Posłuchajcie historii, które poruszyły całym światem! II wojna światowa, zamach na papieża, zbiorowe samobójstwo w Jonestown w Gujanie, tajemnice wojskowe i zag...
Jest druga połowa czerwca 1940 r. Położenie wojsk francuskich na froncie staje się coraz gorsze. Francuzi nie mają wyboru, muszą podjąć negocjacje zawieszenia broni. Hitler zażąda jednak, aby odbyły się one w lesie pod Compiegne, w tym samym miejscu, w którym Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. Co więcej, Führer każe sprowadzić ten sam wagon kolejowy, w którym przedstawiciele rządu niemieckiego spotkali się z marszałkiem Fochem. Dlaczego Hitlerowi tak bardzo zależało, aby podpisać zawieszenie broni w takich okolicznościach? W najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM odkrywamy kulisy podpisania drugiego rozejmu w Compiegne.
--------
11:52
Kolaboranci czy sojusznicy podziemia? Kim byli granatowi policjanci?
W czasie okupacji funkcjonariusze Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa wielokrotnie wspomagali niemiecką machinę terroru. Istnieją jednak liczne przypadki, kiedy granatowi policjanci wykorzystywali swoją pozycję i funkcję, aby pomagać ludności cywilnej oraz wspierać walkę z okupantem. Czy obraz policjanta-kolaboranta bezrefleksyjnie popełniającego zbrodnie na polecenie Niemców dobrze oddaje wojenną rzeczywistość, czy może ocena funkcjonariuszy tej formacji jest znacznie bardziej złożona? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
--------
13:57
Jak ZSRR stracił w katastrofie dowództwo Floty Pacyficznej
7 lutego 1981 roku Związek Radziecki w jednej chwili stracił całe dowództwo Floty Oceanu Spokojnego. Na pokładzie samolotu TU-104, który rozbił się pod Leningradem znajdowało się 50 osób, wśród których było 13 admirałów i 3 generałów lotnictwa. Jakie były przyczyny katastrofy? Czy mogła do niej przyczynić się chciwość rosyjskich oficerów? Dlaczego starano się zataić informację o wypadku? W Misji specjalnej RMF FM odkrywamy kulisy katastrofy Tu-104 na lotnisku Puszkina.
--------
11:19
Czy taksówki znad Marny naprawdę uratowały Francję?
Z legendą I bitwy nad Marną nierozerwalnie związane są paryskie taksówki, które przewiozły dużą liczbę francuskich żołnierzy prosto na linię frontu. Czy rzeczywiście ich wykorzystanie było tak kluczowe dla uratowania stolicy Francji? Czy może były inne, ważniejsze powody klęski niemieckiej ofensywy? Odpowiedzi szukamy w najnowszym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
--------
11:49
Zniknięcie szefa Gestapo. Zagadka powojennych losów Heinricha Müllera
Los szefa Gestapo Heinricha Müllera stanowi jedną z największych tajemnic ostatnich dni II wojny światowej. Gdy rozpoczęła się bitwa o Berlin, Müller schronił się w bunkrze Hitlera, gdzie pozostał aż do samobójstwa Führera. Potem słuch o nim zaginął. Czy udało mu się uciec i rozpocząć nowe życie? A może zginął podczas próby wydostania się z miasta? Na te pytania szukamy odpowiedzi w tym odcinku Misji specjalnej RMF FM.
Posłuchajcie historii, które poruszyły całym światem! II wojna światowa, zamach na papieża, zbiorowe samobójstwo w Jonestown w Gujanie, tajemnice wojskowe i zagadki szpiegowskie zebraliśmy dla Was w jednym cyklu. To nasza Misja Specjalna!