Nazywam się Justyna Szyc-Nagłowska, zapraszam Cię do słuchania „Matka też człowiek” - podcast dla ludzi, którzy lubią wiedzieć co się z nimi dzieje, którzy chcą...
Wypalenie rodzicielskie - gościni: Joanna Frejus || Matka też człowiek
Odcinek o coraz bardziej powszechnym zjawisku, które nazwane zostało wypaleniem rodzicielskim. Rozmawiam z Joanną Frejus - psycholożką i psychoterapeutką autorką podcastu „Radio czułość” i założycielką profilu instagramowego @omatkodepresja. To dla nas obu bardzo ważny temat, choć przez wielu często lekceważony… Mówimy dziś o nim głośno, żeby pomóc zrozumieć, czym ten syndrom jest, jak się objawia oraz - najważniejsze - jak sobie z nim poradzić i gdzie szukać pomocy. Bo proszenie o pomoc w przypadku wypalenia raodzielskiego odgrywa rolę kluczową. Sprawdź czy omawiane przez nas symptomy dotyczą Ciebie, lub rodzica, którego znasz, i nie zostawaj z tym sam. Rozmawiamy też dużo o zachowaniu dzieci, które choć wydaje nam się często niewłaściwe i ciężko nam nad nim zapanować - jest normalne a danym etapie rozwoju dziecka. Kiedy to usłyszysz gwarantuję Ci, że połowa ciężaru spadnie z Twoich rodzicielskich barków… Partnerem dzisiejszego odcinka jest producent suplementu diety Magne B6 zmęczenie i stres we współpracy z fundacją ITAKA, którzy wspólnie realizują bardzo wartościową kampanię „Rodzic w stresie” To bardzo potrzebna i ważna kampania, która ma na celu zwiększenie świadomości na temat wypalenia rodzicielskiego. Dodatkowo od razu oferuje rodzicom realną pomoc w postaci strony internetowej www.rodzicewstresie.pl gdzie znajdziesz dużo informacji w temacie wypalenia rodzicielskiego oraz bezpłatny czat, gdzie codziennie dyżurują inni specjaliści. Psycholog, terapeuta par, seksuolog, mediator i prawnik, którzy są tam w celu wspierania przytłoczonych rodziców i uświadamiania ich co mogą dla siebie robić w trudnych momentach. Możesz znaleźć termin swojej konsultacji i porozmawiać o tym co Cię trapi. Polecam bardzo.
--------
1:48:20
Terapeutyczna moc zapachu - gościni: Elżbieta Świętek | Nagłowska na głos
Zapraszam do wysłuchania odcinka o terapeutycznej mocy zapachu.Moja dzisiejsza gościni Ela Świętek - absolwentka aromapsychologii, specjalistka aromaterapii, doradzca wellnes, wydawca kalendarzy do życia w rytmie natury, opowiada o mocy jaką ma nasz zmysł węchu i jak możemy go świadomie wykorzystywać do wspierania naszego nastroju i zdrowia psychicznego. Zmysł węchu jest naprawdę wyjątkowy, nie ma narządu końcowego i działa na układ nerwowy natychmiastowo. Nos to jedynie rurka przez którą wdychamy powietrze i jest to jedyne narzędzie gdzie nasz układ nerwowy ma bezpośredni kontakt ze światem zewnętrznym i sygnały są przesyłane natychmiast do mózgu. W odcinku dużo ciekawych informacji jak możemy ukoić swoje emocje, wyciszyć się lub wręcz przeciwnie - doenergetyzować się zapachem .Posłuchajcie i wąchajcie to, co Wam służy i Was wspiera Partnerem odcinka jest stworzona w Paryżu marka Roger&Gallet, która od 1862 roku tworzy niezbędne na co dzień kosmetyki toaletowe inspirowane filozofią Art de Vivre, przynoszące korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Z szerokiej gamy produktów Roger&Gallet możecie stworzyć swój aromaterapeutyczny rytuał, który będzie wspierał relaks, dodawał energii i poprawiał Wasze samopoczucie. Dbając o siebie nie szkodzicie planecie bo te produkty w 95% składają się ze składników pochodzenia naturalnego, w tym naturalnego alkoholu, a opakowania nadają się w 100% do recyklingu. Najlepiej.
--------
1:01:50
Dlaczego warto rozpoznawać i nazywać swoje emocje? | gościni: Joanna Flis
Zapraszam do wysłuchania odcinka o różnych emocjach, także tych trudnych. Nie lękajcie się, nie będzie ciężko… :) To ważne, żeby rozmawiać o tym co trudne, właśnie po to, żeby stało się łatwiejsze. Ja z wielką radością rozmawiam z Joanną Flis – psycholożką i psychoterapeutką, autorką podcastu „Madame Monday” i autorką paru książek, która według mnie potrafi mówić o emocjach tak, że naprawdę można je lepiej zrozumieć.
Wstręt, złość, zazdrość? Te emocje pojawiają się w każdym z nas i tworzą napięcia. Jeśli nie mamy mapy do swoich napięć, jeśli nie potrafimy rozróżnić tych różnych emocji, które w nas są, to nie potrafimy odczytać jakie potrzeby za nimi stoją i szukamy czynników, które te napięcia rozładują. Komputer, scrolowanie, alkohol, jedzenie, zakupy – wszystko to daje, ulgę ale krótkoterminową... Posłuchajcie jak się poruszać po świecie emocji i jak pozwalać sobie na czucie tego, co się w nas pojawia. Będzie też o tym czym jest trauma i tym jak można ją przepracować.
Partnerem i inspiracją do nagrania tego odcinka jest wydawnictwo Insignis media, wydawca nowej książki - „Reset nerwu X”, autorstwa Anny Ferguson.
To bardzo ciekawa pozycja w bardzo przystępny sposób opowiada o tym jak nasz układ nerwowy mocno wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa. . Dowiedziałam się z niej w jaki sposób reakcje układu nerwowego wpływają na moją percepcję rzeczywistości - fascynujące. Poznałam też sposoby na ich przekształcenie co pozwoli mi na zrównoważenie ich i zaprowadzenie wokół mnie większej harmonii. Zależy mi na sobie i lubię wiedzieć co się ze mną dzieje i mieć na to wpływ. Zachęcam Cię do tego samego i życzę spokoju i równowagi i komunikowania się z własnymi emocjami.
--------
1:22:38
Dojrzali dorośli - gość: Tomasz Sobierajski || Nagłowska na głos
Zapraszam do wysłuchania odcinka o dojrzałości i byciu dorosłym. Moim gościem jest Tomasz Sobierajski profesor Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. n. med i n. o zdr., dr n. hum., socjolog, zdrowolog i autor wielu książek. Rozmawiamy o tym co to znaczy być dorosłym? Czy ma to coś wspólnego z wiekiem?
Czy to stan który osiągamy raz na zawsze? Dowiecie się tego w trakcie słuchania odcinka.
Poruszyliśmy też temat dojrzałości w relacjach, odpowiedzialności społecznej i tego, że nie nikt z nas nie jest samotną wyspą, a to, jak się zachowujemy, ma duży wpływ na innych ludzi.
Punktem wyjścia do nagrania dzisiejszej rozmowy była, bardzo dobra według mnie książka, której Tomek jest współautorem „Dojrzałość. Jak się odnaleźć w kulturze zdziecinnienia”
Partnerem odcinka jest Otodom, najpopularniejszy serwis nieruchomości w Polsce, który od 2021 roku prowadzi projekt „Szczęśliwy dom”. Bada on poziom dobrostanu mieszkańców Polski w ich miejscach zamieszkania i sprawdza jaki jest klucz do domu pełnego szczęścia. Przeczytacie w nim m.in. wypowiedzi mojego dzisiejszego gościa.
Link do raportu:
https://www.otodom.pl/wiadomosci/pobierz/raporty/raport-szczesliwy-dom-mieszkanie-na-osi-czasu
--------
1:27:02
Dlaczego wyrzucamy ubrania? – postawy vs zachowanie - gościnie: Katarzyna Stasiuk i Ewa Janczukowicz-Cichosz | Nagłowska na głos
Rozmowa z Katarzyną Stasiuk - doktor habilitowaną psychologii, profesor w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ekspertką kampanii „Wear Your Story” oraz Ewą Janczukowicz-Cichosz, ekspertką ds. zrównoważonego rozwoju LPP.
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy o rozbieżnościach między postawami a zachowaniem i o tym, dlaczego wyrzucamy ubrania, chociaż wiemy, że ma to negatywny wpływ na środowisko. Polacy, pytani o ich postawy wobec ekologii oraz zrównoważonej konsumpcji, deklarują zwykle, że są konsumentami świadomymi i odpowiedzialnymi. Jednak te proekologiczne deklaracje nie zawsze przekładają się na realne zachowania. Dlaczego tak jest? Skoro przyznajemy, że chcemy dbać o środowisko, a naprawa ubrań się w to wpisuje, to jak przekonać Polaków, żeby ten nawyk naprawiania przywrócić?
Partnerem odcinka jest LPP, które prowadzi kampanię edukacyjną "Dbaj o ubranie". Obecna, druga już, edycja pod hasłem "Wear Your Story" ma na celu zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie naprawy i przerabiania ubrań.
Nazywam się Justyna Szyc-Nagłowska, zapraszam Cię do słuchania „Matka też człowiek” - podcast dla ludzi, którzy lubią wiedzieć co się z nimi dzieje, którzy chcą widzieć i uznawać swoje emocje, nawet te najtrudniejsze. Nie tylko dla rodziców - okazuje się, że słucha go bardzo wiele osób, które nie mają dzieci.„Nagłowska na głos” - podcast o rozwoju osobistym, o szukaniu swojej drogi do szczęśliwego życia. Dla tych, którzy chcą mieć poczucie, że panują nad swoim życiem i są gotowi wziąć za nie odpowiedzialność.
"Mężczyzna też człowiek" o mężczynach dla wszystkich ludzi bez względu na płeć.