„Zdrowa rozmowa” to podcast "Gazety Wyborczej". Lekko i z humorem podejmujemy tematy ważne, które w debacie publicznej często zyskują status jedynie „ciekawoste...
Co poprawia kondycję skóry naczyniowej, a co może pogorszyć jej stan? Czy dieta ma znaczenie? Jakie zabiegi pomogą, a których należy unikać? Czy można pozbyć się problemów raz na zawsze?
Czy skóra naczyniowa to skóra wrażliwa?
Na skórze naczyniowej, a także o własnych doświadczeniach z tym problemem, opowiedziała w podcaście Zdrowa Rozmowa dr Agnieszka Lew-Mirska, internistka i certyfikowana lekarka medycyny estetycznej.
--------
32:37
Wigilia, czyli dzień wyrzucania jedzenia. Jak mniej marnować?
Dania z ryb nie są całości zjadane w niemal połowie domów. W większości lądują w koszu już 24 grudnia. A najwięcej wyrzucamy warzyw i owoców. Między 23. a 30. grudnia potrafimy wyrzucić do śmieci 61,7 tys. ton jedzenia, czyli 1,6 kg na osobę. Do wyrzucanie jedzenia w okolicy świąt przyznaje się 83 proc. z nas. Najwięcej jedzenia marnuje się już w Wigilię – 9,2 tys. ton.
Tę skalę grudniowego marnotrawstwa pokazują wyniki badania przeprowadzonego w domach Polaków na zlecenie Too Good To Go. To aplikacja, która pozwala sklepom, piekarniom czy restauracjom uniknąć wyrzucania nadwyżek jedzenia. Sprzedają je jako paczki niespodzianki klientom zainteresowanym zakupami w atrakcyjnych cenach.
O wynikach badania opowiedziała w podcaście 8:10 i Zdrowa Rozmowa Anna Podkowińska-Tretyn, szefowa polskiego oddziału Too Good To Go. Podpowiada też, jak zorganizować święta i nie wyrzucać jedzenia.
--------
29:33
Czy kawa jest zdrowa?
87% Polaków pije kawę codziennie. Czy to zdrowy nawyk, czy szkodliwe uzależnienie? W tym odcinku, wspólnie z Prof. Ewą Stachowską, specjalistką w dziedzinie żywienia z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, przyjrzymy się najnowszym badaniom dotyczącym kawy. Dowiesz się, jak kawa wpływa na nasze zdrowie, które metody parzenia są najbardziej korzystne, i czy kawa rozpuszczalna, jako produkt wysoko przetworzony, powinna zniknąć z naszej diety. Na podcast zaprasza Margit Kossobudzka.
--------
27:09
Jak dbać o skórę zimą
Przesuszona, szorstka, podrażniona skóra - zimą co drugi pacjent w gabinecie dermatologicznym ma takie problemy. Jakie kosmetyki leczą i chronią? Co zabrać na wyjazd na narty? Co zrobić w razie odmrożenia policzków lub dłoni? Czym różnią się emolienty od zwykłych kosmetyków? Czy skóra lubi saunę? O zimowej pielęgnacji Kasia Staszak rozmawia z dr hab. Joanną Czuwarą, dermatolożką z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
--------
30:51
Jak radzić sobie z trądzikiem
Trądzik to problem, który dotyka wielu osób w różnym wieku, niezależnie od płci czy stylu życia. Szacuje się, że 85 proc. populacji europejskiej zmaga się z trądzikiem w okresie dojrzewania, a aż 20 proc. dorosłych doświadcza go w późniejszych latach.
Trądzik pospolity (acne vulgaris) jest przewlekłą chorobą skóry, której towarzyszy łojotok. Cechuje się występowaniem zaskórników otwartych i zamkniętych, grudek, krost, guzków, pseudocyst i torbieli ropnych umiejscowionych w miejscach, gdzie występuje zwiększona produkcja łoju - twarz, plecy, szyja, ramiona, górna część pleców. Przyczyn powstawania trądziku jest wiele, to m.in. zwiększona produkcja łoju, zablokowanie ujść gruczołów łojowych, ich kolonizacja przez specyficzne bakterie, reakcja zapalna i immunologiczna.
Trądzik młodzieńczy częściej dotyczy mężczyzn, natomiast trądzik występujący w wieku dorosłym dotyczy częściej kobiet.
Czym grozi wyciskanie czy rozdrapywanie zmian trądzikowych? Czy na powstawanie zmian ma wpływ dieta? Jak nowocześnie leczyć tę chorobę skóry? Posłuchajcie w najnowszym odcinku podcastu Zdrowa rozmowa "Wyborczej". Iga Radzikowska, kosmetolożka i współwłaścicielka gabinetu Skin Masters w Łodzi, opowie też jak pielęgnować skórę z trądzikiem i jakich substancji czynnych szukać w produktach kosmetycznych i dermokosmetykach.
„Zdrowa rozmowa” to podcast "Gazety Wyborczej". Lekko i z humorem podejmujemy tematy ważne, które w debacie publicznej często zyskują status jedynie „ciekawostek”, czegoś mało istotnego w porównaniu z polityką czy gospodarką.
Pragniemy przenieść punkt ciężkości dyskusji o zdrowiu z leczenia chorób na ich prewencję, nadając jednocześnie pojęciu „wellness” naukowy sznyt. Zależy nam na demitologizacji tematów zdrowotnych, oddzielaniu faktów od fikcji, pomaganiu słuchaczom nawigować w gąszczu skomplikowanych, często sprzecznych, porad medycznych.
Gospodyniami podcastu są dziennikarki "Wyborczej" Katarzyna Staszak i Margit Kossobudzka.