Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psycho...
#200 Co się stało w USA (i co z tego dla nas wynika)? Rozmowa z dr. Bogdanem Balickim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości dr Bogdan Balicki, literaturoznawca z Katedry Badań nad Nauką, Techniką i Społeczeństwem Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej.
A rozmawiamy o przyczynach wygranej Donalda Trumpa.
Rozmawiamy także o specyfice amerykańskiej polityki. O tym, dlaczego Demokraci przegrali. O języku racjonalności i moralności. O różnicach pomiędzy konserwatyzmem a liberalizmem. O kryzysie lewicy. O tym, jak sytuacja amerykańska ma się do europejskiej, a w szczególności polskiej. O nadchodzących polskich wyborach prezydenckich oraz ewentualnych analogiach polskiej i amerykańskiej sceny politycznej. O polaryzacji, teoriach spiskowych i nienawiści – po obu stronach politycznej barykady.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
2:00:08
#199 Śmierć w historii i kulturze. Rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości prof. Arkadiusz Stempin, historyk i politolog związany z Uczelnią Korczaka w Warszawie i Uniwersytetem we Freiburgu.
A rozmawiamy o śmierci w historii i kulturze.
Rozmawiamy także o tym, jak historia patrzy na śmierć. O różnych sposobach i szkołach uprawiania historii. O tym, czym była „dobra śmieć” i co się z nią stało pod wpływem pierwszej i drugiej wojny światowej. O znaczeniu tych wydarzeń i ich skutkach dla życia jednostkowego i społecznego. O wycofywaniu się religii, laicyzacji i medykalizacji śmierci. O wypieraniu i zakłamywaniu śmierci. O tym, co ze śmiercią i naszym stosunkiem do niej mają wspólnego westerny, filmy sensacyjne i horrory.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
2:02:59
#198 Czy Jezus zmartwychwstał (i co by to w ogóle miało znaczyć)? Rozmowa z ks. dr. Eligiuszem Piotrowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości ks. dr Eligiusz Piotrowski, teolog, były wiceprezydent Europejskiego Stowarzyszenia Teologów Katolickich, autor m.in. (kontrowersyjnej) książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa” (2022).
A rozmawiamy o tym, czy Jezus zmartwychwstał (i co by to w ogóle miało znaczyć).
Rozmawiamy także o rozmaitych teologicznych koncepcjach zmartwychwstania. O krytykach tych koncepcji. O historycznych, antropologicznych, socjologicznych, filozoficznych, psychologicznych oraz teologicznych ujęciach religii oraz idei religijnych. O różnicach i podobieństwach pomiędzy nimi. O tym, czym jest chrześcijaństwo i jaka jest jego istota. O tym czy św. Paweł miał rację, że jeśli Jezus nie zmartwychwstał nauczanie chrześcijańskie jest „daremne”, a wiara „próżna”. O tym czy teologia wymaga gruntownej rewizji, a może nawet rewolucji. O kontrowersjach wokół książki „Początki wiary w zmartwychwstanie Jezusa”, a także o przyczynach i konsekwencjach tych kontrowersji.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
2:06:27
#197 Kontrkultura – co z niej zostało i czy jest dziś możliwa? Rozmowa z Jaremą Piekutowskim
W najnowszej odsłonie „Skądinąd” gości Jarema Piekutowski, socjolog i publicysta, autor m.in. książki „Od czapeczek foliowych do seksualnej recesji”.
A rozmawiamy o kontrkulturze i buncie.
Rozmawiamy także o rewolcie lat 60. O pokoleniu „dzieci-kwiatów” oraz jego losach. O tym, co nam zostało z tamtych lat. O tym, czy kontrkultura to już tylko historia, czy też może wciąż jeszcze gdzieś istnieje, a jeśli tak to gdzie jej szukać. O tym jak rynek wchłania każdy gest buntu i zamienia go na towar. O muzyce, literaturze, duchowości jako o nośnikach kontrkultury. O tym czy chrześcijaństwo (katolicyzm i nie tylko) mogą być postrzegane jako siły kontrkulturowe we współczesnym świecie.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
--------
2:08:35
#196 Uwaga, wspólnota, media społecznościowe. Rozmowa z Anną Cieplak i Michałem Krzykawskim
W najnowszej odsłonie podcastu „Skądinąd” goszczą Anna Cieplak, pisarka i działaczka społeczna oraz prof. Michał Krzykawski, filozof, dyrektor Centrum Badań Krytycznych nad Technologiami Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
A rozmawiamy o wpływie mediów społecznościowych na umysł i społeczeństwo.
Rozmawiamy także o kapitalizmie cyfrowym. O utracie zdolności do koncentrowania uwagi. O różnych odmianach uwagi. O wpływie kapitalizmu cyfrowego na życie indywidualne, polityczne i społeczne. O tym, w jaki sposób można chronić się przed destrukcyjnym oddziaływaniem platform cyfrowych. O prawnych i politycznych regulacjach tej sfery.
A także o wielu jeszcze innych sprawach.
Owocnego słuchania!
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, filozofa, eseisty, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek ”Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii” (2013), ”Co robić przed końcem świata” (2021). ”Ucieczka od bezradności” (2021) oraz ”Misja Sowy. Tosia, Franek i sekrety filozofii” (2022).