#219 Ateizm semantyczny, czyli o najnowszej książce Bohdana Chwedeńczuka „Na glinianych nogach. Eseje o religii”
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” opowiadam o najnowszej książce prof. Bohdana Chwedeńczuka pod tytułem „Na glinianych nogach. Eseje o religii”, która ukazała się właśnie nakładem wydawnictwa Stapis.
Mówię także o mojej znajomości z Bohdanem Chwedeńczukiem. O jego widzeniu filozofii i o tym, jakim jest człowiekiem. O koncepcji „ateizmu semantycznego”. Przedstawiam także w całości moją przedmowę do „Na glinianych nogach”. I zachęcam do tego, żeby tę książkę koniecznie przeczytać.
Owocnego słuchania!
--------
45:40
#218 Nowa fala i postpunk w Polsce. Rozmowa z Rafałem Księżykiem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Rafał Księżyk, dziennikarz, redaktor i pisarz, autor m.in. książki „Nowa fala. Rok 1984 i polski postpunk” (wyd. Czarne).
A rozmawiamy o nowej fali i postpunku w Polsce.
Rozmawiamy także o alternatywnej scenie muzycznej w latach 80. i 90. O pojęciach „nowej fali”, „zimnej fali” i „postpunk”. O muzyce tamtych czasów – w Polsce i na świecie. O głównym nurcie rockowej muzyki w PRL’u i o nurcie nieoficjalnym. O kulturalnej infrastrukturze. O różnych formach buntu. O tym, co zostało z nowej fali.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
1:11:23
#217 Wojna w mediach, wojna a media. Rozmowa z Agnieszką Lichnerowicz
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Agnieszka Lichnerowicz, dziennikarka specjalizująca się w tematyce międzynarodowej, związana z Radiem TOK FM.
A rozmawiamy o wojnie i mediach.
Rozmawiamy także o tym jak rozróżniać propagandę i kłamstwa od rzetelnych informacji. O tym czy media społecznościowe pomagają czy szkodzą rozumieniu świata. O wojnie w świetle rozmaitych politycznych i medialnych narracji. O realizmie, który wcale nie jest realistyczny. O Rosji, Ukrainie, Ameryce i Polsce. O teraźniejszości i przyszłości wojny oraz świata.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
1:18:54
#216 Historia, teraźniejszość i filozofia „Tygodnika Powszechnego”. Rozmowa z Piotrem Mucharskim i Michałem Okońskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” goszczą Piotr Mucharski, redaktor naczelny „TP” oraz Michał Okoński, redaktor i publicysta „TP”.
A rozmawiamy o „Tygodniku Powszechnym” – z okazji 80 urodzin pisma.
Rozmawiamy także o tym jak w ostatnich dekadach zmieniała się w Polsce rzeczywistość polityczna i medialna. O komercjalizacji i polaryzacji. O „utożsamościowieniu” sporów. O tym jak robić inteligenckie pismo w czasach populizmu. O wartości rozmowy. O znużeniu radykalizmem i wartości niuansu. O historii, teraźniejszości i filozofii ‘Tygodnika Powszechnego”.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
1:37:25
#215 Czy los Ukrainy jest przesądzony? Rozmowa z dr. Witoldem Sokałą
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Witold Sokała, politolog, wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, publicysta „Dziennika Gazety Prawnej”.
A rozmawiamy o tym, czy los Ukrainy jest przesądzony.
Rozmawiamy także o najlepszych i najgorszych scenariuszach – dla Ukrainy, Polski, Europy i świata. O tym, czy Trump działa w interesie Rosji. O tym, czy są jeszcze szanse na zdecydowane amerykańskie wsparcie Ukrainy. O krótko i długoterminowych celach Rosji oraz Ameryki. O różnicach osobowościowych i politycznych pomiędzy Putinem a Trumpem. O kłótni w gabinecie owalnym i jej skutkach. O tym, czy Europa skonsoliduje się politycznie i militarnie – i czy odbędzie się to pod francuskim przewodnictwem. O tym, jak do tego wszystkiego doszło.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).