O tym, co warto wiedzieć, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed śmiercią lub inwalidztwem. Także o mechanizmach funkcjonowania opieki zdrowotnej i o medyc...
Nowoczesne terapie otyłości i cukrzycy: pułapka na psychikę pacjentów
Czy nowoczesne terapie otyłości i cukrzycy mogą być skuteczne, jeśli nie uwzględniają aspektu psychicznego pacjentów? O tym rozmawiają dr Anna Jackun-Podleśna, specjalistka diabetologii, i dr Anna Mierzyńska, psycholog kliniczny, z dr. Stefanem Karczmarewiczem. Nowoczesne metody leczenia tych chorób obiecują przełomowe wyniki, ale mimo zaawansowanej farmakoterapii efekty często rozczarowują. Jednym z kluczowych elementów, które mogą wpłynąć na sukces leczenia, jest psychika. Zrozumienie tego aspektu jest istotne nie tylko dla osób zmagających się z otyłością czy cukrzycą, ale i dla wszystkich, którzy chcą lepiej poznać wpływ psychicznych czynników na zdrowie fizyczne.
(00:26) Wstęp
(01:15) Co się zmienia w zachowaniu pacjentów wskutek wdrożenia nowoczesnych terapii w kontekście chorób przewlekłych?
(06:55) Jak postrzegana jest osoba z cukrzycą czy otyłością?
(09:50) Czy styl życia nie ma wpływu na otyłość?
(15:18) Czy niektórzy pacjenci się zagładzają?
(18:30) Wpływ socjalizacji na leczenie
(23:09) Apel do pacjentów i do decydentów
(27:00) Podsumowanie
--------
27:46
Czy pacjent ma prawo sprawdzać lekarza? Zasięganie drugiej opinii: mity, fakty i nieporozumienia
Czy warto zasięgać drugiej opinii lekarskiej? Czy lekarz powinien o tym wiedzieć? Dlaczego w Polsce budzi to tyle emocji, choć na Zachodzie jest normą? I co z tym wszystkim mają wspólnego pośpiech w gabinecie i brak zaufania? O mitach, nieporozumieniach i rzeczywistości z tym związanej mówi dr Stefan Karczmarewicz w podkaście o relacjach pacjent–lekarz.
(00:40) Wstęp
(01:25) Zasięganie drugiej opinii lekarskiej przez pacjentów
(03:12) Pośpiech lekarzy, wątpliwości pacjenta i zatajanie zasiągnięcia drugiej opinii
(05:12) Czy zasięganie innej opinii jest właściwe? Trzy przyczyny
(07:30) Czy lekarze powinni wiedzieć o innych konsultacjach?
(10:30) Lekarskie narady oficjalne i nieoficjalne – pytanie o radę
(12:00) Wnioski: czy zasięgać opinii i czy zmieniać lekarza
(13:12) Podsumowanie
--------
14:18
Jak odróżnić rzetelne dane medyczne od subiektywnych opinii, żeby uchronić siebie i bliskich?
W pierwszym odcinku podkastu „Polityka o medycynie i okolicach” dr Stefan Karczmarewicz podpowiada, jak odróżnić dane medyczne od opinii, i wyjaśnia, dlaczego jest to tak kluczowe. W dobie powszechnego dostępu do informacji w internecie łatwo natrafić na mieszankę rzetelnych danych, subiektywnych opinii oraz świadomej dezinformacji. Stefan Karczmarewicz przedstawia proste, ale skuteczne metody oceny wiarygodności źródeł, które pomagają unikać ryzyka poważnych błędów zdrowotnych i ich tragicznych konsekwencji. Odcinek daje cenne wskazówki, jak podejść do informacji medycznych w sposób odpowiedzialny.
(01:31) O czym będzie ten podkast?
(03:46) O trudności w rozróżnianiu danych medycznych od opinii, które znajdujemy w internecie
(05:26) „Skąd wiadomo, że to prawda?”
(06:45) Ocena wiarygodności badań naukowych – 5 punktów
(14:35) Jakie socjotechniki są stosowane w dyskusjach na tematy medyczne?
O tym, co warto wiedzieć, aby uchronić siebie i swoich bliskich przed śmiercią lub inwalidztwem. Także o mechanizmach funkcjonowania opieki zdrowotnej i o medycznych aspektach wielu ważnych zjawisk społecznych. Zaprasza dr Stefan Karczmarewicz, a czasami także jego goście. Nowe odcinki – nie rzadziej niż w drugą niedzielę miesiąca.