Obecnie na świecie jest ponad 190 państw. Jestem przekonana, że w każdym z nich mamy przynajmniej jednego zdolnego Polaka, który jest świetną wizytówką naszego ...
W miejscach, w których wszystko może się wydarzyć, siłą rzeczy żyje się o wiele intensywniej – mówi o Afganistanie dziennikarka Jagoda Grondecka. W sierpniu 2021 roku była jedyną polską reporterką przebywającą w Kabulu i relacjonującą w naszych mediach przebieg wyjścia wojsk amerykańskich i przejęcia władzy przez Talibów. I choć niedługo później była ewakuowana, po kilku tygodniach wróciła. Czy potrafi przygotować opium? Kiedy spała z pistoletem przy łóżku? Jak bardzo my, Europejczycy, nie rozumiemy złożoności Afganistanu? Godzina to za mało, aby pokazać pełen obraz tego kraju, ale Jagoda obiecała, że jeszcze do mnie wróci.Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:18:57
Paryż. Gościni: Felicja Lamprecht
Gościni nowego odcinka podcastu „Emigranci”, Felicja Lamprecht, konserwatorka sztuki i malarka, od ponad dekady mieszka w Paryżu. Jej przygoda z tym miastem zaczęła się od Erasmusa na Sorbonie, a dziś ma już na swoim koncie renowację katedry Notre Dame, otwartej ponownie po pięciu latach od pożaru, słynnej restauracji Le Train Bleu, znanej z filmu „Nikita” Luca Bessona, siedziby prezydenta w Pałacu Elizejskim, Wersalu, Biblioteki Narodowej Francji, czy kościoła św. Sulpicjusza.Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:07:40
USA. Gościni: Profesor Aleksandra Przegalińska
To, co jest niesamowite dla mnie w Ameryce, to wrażenie, że zaraz spotka cię przygoda – mówi profesor Aleksandra Przegalińska. Przykład? Mieszkanie, które przez lata wynajmowała w Bostonie, okazało się należeć do rodziny Alberta Einsteina. Czy to nie idealne warunki do życia dla naukowczyni? Aleksandra Przegalińska, ekspertka w dziedzinie sztucznej inteligencji, przez lata prowadziła badania w Massachusetts Institute of Technology w Bostonie, a obecnie na stałe współpracuje z Uniwersytetem Harvarda. W amerykańskim środowisku akademickim nie jest sama. Polaków jest tam coraz więcej, podobnie jak w Dolinie Krzemowej. Czy czuje się bezpiecznie w kraju z powszechnym dostępem do broni? Jak wygląda codzienne życie w tak spolaryzowanym społeczeństwie? Czy Ameryka to Matrix? Jak wygląda edukacja w przedszkolu na Harvardzie? Dokąd zaprowadzi nas rozwój sztucznej inteligencji?Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:13:01
Fuerteventura. Gość: Kasper Bajon
Kiedy Kasper Bajon ogląda stare atlasy i globusy w muzeach, zawsze sprawdza, czy jest na nich Fuerteventura. Przyznaje, że to jego miejsce na ziemi. Wszystko, co go ukształtowało, wydarzyło się właśnie tam. Dzięki Fuerteventurze nabrał dużo życiowej siły i pewności siebie. Decyzja o przeprowadzce była dla niego i jego rodziny truda, ale dała poczucie wolności. Czy wyspa to idealne miejsce dla uciekinierów? Jakie tajemnice kryje? Czy scenariusze do wszystkich „Rojstów” powstały właśnie tam? Co odkrył w wyniku własnych małych śledztw na Fuercie? Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:14:24
Dania. Gościni: Magdalena Mielcarz
Na nagranie wywiadu z aktorką i wokalistką Magdaleną Mielcarz umówiłyśmy się dokładnie w dniu premiery jej singla „What if on Christmas”. Magdalena po raz pierwszy wyprodukowała swoją piosenkę. To przełomowy moment w jej życiu, podobnie jak przeprowadzka z Los Angeles, w którym spędziła ostatnie kilkanaście lat, do Kopenhagi, w której zakochała się od pierwszego wejrzenia. Czy Duńczycy to rzeczywiście jeden z najszczęśliwszych narodów na świecie? Dlaczego nagość ich nie krępuje? Czy to prawda, że członków rodziny królewskiej można spotkać na ulicach Kopenhagi na rowerze, nawet podczas deszczu? Jak bardzo Duńczycy dbają o przestrzeń wokół siebie? I jak niełatwo dopuszczają do siebie obcych?Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
Obecnie na świecie jest ponad 190 państw. Jestem przekonana, że w każdym z nich mamy przynajmniej jednego zdolnego Polaka, który jest świetną wizytówką naszego kraju. Zamierzam dotrzeć do nich wszystkich, by na łamach podcastu „Emigranci” prezentować nie tylko ich sylwetki, ale również kraje i regiony, w których żyją. Kultura, zwyczaje, absurdy. Wszystko to przefiltrowane przez osobistą soczewkę moich gości. Zabieram was w podróż dookoła świata.
Natalia Szymańczyk, dziennikarka, autorka książki „Inne stany świadomości” oraz podcastów: „Natalia Szymańczyk Podcast”, „Supermodelki”.