Polityka o Historii to podkast tygodnika „Polityka” o wydarzeniach historycznych i ich wpływie na współczesny świat. Rozmowy z ekspertami zajmującymi się histor...
Dostępne odcinki
5 z 50
Dlaczego Polacy wracający z Francji czuli się obcy we własnym kraju? Tłumaczy Aleksandra Suława
Nagrodzona książka Aleksandry Suławy „Przy rodzicach nie parlować. O polskich powrotach z Francji” odkrywa zapomnianą historię Polaków, którzy w latach 20. XX w. emigrowali za pracą do Francji. Autorka, czerpiąc z rodzinnych doświadczeń, opowiada o ich trudach, tęsknocie za ojczyzną i zderzeniu z polską rzeczywistością po powrocie. Dlaczego wielu spotkało się z uprzedzeniami? Skąd wzięła się ich kulturowa odrębność? To historia o marzeniach, rozczarowaniach i tym, jak trudno żyć na granicy dwóch światów.
(0:52) Wstęp o „Francuzach" i rodzinne historie
(02:35) Kto był emigrantem francuskim?
(05:03) Jak Polacy trafiali za granicę?
(12:10) Jak wyglądała codzienność we Francji?
(22:55) Kto i dlaczego chciał wracać do Polski?
(26:50) Przez kogo Polacy byli namawiani do powrotu?
(33:15) Czy „Francuzi" budowali enklawy i wywyższali się po powrocie?
--------
49:31
Życie nie takie ukryte. Jak wyglądała codzienność osób LGBT+ w PRL
Dlaczego życie osób LGBT+ w PRL było mniej ukryte, niż mogłoby się wydawać? O codzienności osób nieheteronormatywnych w Polsce Ludowej Marcin Zaremba rozmawia z dr. Jędrzejem Bursztą i prof. Agnieszką Kościańską z Uniwersytetu Warszawskiego.
--------
33:38
Słowianie, Mieszko i mity: jak powstawała Polska? Nie zaczęło się w 966 r.
Dlaczego Polska nie powstała 14 kwietnia 966 r., Mieszko z zapałem handlował ludźmi, a granice jego kraju, które pokazujemy na mapach, są umowne? To wszystko tłumaczy archeolog prof. Przemysław Urbańczyk w rozmowie z Agnieszką Krzemińską.
--------
1:02:19
Jak pachniał PRL?
Zapachy kształtują nasze doświadczenie świata, ale jak badać je w historii? O panoramie woni Polski Ludowej i ich kulturowym znaczeniu Marcin Zaremba rozmawia z prof. Błażejem Brzostkiem.
--------
39:06
Jak jedzenie kształtowało cywilizację Bliskiego Wschodu i jak smakuje najstarsze piwo
Dlaczego wspólne gotowanie i biesiadowanie łączy? O historii jedzenia i dziejach rozwoju człowieka Agnieszka Krzemińska rozmawia z dr. Piotrem Kołodziejczykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
--------
49:30
O Polityka o historii
Polityka o Historii to podkast tygodnika „Polityka” o wydarzeniach historycznych i ich wpływie na współczesny świat. Rozmowy z ekspertami zajmującymi się historią Polski i świata. Podkast dla tych, którzy chcą zrozumieć przeszłość, by lepiej rozumieć teraźniejszość. Zapraszają dziennikarze tygodnika „Polityka”: Agnieszka Krzemińska i Marcin Zaremba. Nowe odcinki co tydzień, we wtorek rano.