Podkast Psychologiczny tygodnika POLITYKA, to rozmowy o najważniejszych wyzwaniach współczesnej psychologii. Psychologowie, edukatorzy i eksperci tłumaczą wiedz...
Czym jest blue monday (a czym nie jest)? Fakty, mity, podpowiedzi
W tym odcinku „Podkastu psychologicznego” rozmawiamy o micie „blue monday” i o tym, dlaczego trzeci poniedziałek stycznia wcale nie jest „najsmutniejszym dniem w roku”. Cliff Arnall, twórca tej koncepcji, przyznał, że to chwyt marketingowy, ale zimowe obniżenie nastroju to zjawisko potwierdzone naukowo. Dlaczego brak światła i niskie temperatury wpływają na nasze samopoczucie? Jak radzić sobie z przygnębieniem w trudnych miesiącach zimy? Dr Magdalena Nowicka z Uniwersytetu SWPS tłumaczy, co naprawdę pomaga przetrwać zimę i co warto robić, by poprawić swój nastrój.
(1:40) Jaka jest historia blue monday?
(3:25) Dlaczego blue monday jest kontrowersyjny naukowo?
(8:44) Które miesiące są dla nas najtrudniejsze w trakcie jesieni i zimy?
(12:15) O sezonowym zaburzeniu afektywnym: kiedy zwrócić na nie szczególną uwagę?
(21:50) Czy depresje są częstsze jesienią i zimą?
--------
30:23
Opieka nad dziećmi bez stereotypów: jak wspierać mężczyzn?
O przełamywaniu barier, wspieraniu mężczyzn w podejmowaniu ról w opiece nad dziećmi i o tym, jak stereotypy blokują ich rozwój w tej sferze – Michał Gulczyński ze Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn oraz Joanna Cieśla rozmawiają o tym, jakie korzyści mogłaby przynieść większa ich obecność w zawodach związanych z opieką nad dziećmi.
--------
33:39
Święta i trudne relacje – czego dziecko oczekuje od rodzica?
O tym, czego dzieci naprawdę oczekują na Gwiazdkę i jak prezenty mogą stać się odpowiedzią na ich głębsze potrzeby – a nie tylko powierzchownym gestem – rozmawiamy w naszym podkaście psychologicznym.
--------
35:40
Odchodzić po ludzku: kiedy ośrodek staje się koniecznością
W cyklu rozmów „Odchodzić po ludzku” rozmawiamy z dr Aleksandrą Tomaszek, psychologiem i psychotraumatologiem, o trudnych emocjach i decyzjach związanych z przekazaniem bliskiej osoby pod opiekę specjalistycznego ośrodka.
--------
35:00
Samorzecznicy – kto to jest? I co to właściwie znaczy być w spektrum autyzmu
O samorzecznikach słyszymy ostatnio dosyć często, głównie przy okazji rozmów o spektrum autyzmu i innych formach neuroatypowości. Co to znaczy, wyjaśniają Urszula Dawgiałło i Łukasz Majek ze Stowarzyszenia Samorzecznicze Spektrum Neuroróżnorodności.
--------
38:10
Więcej Zdrowie i Fitness podcastówWięcej Zdrowie i Fitness podcastów
Podkast Psychologiczny tygodnika POLITYKA, to rozmowy o najważniejszych wyzwaniach współczesnej psychologii. Psychologowie, edukatorzy i eksperci tłumaczą wiedzę naukową i przekładają ją na codzienne doświadczenia.
Zapraszają dziennikarki tygodnika POLITYKA: Joanna Cieśla i Ewa Wilk.
Nowe odcinki co dwa tygodnie, w poniedziałek rano.