Powered by RND
Słuchaj Skądinąd w aplikacji
Słuchaj Skądinąd w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Skądinąd

Podcast Skądinąd
Tomasz Stawiszynski
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psycho...

Dostępne odcinki

5 z 205
  • #205 Wojny, populizm, sztuczna inteligencja, superkomputer i świat symulacji. Rozmowa z dr. Pawłem Boguszewskim i prof. Janem Chwedeńczukiem
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą dr Paweł Boguszewski, neuronaukowiec z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz prof. Jan Chwedeńczuk, fizyk z Instytutu Fizyki Teoretycznej UW. A rozmawiamy o najważniejszych trendach roku 2024 oraz tych, które nadchodzą. Rozmawiamy także o wojnach w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie. O potencjalnych scenariuszach politycznych i wojennych po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta USA. O głębszych powodach jego wygranej. O sztucznej inteligencji, jej rozwoju dotychczasowym i przyszłym. O komputerach o nieznanej dotąd mocy obliczeniowej. O Chinach, Rosji i Ameryce oraz ich wzajemnych relacjach. O pogłębiającej się tendencji do pogrążania się w iluzjach i nierzeczywistości. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:19:35
  • #204 Śmierć, żałoba i kino. Rozmowa z Janem P. Matuszyńskim
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jan P. Matuszyński, reżyser m.in. filmów „Ostatnia rodzina”, „Żeby nie było śladów” oraz „Minghun”, który niedawno wszedł na ekrany kin. A rozmawiamy o śmierci, żałobie i kinie. Rozmawiamy także o śmierci i żałobie w kulturze. O rytuale minghun i filmie „Minghun”. O roli rytuału, mitu i symboliki w doświadczeniu przemijania, straty i śmierci. O języku kina jako medium do opowiadania o sprawach fundamentalnych.  O tym, czy o sprawach poważnych należy mówić wyłącznie w poważny sposób. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:28:34
  • #203 Świąteczne rekomendacje prezentowo-lekturowe'2024
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” polecam książki, którymi warto obdarować bliskich (siebie zresztą też). Są to: Czesław Miłosz „Zniewolony umysł”, Znak Walter Burkert „Religia grecka”, przeł. Magdalena Kurkowska, Teologia Polityczna „Swoją drogą. Bogdan de Barbaro w rozmowie z Justyną Dąbrowską”, Agora Garrett M. Graff „UFO”, przeł Grzegorz Gajek, Sine Qua Non Umberto Eco “Wahadło Foucaulta”, przeł. Adam Szymanowski, Noir Sur Blanc Thierry Wolton „Historia komunizmu na świecie”, tom 1 „Kaci” (przeł. Michał Romanek) & tom 2 „Ofiary” (przeł. Jakub Jedliński), Wydawnictwo Literackie Jakub Jarno „Światłoczułość”, Wydawnictwo Literackie Noel Carroll „Filozofia horroru”, przeł. Mirosław Przylipiak, słowo obraz terytoria John Gray „Nowe lewiatany”, przeł. Szymon Żuchowski, Kultura Liberalna Owocnego obdarowywania!
    --------  
    39:23
  • #202 Magia, psychotronika i służby specjalne (rosyjskie, amerykańskie i... polskie). Rozmowa z dr. Zbigniewem Łagoszem
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Zbigniew Łagosz, religioznawca, badacz polskiej tradycji ezoterycznej. A rozmawiamy o tym, jak służby specjalne używały psychotroniki i ezoteryki. Rozmawiamy także o programie MK Ultra. O radzieckich i amerykańskich próbach używania ezoteryki i magii w armii i służbach specjalnych. O eksperymentach z LSD oraz oddziaływaniem podprogowym. O jasnowidzach, psychotronikach i magach na usługach służb. O inwigilacji polskich środowisk ezoterycznych przez bezpiekę. O polskim odpowiedniku programu MK Ultra. A także o wielu innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:06:43
  • #201 Sztuka życia i sztuka rozmowy. Rozmowa z Justyną Dąbrowską i Bogdanem de Barbaro
    W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą Justyna Dąbrowska, psychoterapeutka i wywiadowczyni oraz prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta, autorzy książki „Swoją drogą…” (Agora). A rozmawiamy o sztuce życia i sztuce rozmowy. Rozmawiamy także o tym, jakie pożytki płyną z rozmawiania. O potrzebie zakorzenienia. O relacjach pomiędzy kulturą, polityką a psychoterapią. O polaryzacji i sposobach wychodzenia z niej. O potrzebie uważności i niuansu. O tym jaka we współczesnym świecie jest rola psychoterapii i psychoterapeutów. O tym dlaczego na niektóre tematy tak trudno dziś rozmawiać, a nawet – dlaczego rozmowa okazuje się niemożliwa. O relacjach miłosnych i innych. A także o wielu jeszcze innych sprawach. Owocnego słuchania!
    --------  
    1:46:23

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Skądinąd

Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Skądinąd, 7 metrów pod ziemią i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.1.1 | © 2007-2024 radio.de GmbH
Generated: 12/30/2024 - 7:59:00 PM