Powered by RND
PodcastySpołeczeństwo i KulturaFilozofia jest dla dziewczyn
Słuchaj Filozofia jest dla dziewczyn w aplikacji
Słuchaj Filozofia jest dla dziewczyn w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Filozofia jest dla dziewczyn

Podcast Filozofia jest dla dziewczyn
Anna Sańczuk, Katarzyna Kasia, „Vogue Polska”
Podcast prowadzą dwie dziewczyny: Anna Sańczuk i Katarzyna Kasia, dziennikarka i historyczka sztuki oraz filozofka i dziennikarka. Kobiecym okiem spoglądają na...

Dostępne odcinki

5 z 13
  • Wszystko o miłości
    Na święta przynosimy Państwu z dr. Katarzyną Kasią miłość, która jest pewnie w ścisłej topce tego, czego wszyscy pragniemy. Ale jest trudno pochwytna i przycupnęła gdzieś między metafizyką a fizjologią, filozofowie mają z nią problem i wolą o wojnie (wojna jest matką wszechrzeczy, jak mówił Heraklit) niż o miłości, zwłaszcza tej ludzkiej, nie boskiej. Dlatego ten odcinek nagrywamy z książką w dłoni i jest to napisana ze dwie dekady temu pozycja „Wszystko o miłości” bell hooks. Autorka daje tam intrygującą definicję miłości, która dla niej nie jest uczuciem, ale jak mówi: jest aktem woli, czyli zarówno intencją, jak i działaniem. Jest wolą „rozszerzenia własnego ja w celu pielęgnowania własnego lub cudzego rozwoju duchowego”. Rozmawiamy o tym, że ludzkość myli z miłością kateksję (brzmi jak groźna choroba, ale wyjaśniamy w audycji, co to znaczy, o toksynach „miłości romantycznej” i o tym, że przyzwalamy w niej na idealizowanie i uwielbienie, ale też na ranienie, krzywdę, przemoc. I zastanawiamy się nad możliwością miłości, która jak u hooks, nie jest miłością nakierowaną na posiadanie, ale na obopólny rozwój.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    52:39
  • Czy możliwe są autentyczne relacje z innymi?
    Nasz podcast powstaje w dialogu, postanowiłyśmy więc sięgnąć w tym odcinku do... filozofii dialogu (Józef Tischner nazwałby ją filozofią dramatu!) czym inaczej filozofii spotkania, w czym towarzyszą nam refleksje Emmanuela Lévinasa. Robimy to, by zbadać, czy prawdziwie autentyczne, pogłębione relacje z innymi są możliwie w czasach nieustannej pogoni i powierzchownego ślizgania się po powierzchni internetowych wpisów i like'ów. Bo przecież istotna relacja wymaga zatrzymania i skupienia na drugiej osobie, wymaga wsłuchania się w czyjeś doświadczenie, troskliwej obecności. Pytamy siebie i filozofów, gdzie zaczyna się prawdziwe spotkanie i czego do niego potrzebujemy. Podczytujemy „Nieznośną lekkość bytu” Milana Kundery i zaglądamy na chwilę do dzikiego Neapolu. Zastanawiamy się, czy da się tworzyć autentyczne relacje nie tylko z ludźmi, ale np. z miejscami? I czy do tego pogłębionego spotkania potrzebny jest kontakt z cierpieniem i bólem oraz troska o innego. I dlaczego warto zawsze zakładać dobre intencje po drugiej stronie, nawet jeśli doświadczenia mamy różne? Zapraszamy do wspólnego namysłu!Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    1:00:30
  • Dlaczego ekofeminizm może uratować świat
    W tym odcinku udowadniamy, że tylko filozofia i dziewczyny uratują świat zmierzający ku zagładzie, przecież to jasne. Ale czy ekofeminizm to po prostu ekologia + feminizm? Czy to filozofia, narzędzie zmiany społecznej, a może ideologia? Rozmawiamy o tym, jak myślenie ekofeministyczne pozwoliłoby wyjść ludzkości poza opozycje i antagonizmy, poza patriarchalną narrację wiecznego konfliktu i podboju, poza binarność, poza męskie i żeńskie, poza ludzkie i nieludzkie. Czy możemy wymyślić świat, w którym rudy lisek, rzeka albo – niech będzie – cyborg zrównają się w prawach z człowiekiem? Czy strategie feministyczne, które pozwoliły wywalczyć prawa (a przynajmniej ich część) kobietom, mogą służyć także wyzwoleniu bytów nieludzkich, uratowaniu umierającej od toksycznego antropocenu planety? Szalone? Śmiałe? Ekstremistyczne? A może jedyne możliwe wyjście, jeśli chcemy przetrwać my i przetrwać mają wymierające w zatrważającym tempie kolejne gatunki. Na tę myślową przygodę zapraszamy w tym odcinku wspólnie z doktoressą Kasią, a towarzyszą nam w niej m.in. Michel Foucault i Rosi Braidotti.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    53:22
  • O utratach i pożegnaniach (oraz jaki to wszystko ma sens)
    W listopadowym odcinku podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” jako samozwańcze Mistrzynie Przemijania pochylamy się nad doświadczeniem, które jest nieodłącznym elementem naszego istnienia, ale może też samą istotą filozoficznych rozważań – rozmawiamy o utracie. Żyjąc, tracimy życie – i co możemy z tym zrobić? Jak się żegnać z ludźmi, rzeczami, możliwościami, sytuacjami, by mieć poczucie sensu? Co zyskujemy, tracąc? Dlaczego współczesna kultura tak bardzo odsuwa od siebie śmierć i przemijanie oraz co jej (nam) to robi? Przywołujemy Nietzschego, który tropił maski i złudzenia, którymi zasłaniamy przed sobą nagą egzystencję, cytujemy Heideggera, dla którego śmierć jest skandalem, i wiersz Elizabeth Bishop „Ta jedna sztuka” („W sztuce tracenia nie jest trudno dojść do wprawy...”), pojawia się wzruszający Don Kichot i dusza w postaci małej myszki uciekającej z ciała. Zapraszamy do namysłu nad sensem wspólnie z nami.Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    52:06
  • Polska filozofka Jolanta Brach-Czaina
    W nagraniu otwierającym drugi sezon podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” sięgamy po najważniejszą dziewczynę polskiej filozofii, czyli Jolantę Brach-Czainę, piewczynię fenomenologii codzienności, klasyczną autorkę polskiego feminizmu. Zaglądamy w szczeliny istnienia, rozwarstwiamy błony umysłu i przyglądamy się rzeczywistości komponowanej przez naukowczynię. Jest więc o siekaniu warzyw, krzątactwie, miesiączkowaniu, porodzie i tabu kobiecej fizjologii w kulturze. O tym, że o ile męska narracja w filozofii jest o podporządkowywaniu świata, to narracja Brach-Czainy jest o jego porządkowaniu i troszczeniu się, by wciąż trwał. I o tym, że aby coś poznać, trzeba się najpierw temu uważnie, z czułością, przypatrzeć. Podcastu „Filozofia jest dla dziewczyn” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    55:32

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Filozofia jest dla dziewczyn

Podcast prowadzą dwie dziewczyny: Anna Sańczuk i Katarzyna Kasia, dziennikarka i historyczka sztuki oraz filozofka i dziennikarka. Kobiecym okiem spoglądają na historię filozofii, w której dominują mężczyźni. Do słuchania naszej audycji zapraszamy jednak nie tylko dziewczyny, lecz także wszystkie osoby filozofujące. Sięgając po klasyków filozofii, komentujemy najbardziej palące problemy współczesności oraz zmagania z własnego życia.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Filozofia jest dla dziewczyn, Podkast amerykański i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.1.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/4/2025 - 2:05:50 AM