Powered by RND
PodcastySpołeczeństwo i KulturaFilozofia jest dla dziewczyn
Słuchaj Filozofia jest dla dziewczyn w aplikacji
Słuchaj Filozofia jest dla dziewczyn w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Filozofia jest dla dziewczyn

Podcast Filozofia jest dla dziewczyn
Anna Sańczuk, Katarzyna Kasia, „Vogue Polska”
Podcast prowadzą dwie dziewczyny: Anna Sańczuk i Katarzyna Kasia, dziennikarka i historyczka sztuki oraz filozofka i dziennikarka. Kobiecym okiem spoglądają na...

Dostępne odcinki

5 z 16
  • W pogoni za rozumem
    W finałowym odcinku drugiej serii podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” razem z doktoressą Katarzyną Kasią oddajemy cześć rozumowi. Czy współczesny świat postradał rozsądek, rozum śpi, a wokół rodzą się demony? Czy rozum jest rzeczywiście osnową naszego świata (kłania się Hegel) i czy w ogóle jest dla nas dziś jeszcze atrakcyjny, a może też nasz czas, to – jak mówi buddyzm – kali juga, ciemny wiek, kiedy chaos i ciemności zasłaniają dostęp do światła rozumu, co potwierdzają choćby polityczne wybory ludzkości? Zaglądamy do starożytnej Grecji, gdzie wita nas kosmiczny rozum, który pilnuje granic i ma w sobie pewną czułość (za Olgą Tokarczuk) i w pewnym sensie jest naszym losem. A potem to już wpadamy w objęcia całej zgrai kolegów Kasi – Kartezjusza i Hegla, Hume’a i Nietzschego. I w konkluzję, że warto z rozumu korzystać, a kiedy świat się wali, najważniejsze jest usiąść i pomyśleć. Czego i Państwu życzymy.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    50:38
  • O pięknie emancypacji
    Jako dziewczyny na drodze nieustannej emancypacji, my, czyli Anna Sańczuk i dr Katarzyna Kasia, rozprawiamy o wyzwoleniu od schematów, narzuconych ról, własnych ograniczeń – i o tym, jak miałaby wyglądać modelowa „filozofia emancypacji”. Doktoressa uważa, że cała filozofia w dużym stopniu jest właśnie o emancypacji, będąc szkołą myślenia wychodzącą poza obowiązujący kontekst, idącą pod prąd i poza strefę komfortu. Emancypacja to pozwolenie sobie na własny namysł i konsekwencje tego namysłu. Każe nie przyjmować grzecznie tego, co nam narzucają, lecz próbować odnaleźć satysfakcjonujący dla nas sposób myślenia i bycia w świecie. To także proces, który nigdy się nie kończy i jest wiecznym niezaspokojeniem. W dyskusji pojawia się poeta i filozof Schiller, który za narzędzie emancypacji uznaje sztukę i edukację estetyczną uczącą wydawania wolnych sądów. Jest z nami Simone de Beauvoir i jej „Druga płeć” oraz... Nicole Kidman sięgająca po swoje w „Babygirl” Haliny Reijn. Postulujemy męską emancypację, by kobiety mogły się spotkać z mężczyznami naprawdę po partnersku. Pytamy, czy konformizm jest wołaniem o czułość i akceptację oraz rozmawiamy o odwadze, by odstawać od innych.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    48:28
  • O melancholii i smutku
    W tym odcinku „Filozofia jest dla dziewczyn” przytulamy smutek. Anna Sańczuk, jako osoba smutna z urodzenia, z upodobaniem nurza się w melancholii, a Katarzyna Kasia uparcie powtarza za Immanuelem Kantem (a ten poniekąd za Markiem Aureliuszem), że smutek jest największym grzechem filozofa, bo zatruwa duszę. Troszkę się spieramy, ale badamy też dzieje smutku w kulturze. Postulujemy potrzebę powołania zawodu „sadness managera”, który pozwalałyby nam sprawnie zarządzać smutkiem. Tak, by nas nie pochłonął, a zasilał wrażliwość, refleksyjność i bunt przeciwko bezmyślnej konsumpcji. Są z nami w tej smutno-śmiesznej podróży, m.in: Arystoteles, Fryderyk Nietsche, Susan Sontag, Michał Bieńczyk, Antoni Kępiński, a także najsmutniejszy z filozofów, Artur Schopenhauer.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach:Spotify: https://open.spotify.com/show/5Pd9wOWYf2qW6osTg1jNqjApple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/filozofia-jest-dla-dziewczyn/id1744340425YouTube: https://www.youtube.com/playlist?list=PLaIJWd0IFTNqFoN-R5Der9fprHeqxd6pR
    --------  
    46:37
  • Wszystko o miłości
    Na święta przynosimy Państwu z dr. Katarzyną Kasią miłość, która jest pewnie w ścisłej topce tego, czego wszyscy pragniemy. Ale jest trudno pochwytna i przycupnęła gdzieś między metafizyką a fizjologią, filozofowie mają z nią problem i wolą o wojnie (wojna jest matką wszechrzeczy, jak mówił Heraklit) niż o miłości, zwłaszcza tej ludzkiej, nie boskiej. Dlatego ten odcinek nagrywamy z książką w dłoni i jest to napisana ze dwie dekady temu pozycja „Wszystko o miłości” bell hooks. Autorka daje tam intrygującą definicję miłości, która dla niej nie jest uczuciem, ale jak mówi: jest aktem woli, czyli zarówno intencją, jak i działaniem. Jest wolą „rozszerzenia własnego ja w celu pielęgnowania własnego lub cudzego rozwoju duchowego”. Rozmawiamy o tym, że ludzkość myli z miłością kateksję (brzmi jak groźna choroba, ale wyjaśniamy w audycji, co to znaczy, o toksynach „miłości romantycznej” i o tym, że przyzwalamy w niej na idealizowanie i uwielbienie, ale też na ranienie, krzywdę, przemoc. I zastanawiamy się nad możliwością miłości, która jak u hooks, nie jest miłością nakierowaną na posiadanie, ale na obopólny rozwój.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    52:39
  • Czy możliwe są autentyczne relacje z innymi?
    Nasz podcast powstaje w dialogu, postanowiłyśmy więc sięgnąć w tym odcinku do... filozofii dialogu (Józef Tischner nazwałby ją filozofią dramatu!) czym inaczej filozofii spotkania, w czym towarzyszą nam refleksje Emmanuela Lévinasa. Robimy to, by zbadać, czy prawdziwie autentyczne, pogłębione relacje z innymi są możliwie w czasach nieustannej pogoni i powierzchownego ślizgania się po powierzchni internetowych wpisów i like'ów. Bo przecież istotna relacja wymaga zatrzymania i skupienia na drugiej osobie, wymaga wsłuchania się w czyjeś doświadczenie, troskliwej obecności. Pytamy siebie i filozofów, gdzie zaczyna się prawdziwe spotkanie i czego do niego potrzebujemy. Podczytujemy „Nieznośną lekkość bytu” Milana Kundery i zaglądamy na chwilę do dzikiego Neapolu. Zastanawiamy się, czy da się tworzyć autentyczne relacje nie tylko z ludźmi, ale np. z miejscami? I czy do tego pogłębionego spotkania potrzebny jest kontakt z cierpieniem i bólem oraz troska o innego. I dlaczego warto zawsze zakładać dobre intencje po drugiej stronie, nawet jeśli doświadczenia mamy różne? Zapraszamy do wspólnego namysłu!Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    1:00:30

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastówWięcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Filozofia jest dla dziewczyn

Podcast prowadzą dwie dziewczyny: Anna Sańczuk i Katarzyna Kasia, dziennikarka i historyczka sztuki oraz filozofka i dziennikarka. Kobiecym okiem spoglądają na historię filozofii, w której dominują mężczyźni. Do słuchania naszej audycji zapraszamy jednak nie tylko dziewczyny, lecz także wszystkie osoby filozofujące. Sięgając po klasyków filozofii, komentujemy najbardziej palące problemy współczesności oraz zmagania z własnego życia.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Filozofia jest dla dziewczyn, Podkast amerykański i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.5.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/3/2025 - 11:56:47 AM