Nasza Szkoła, podkast tygodnika „Polityka” poświęcony polskiej edukacji i nauce. Przyglądamy się jej wyzwaniom, sukcesom oraz możliwościom zmian. To podkast dla...
Edukacja na nowo i pierwszy rok Nowackiej. Siadły nastroje w pokojach nauczycielskich
W najnowszym odcinku „Naszej szkoły” Joanna Cieśla i Dariusz Chętkowski podsumowują pierwszy rok Barbary Nowackiej na stanowisku ministry edukacji, analizując postępy prac nad reformą planowaną na 2026 r.
--------
33:35
Co sensownego można zrobić w szkole ze smartfonem?
Smartfony w szkołach to nie tylko gadżet – mogą zastąpić brakujące laboratoria, pomagając w pomiarach światła czy obserwacjach przyrody. O ich edukacyjnych zastosowaniach mówi dr Ilona Iłowiecka-Tańska z Centrum Nauki Kopernik, z którym przygotowaliśmy ten odcinek podkastu „Nasza szkoła”.
--------
32:36
Pokój nauczycielski oczami nauczyciela z generacji Z
Polska zajmuje przedostatnie miejsce w Europie pod względem odsetka młodych nauczycieli. Jest ich u nas zaledwie 6 proc. Mniej uczy tylko w Portugalii. Rozmowa z Maciejem Waleszczyńskim, prawdopodobnie najmłodszym nauczycielem historii w Polsce.
--------
39:10
Skąd się wzięła Polska i czy w szkole w ogóle można się pośmiać? Pewnie!
Pewnie! Przekonują dr Agnieszka Jankowiak-Maik, Babka od histy, i Boguś Janiszewski, autorzy antypodręcznika „Skąd się wzięła Polska?”. Znani i lubiani twórcy i edukatorzy proponują, żeby historii Polski uczyć, unikając patosu i narodowego narcyzmu, trzymać się tego, co z pewnością wiadomo, a resztę dopowiadać ostrożnie. Językiem, który dla młodych jest naturalny, zrozumiały i dowcipny.
--------
35:52
Co to znaczy uczyć (się i innych) uważnie? I czy życie w szkole może być lepsze
Na czym skupiają się ludzie w szkole? Nie czarujmy się: na przetrwaniu. Ale można to przełamać – tu i teraz. Do zestawu narzędzi należą praktyki uważności, inaczej mindfulness – sposób podchodzenia do rzeczywistości, który w ostatnim czasie stał się modą, ale jedną z tych bardziej pozytywnych.
Nasza Szkoła, podkast tygodnika „Polityka” poświęcony polskiej edukacji i nauce. Przyglądamy się jej wyzwaniom, sukcesom oraz możliwościom zmian. To podkast dla tych, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak powinna wyglądać szkoła, by odpowiadała na potrzeby współczesności.
Zaprasza dziennikarka tygodnika Polityka: Joanna Cieśla.
Nowe odcinki co dwa tygodnie, w poniedziałek rano.