Powered by RND
Słuchaj Zdrowa rozmowa w aplikacji
Słuchaj Zdrowa rozmowa w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Zdrowa rozmowa

Podcast Zdrowa rozmowa
Gazeta Wyborcza
„Zdrowa rozmowa” to podcast "Gazety Wyborczej". Lekko i z humorem podejmujemy tematy ważne, które w debacie publicznej często zyskują status jedynie „ciekawoste...

Dostępne odcinki

5 z 128
  • Co ma wspólnego badanie stężenia cholesterolu z założeniem lokaty?
    Cholesterol to ważny wskaźnik zdrowia, który można łatwo sprawdzić dzięki badaniu krwi. W najnowszym odcinku podcastu prof. Piotr Dobrowolski z Narodowego Instytutu Kardiologii wyjaśnia, dlaczego warto monitorować poziom cholesterolu, zwłaszcza LDL (tzw. „złego” cholesterolu) i HDL („dobrego” cholesterolu). Dlaczego dermatolodzy przepisują maść cholesterolową pod oczy? Czym jest lipoproteina (a) i dlaczego każdy z nas powinien ją zbadać raz w życiu? I dlaczego dieta keto, choć popularna, jest szczególnie niebezpieczna dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi? Na rozmowę zaprasza Kasia Staszak.
    --------  
    44:19
  • Jak przejść na weganizm?
    Dieta roślinna cieszy się coraz większym uznaniem wśród lekarzy na całym świecie. Korzyści zdrowotne ze zwiększania liczby produktów roślinnych kosztem tych zwierzęcych są niepodważalne. Jak jednak przejść na weganizm mądrze i zdrowo? Czy rzucać się od razu na głęboką wodę czy może zmieniać dietę krok po kroku? Od czego zacząć? Czy taka dieta zapewni nam wszystkie potrzebne składniki? A może będziemy musieli wspierać się suplementacją? Na te pytania oraz wiele innych odpowiadamy w nowym odcinku podcastu Zdrowa Rozmowa "Wyborczej" w rozmowie z dietetyk kliniczną Hanną Stolińską - weganką. Zapraszamy do słuchania!
    --------  
    30:23
  • Dlaczego nadciśnienie jest groźne
    Co łączy ciśnienie tętnicze z kredytem hipotecznym i wężem ogrodowym? W kolejnym odcinku Zdrowej Rozmowy tłumaczy to prof. Aleksander Prejbisz, hipertensjolog z Narodowego Instytutu Kardiologii. Ciśnienie tętnicze to siła, z jaką krew krąży po organizmie. Im wyższe ciśnienie tym wyższe ryzyko zawału serca i udaru mózgu. Co możemy zrobić, by bez leków obniżyć ciśnienie? Jak brać leki, żeby działały? Dlaczego nadciśnienie podnosi ryzyko wielu problemów zdrowotnych, np. demencji? Od jakich wartości lekarze zalecają leki? W jaki sposób sen wpływa na ciśnienie? Warto to wiedzieć, bo obniżenie ciśnienia wydłuża życie. Na podcast zaprasza Kasia Staszak.
    --------  
    34:47
  • Czy zimą powinniśmy jeść więcej
    Chłodniejsza pogoda sprawia, że ludzie czują się bardziej głodni, a jedzenie bardziej treściwych posiłków zimą lub w chłodniejsze dni jest naturalne. Jednym z najprostszych powodów jest to, że organizm musi zużywać więcej energii, aby utrzymać ciepło w chłodniejszym otoczeniu, zwłaszcza jeśli zimno powoduje dreszcze. Jest tylko jedno "ale". Nie ma zbyt wielu dowodów na poparcie tej tezy. Po pierwsze, chociaż spalamy trochę dodatkowych kalorii, aby się ogrzać, ilość ta jest nieistotna, a przegląd z 2019 r. opublikowany w "Obesity Reviews" stwierdza, że istnieje bardzo niewiele badań na temat tego, jak zimna pogoda faktycznie wpływa na ogólne spożycie kalorii u ludzi. Inne badania wykazały, że chociaż krótkotrwałe narażenie na niskie temperatury może zwiększyć całkowity wydatek energetyczny, istnieje znaczna zmienność między osobami. Innym potencjalnym powodem zwiększonego apetytu może być wpływ zimna na hormony. Czy zimą ludzie jedzą naprawdę więcej i dlaczego tak może być spytaliśmy dietetyczkę Oliwię Poniatowską. Zdradzamy też co neurobiologia ma na ten temat do powiedzenia (może to kwestia zmiany rytmu dobowego zimą?), i zastanawiamy się, na ile pozwalać sobie na energetyczne zachcianki zimowymi wieczorami. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka-Lipińska.
    --------  
    28:45
  • Jak dbać o skórę naczyniową
    Co poprawia kondycję skóry naczyniowej, a co może pogorszyć jej stan? Czy dieta ma znaczenie? Jakie zabiegi pomogą, a których należy unikać? Czy można pozbyć się problemów raz na zawsze? Czy skóra naczyniowa to skóra wrażliwa? Na skórze naczyniowej, a także o własnych doświadczeniach z tym problemem, opowiedziała w podcaście Zdrowa Rozmowa dr Agnieszka Lew-Mirska, internistka i certyfikowana lekarka medycyny estetycznej.
    --------  
    32:37

Więcej Zdrowie i Fitness podcastówWięcej Zdrowie i Fitness podcastów

O Zdrowa rozmowa

„Zdrowa rozmowa” to podcast "Gazety Wyborczej". Lekko i z humorem podejmujemy tematy ważne, które w debacie publicznej często zyskują status jedynie „ciekawostek”, czegoś mało istotnego w porównaniu z polityką czy gospodarką. Pragniemy przenieść punkt ciężkości dyskusji o zdrowiu z leczenia chorób na ich prewencję, nadając jednocześnie pojęciu „wellness” naukowy sznyt. Zależy nam na demitologizacji tematów zdrowotnych, oddzielaniu faktów od fikcji, pomaganiu słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych, porad medycznych. Gospodyniami podcastu są dziennikarki "Wyborczej" Katarzyna Staszak i Margit Kossobudzka.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Zdrowa rozmowa, Tak właśnie mam i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

Zdrowa rozmowa: Podcasty w grupie

Media spoecznościowe
v7.5.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/3/2025 - 5:53:35 AM