Uczestnictwo w Liturgii Triduum Paschalnego przez wieki było luksusem. Świeckim trudno było pogodzić pracę i obowiązki z świętowaniem. Dlatego najważniejsze prawdy chrześcijańskie wspominano w Niedzielę Wielkanocną i poprzedzającą ją Niedzielę Męki Pańskiej. Do dziś celebracja Wielkiego Czwartku, Piątku i Soboty nie są obowiązkowe.Choć zostać w domu to nie grzech, nie warto rezygnować z Triduum – przekonuje w najnowszym podcaście „Gościa Niedzielnego” ks. dr Grzegorz Strzelczyk.
--------
32:13
Pytania o człowieczeństwo i bóstwo Jezusa
– Czy bycie człowiekiem łączy się z upokorzeniem? Czy Jezus cierpiał z powodu wcielenia? Na czym polegało Jezusowe posłuszeństwo Ojcu? Kto jest winny cierpienia Chrystusa na krzyżu? – w Niedzielę Męki Pańskiej stawiamy pytania o człowieczeństwo i bóstwo Jezusa.Siostra dr hab. Joanna Nowińska przypomina, by adorując Jezusa umęczonego nie zapominać o tym, że męka i śmierć na krzyżu były wspólną decyzją Ojca i Syna, i Ducha Świętego, że Jezus nie został do ofiary zmuszony i nie planował przed nią uciekać. – Gdyby nie wola i decyzja Boga nic byśmy Jezusowi nie mogli zrobić. To On sam – Ojciec i Syn, i Duch Święty – w wolny sposób wybierają taką drogę ocalenia człowieka.
--------
26:35
Nie kontempluj zła!
– Nie skupiaj się na złu – zachęca siostra dr hab. Joanna Nowińska. – Kiedy zobaczysz swój grzech, zostań przy Jezusie. Nie odchodź jak faryzeusze, tylko zostań jak jawnogrzesznica, posłuchać, co powie Jezus.Zapraszamy na nowy odcinek podcastu „Trudne fragmenty Biblii”.
--------
23:54
Niezbędny rachunek. Jak dobrze kształtować sumienie?
– Spowiedź jest reakcją na rachunek sumienia. Dlatego jego regularność jest sprawą kluczową – pozwala czuwać nad tym, co mamy w pamięci. Jeśli nie robimy porządnie rachunku sumienia, to spowiedź nie wyjdzie. Dlaczego? – wyjaśnia ks. dr Grzegorz Strzelczyk.Z jakich grzechów musimy się spowiadać, za które „wystarczy” żałować? W czym mogą być pomocne gotowe rachunki sumienia i katalogi grzechów, a w czym mogą zaszkodzić? Jak kształtować sumienie i gdzie szukać pomocy, kiedy nie radzimy sobie z oceną swojej odpowiedzialności za popełnione zło? Między innymi o tym w najnowszym podcaście „Gościa Niedzielnego”.
--------
40:10
Bóg wychodzi do nas pierwszy
W przypowieści o Miłosiernym Ojcu ważny jest ruch. Ojciec nie czeka. On wychodzi naprzeciw. Wybiega przywitać marnotrawnego syna i opuszcza przyjęcie, by porozmawiać ze starszym synem. Nikogo nie chce zostawić w jego ciemności. Przebaczenie uprzedza akt skruchy. – Przyjęcie przebaczenia i odkupienia dokonuje się permanentnie – wyjaśnia siostra dr hab. Joanna Nowińska. – To, że Bóg raz nam wybaczył, nie dotyczy jedynie naszej przeszłości. Bóg przedstawia się imieniem Jestem. Objawia w tym swoją gotowość towarzyszenia nam zawsze – w każdej sytuacji. Uratował nas i dalej będzie to robić!Podcast „Trudne fragmenty Biblii” #73.
W podcastach „Gościa Niedzielnego”:
Do szczerej rozmowy o Kościele i wierze zaprasza swoich gości Dominika Szczawińska.
Marcin Jakimowicz szuka w słowie Bożym skutecznego sposobu na walkę z wirusami, które osłabiają naszego ducha.