Samorzecznicy – kto to jest? I co to właściwie znaczy być w spektrum autyzmu
O samorzecznikach słyszymy ostatnio dosyć często, głównie przy okazji rozmów o spektrum autyzmu i innych formach neuroatypowości. Co to znaczy, wyjaśniają Urszula Dawgiałło i Łukasz Majek ze Stowarzyszenia Samorzecznicze Spektrum Neuroróżnorodności.
--------
38:10
Czy w XXI wieku sekty wciąż są zagrożeniem?
Do sekt trafiają tylko osoby zagubione, w kryzysach życiowych? To kojący mit – jeden z licznych dotyczących funkcjonowania takich grup. Członek sekty raczej mieszka na zwyczajnym osiedlu, chodzi do pracy, może nawet odnosić sukcesy. Ale z czasem doznaje też strat.
--------
55:10
Jak pomagać, żeby się nie wypalić i nie rozczarować brakiem wdzięczności
Jak pomagać mądrze, by nie narażać ludzi cierpiących, słabszych fizycznie i psychicznie, krzywdzonych, pogrążonych w życiowych dramatach, na upokarzające poczucie gorszości? Mówi o tym dr Iwona Nowakowska, psycholożka, adiunktka w warszawskiej Akademii Pedagogiki Specjalnej, autorka badań nad wolontariatem w Polsce, ale też w Szwecji i Włoszech, finalistka tegorocznych Nagród Naukowych „Polityki” dla młodych wybitnych naukowców.
--------
32:20
Lepiej nie mówić: „powódź tysiąclecia”. Rozbrajamy szkodliwe mity
Prof. Bogdan Zawadzki z Wydziału Psychologii UW, psycholog różnic indywidualnych i badacz m.in. stresu traumatycznego, opowiada o prawidłowościach reakcji ludzkiej psychiki na sytuacje, które zdają się ją przerastać.
--------
38:29
Czy Polacy nienawidzą dzieci? I skąd się bierze ta niechęć?
Razem z Michałem R. Wiśniewskim, pisarzem i publicystą, zastanawiamy się nad stosunkiem do dzieci w naszym kraju.