Obecnie na świecie jest ponad 190 państw. Jestem przekonana, że w każdym z nich mamy przynajmniej jednego zdolnego Polaka, który jest świetną wizytówką naszego ...
Bloger i pisarz Tomasz Bobrowski 10 lat temu porzucił swoje dotychczasowe życie w Polsce i wyjechał na Lazurowe Wybrzeże. Tam zakochał się w historii i kulturze tego regionu oraz w pobliskiej Prowansji. Lazurowe Wybrzeże to wymarzona destynacja wakacyjna, ale jak żyje się tam na co dzień? Dlaczego biurokracja jest tak wszechobecna? W której restauracji artyści płacili rachunki obrazami? Czy to prawda, że Polak wymyślił najsłynniejszy deser tego regionu? Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
50:32
Japonia. Gościni: Karolina Bednarz
W rubryce „zawód” Karolina Bednarz mogłaby wpisać: „Japonia”. Jako właścicielka księgarni i wydawnictwa Tajfuny, które specjalizują się w literaturze Azji Wschodniej, absolwentka japonistyki na Uniwersytecie Oksfordzkim, która bywa w Japonii przez kilka miesięcy w roku, może śmiało pretendować do miana kogoś, kto ten kraj zna od podszewki. Postanowiłam z nią porozmawiać, bo mówi głośno o tym, o czym wolą milczeć nie tylko japońskie media, ale także polskie.Gejsze, samuraje, kwitnące wiśnie. Lubimy romantyzować obraz Japonii, ale co kryje się pod spodem? Czy Japonia to nie jest kraj dla kobiet? Dlaczego długowieczność może w praktyce być problemem? Które kobiety nazywane są „przegranymi psami”? Dlaczego tylko kilkanaście procent Japończyków ma paszport? I co powoduje, że Karolina może się na Japonię złościć, ale jednocześnie bardzo za nią tęsknić?Podcastu „Emigranci” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
--------
1:13:17
Szwajcaria. Gość: Zygmunt Borawski
Gościem pierwszego odcinka cyklu jest Zygmunt Borawski, architekt, adiunkt na Akademii Architektury w Mendrisio, wychowanek jednego z najwybitniejszych szwajcarskich architektów, Christiana Kereza, a także założyciel pracowni A-A Collective, z którą realizuje obecnie projekt Placu Centralnego w Warszawie. Zygmunt opowiada mi o swoim życiu w Szwajcarii oraz o tym, jak mocno trzeba kochać zawód architekta, aby go szybko nie znienawidzić. Jak wygląda śnieg w sierpniu? Dlaczego Szwajcarzy nie czują potrzeby zmiany na nowe, jeśli stare wciąż jest sprawne? Czy to prawda, że w Szwajcarii jest obecnie taniej niż w Polsce? Na czym polega tamtejszy brak pruderii?
Obecnie na świecie jest ponad 190 państw. Jestem przekonana, że w każdym z nich mamy przynajmniej jednego zdolnego Polaka, który jest świetną wizytówką naszego kraju. Zamierzam dotrzeć do nich wszystkich, by na łamach podcastu „Emigranci” prezentować nie tylko ich sylwetki, ale również kraje i regiony, w których żyją. Kultura, zwyczaje, absurdy. Wszystko to przefiltrowane przez osobistą soczewkę moich gości. Zabieram was w podróż dookoła świata.
Natalia Szymańczyk, dziennikarka, autorka książki „Inne stany świadomości” oraz podcastów: „Natalia Szymańczyk Podcast”, „Supermodelki”.