Manipulacja jest formą psychicznego nadużycia i powoduje szkody dla osób, które jej doświadczają. W tej sytuacji jest postrzegana krytycznie. Dlaczego manipulacja w ogóle działa i tak łatwo padamy jej ofiarą? Po czym rozpoznać manipulatora i jak skutecznie przed nim się obronić? Gdzie znajdziemy najwięcej manipulatorów? W pracy, w związkach? Czy manipulacja może mieć także swoją dobrą stronę? W jakich sytuacjach może okazać się konieczna lub pożądana?Gościem Michała Poklękowskiego jest Jarosław Gibas, socjolog z Katowic. Autor kilku książek z zakresu inteligencji duchowej i emocjonalnej (m.in. „Manipulator. Rozpoznaj, kto Tobą manipuluje, i naucz się przed tym bronić”) oraz warsztatów i szkoleń obejmujących obszary związane z psychologią transpersonalną.
--------
52:33
Różowy Patrol czyli szybka profilaktyka ratuje życie. DROGOWSKAZY
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność z powodu raka piersi wrasta. Jak mówią najnowsze badania, codziennie tę diagnozę poznaje nawet 70 Polek! Co gorsza, dowiadują się za późno. W przypadku tej choroby czas ma kluczowe znaczenie, bo im wcześniej zostanie wykryta, tym większa szansa na jej łagodny przebieg i pełne wyleczenie. A jednak na badania przesiewowe zgłasza się tylko 30% Polek. Aby zawalczyć o zdrowie i życie kobiet, w 2023 r. powołany został Różowy Patrol. To sieć wsparcia, której ambasadorki, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z kobietami w całym kraju. Na spotkaniach poruszany jest temat profilaktyki i leczenia, przekazywane są informacje ważne także dla mężczyzn, można również wziąć udział w szkoleniu z samobadania piersi. O idei Różowego Patrolu oraz możliwościach leczenia w Polsce, opowiedziały w Drogowskazach Anna Kupiecka, założycielka Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej i inicjatorka akcji Różowy Patrol, Aleksandra Gawlas- Wilińska, dyrektorka handlowa Henkel Consumer Brands i ambasadorka akcji Różowy Patrol. Zaprasza Aleksandra Galant.
--------
43:28
O prokrastynacji, która niszczy życie. DROGOWSKAZY
Czy Ty też masz tendencję do odkładania ważnych spraw i obowiązków na później? Robisz to regularnie i jest to przyczyną coraz większych problemów w Twoim życiu? Jak wskazują badania, ten problem dotyczy aż 20% populacji. Tymczasem nagminne odwlekanie działań nie tylko blokuje nasz potencjał, lecz także może prowadzić do trudności w pracy zawodowej, w relacjach oraz w obszarze zdrowia psychicznego. Chodzi o prokrastynację. Z tego programu dowiesz się m.in. czym prokrastynacja różni się od lenistwa, a także jakie są jej przyczyny psychiczne i biologiczne oraz jak można łagodzić jej konsekwencje.Gościem Michała Poklękowskiego jest Justyna Titova, psycholog i psychoterapeutka w trakcie szkolenia (nurt Gestalt). Ekspertka pracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi, zajmując się poradnictwem i pomocą psychologiczną. Jest autorką licznych artykułów o tematyce psychologicznej oraz książki pt. „Później się tym zajmę. Dlaczego ciągle coś odwlekamy”
--------
42:29
Jak randkują Polacy? DROGOWSKAZY
Aż 7,5 miliona Polaków to single – oznacza to, że co piąty z nas żyje w pojedynkę. Niektórym ta sytuacja odpowiada, inni w poszukiwaniu miłości rzucają się w wir randek. Dziś jednym z najpopularniejszych sposobów na poznanie potencjalnej drugiej połówki jest pobranie randkowej aplikacji. Szacuje się że do 2027 r. będzie z nich korzystało aż 440 mln ludzi na świecie! Jednak umówienie się na randkę to dopiero początek: później następuje czas przygotowań, rozważań, w końcu zaskoczeń, uniesień i rozczarowań którymi wypełnione są spotkania. W poszukiwaniu miłości bez wahania stajemy się okrutni: krytykujemy wygląd, ubranie, wiek, wykształcenie, bez mrugnięcia okiem nie pojawiamy się na randce, oceniamy w kilogramach i centymetrach. Dlaczego tak jest i jak się to dla nas kończy? Sprawdziła to doktorka socjologii i reporterka Agata Romaniuk, która swoje obserwacje i doświadczenia opisała w książce “Najgorsze randki świata i kilka udanych”. Do wysłuchania rozmowy z Autorką zaprasza Aleksandra Galant.
--------
47:48
Masowe zwolnienia i bezrobocie. Dla kogo zabraknie pracy? DROGOWSKAZY
Czy, kiedy i w jakich okolicznościach mógłby powtórzyć się światowy kryzys gospodarczy na miarę tego z 2008 roku? Czy dynamiczny rozwój technologii (z AI na czele), w najbliższych latach doprowadzi do masowego bezrobocia? Czy informacje o ostatnich zwolnieniach grupowych (np. Poczta Polska), to zwiastun poważniejszego problemu, który nas czeka wkrótce? Czy dyplom wyższych studiów jest i będzie gwarancją lepszej pracy? Czy wszyscy muszą mieć wyższe wykształcenie? Czy na rynku pracy w Polsce naprawdę potrzebujemy migrantów z Azji, Afryki i Ameryki Południowej? Co dalej z inflacją i stopami procentowymi? Gościem Michała Poklękowskiego jest Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym.