O niczym nie rozmawia się tak dobrze, jak o ulubionych książkach. Co nowego na rynku wydawniczym, co czyta świat, gdzie rodzą się nowe nurty, do jakich powieści...
Przeciw Izraelowi i za Palestyną. Lewico, nie widzisz, jakie mogą być skutki? (Gościni: prof. Joanna Tokarska-Bakir)
"W Ameryce spędziłam ubiegły rok akademicki. Mój punkt widzenia chętnie nazwałabym uprzywilejowanym, skoro było nim Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Tej jesieni był to jeden z bardziej niefortunnych adresów" - pisze Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury i religioznawczyni, prof. zwyczajny w Instytucie Slawistyki PAN, gościni dzisiejszego odcinka. Czy lewicowy antysemityzm stanie się nową modą, która w końcu pozwoli progresywnym elitom zbratać się z ludem? Na podcast zaprasza Juliusz Kurkiewicz
--------
40:13
Jakie amerykańskie książki tłumaczą wynik wyborów (Gość: Tomasz S. Gałązka)
„Nowiny ze świata” Paulete Jiles; „Sny o pociągach” Dennis Johnson; „O mułach i ludziach”, Harry Crews; „To jest wasz kraj, to jest mój kraj", Woody Guthrie; „Nienawiść spółka z o.o. Jak dzisiejsze media każą nam gardzić sobą nawzajem”, Matt Taibbi”; „Zawsze przychodzi noc”, Willy Vlatuin; „Eksmitowani. Nędza i zyski w jednym z amerykańskich miast”, Mathew Desmond; „Elegia dla bidoków”, J.D. Vance - tylko niektóre z amerykańskich książek przełożonych przez Tomasza S. Gałązkę. Czego o współczesnej Ameryce można się z nich dowiedzieć? Co o polityce mówi amerykańska prowincja? Co motywuje ich wybory? Na podcast zaprasza Łukasz Grzymisławski.
--------
43:24
Nobel dla Han Kang. Co warto wiedzieć o literaturze koreańskiej (Gościnie: K. Bednarz, J. Najbar-Miller)
W pierwszej części podcastu "Książki. Magazyn do słuchania" Łukasz Grzymisławski rozmawia z Karoliną Bednarz, japonistką, współzałożycielką wydawnictwa Tajfuny o literaturze koreańskiej i - szerzej - dalekowschodniej. Czy jest coś, co wyróżnia literaturę koreańską? W drugiej części o spotkaniu z Han Kang, jej książkach i poetyce opowiada Justyna Najbar-Miller, tłumaczka prozy Kang na język polski.
--------
45:56
Dlaczego dyktatorzy chcą rządzić światem? (Gościni: Anne Applebaum)
W XXI wieku autokracja to nie jeden dyktator, ale wyrafinowane sieci złożone z podatnych na korupcję struktur finansowych, technologii nadzoru i profesjonalnych propagandystów. Te nowoczesne reżimy rządzą dziś Chinami, Rosją, Iranem i wieloma innymi krajami. Do tego powiązane są one licznymi interesami. Skorumpowane firmy w jednym kraju współpracują ze skorumpowanymi firmami w innych. Dlaczego niezbędna jest fundamentalna przemiana polityki i wartości? Jak zwalczać autokratyczne zagrożenia? Łukasz Grzymisławski z "Wyborczej" rozmawia z Anne Applebaum, nagradzaną dziennikarką i publicystką, o jej nowej przejmującej książce "Koncern autokracja. Dyktatorzy, którzy chcą rządzić światem" (Wydawnictwo Agora).
--------
29:41
Posuń się! 1,5 miliarda ludzi już jest w drodze (Gościni: Katarzyna Boni)
Co to znaczy zarządzanie mobilnością? Dlaczego nie wszyscy migranci to uchodźcy? Czemu kryzys migracyjny to najgorętsza sprawa polityczna? "Przed rozpoczęciem wędrówki muszą się przygotować, więc jedzą bez przerwy - żeby jak najszybciej przybrać na wadze. Podczas podróży przez Saharę czy Morze Śródziemne nie będą się zatrzymywać. Rekordziści przebywają 12 tysięcy kilometrów bez ani jednego postoju" - tak rozpoczyna się tekst Katarzyny Boni, pisarki, reporterki z "Książek. Magazynu do czytania". Na rozmowę z autorką zaprasza Łukasz Grzymisławski, redaktor naczelny "Książek".
O niczym nie rozmawia się tak dobrze, jak o ulubionych książkach. Co nowego na rynku wydawniczym, co czyta świat, gdzie rodzą się nowe nurty, do jakich powieści chce się wracać i dlaczego warto to robić - o tym wszystkim będziemy rozmawiać w podcaście Książki. Magazyn do słuchania. Z pisarzami i pisarkami, tłumaczami, wydawcami, krytykami. Fanami literatury i czytania po prostu. Na podcast zaprasza Łukasz Grzymisławski, redaktor naczelny "Książek. Magazynu do czytania".