Materiały przygotowane przez dziennikarza urodzonego w Polsce, ale mieszkającego na stałe w Stanach Zjednoczonych. Z dużą dawką krytycyzmu i sceptycyzmu kocham ...
Czarny Rynek Broni, czyli Opowieść o Lekkomyślności
W tym odcinku przeanalizujemy problem niewygodny dla zwolenników nieograniczonego prawa do posiadania broni, na który wielu ludzi nie zwraca uwagi w Stanach Zjednoczonych: kradzieże broni ze sklepów oraz od indywidualnych posiadaczy. Zastanowimy się jak wpływa to na przestępczość i bezpieczeństwo publiczne. Bo co jeśli powiem Wam, że paradoksalnie to właśnie praworządni obywatele przez swoją niefrasobliwość i lekceważenie stają się źródłem zaopatrzenia przestępców w broń palną? Zapraszam do wysłuchania podcastu.
--------
31:05
O wdzięczności Pielgrzymów, czyli historia niedopowiedziana
W tym odcinku odkrywamy złożoną historię Święta Dziękczynienia, analizujemy popularne mitom i omawianym zapomniane fakty dotyczące tego dnia. Jest tu co nieco o Pielgrzymach, ich podróży na pokładzie Mayflower, i roli Squanto - rdzennego Amerykanina, bez którego kolonia Plymouth prawdopodobnie nigdy by nie powstała. Naświetlimy historyczne niedokładności i aspekty tego ważnego wydarzenia, o których wielu Amerykanów wolałoby nie wspominać. Jeśli myśleliście, że o Święcie Dziękczynienia wiedzieliście już wszystko, to zapewniam Was, że nic bardziej mylnego.
--------
27:59
Czarne oblicze rozrywki czyli przeszłość i teraźniejszość blackface
W tym odcinku przyglądamy się, jak blackface wpisuje się w historię rasizmu i dlaczego malowanie sobie twarzy, aby udawać osobę czarnoskórą (nwet bez złych intencji) może być obraźliwe.Punktem wyjścia do dyskicji na ten temat jest incydent z programu '"Twoja Twarz Brzmi Znajomo", gdzie biały uczestnik udawał Kendricka Lamara, oraz komentarze jakie się później pojawiły. Analizujemy argumenty, które pojawiły się w podkaście "Zgrzyt" Revo i Gimpera. Rozważamy kulturowe i historyczne implikacje blackface, zwracając uwagę na globalny wymiar tego typu wydarzeń. Sporo historii i garść reflekcji na temat wrażliwości.
--------
23:57
Czy biały to biały, czyli o źródłach rasizmu i tożsamości Ameryki.
Za ten temat zabierałem się dość długo, kilka razy go zaczynałem i odkładałem na później. Wreszcie przyszedł luty - Black History Month i stwierdziłem, że nie ma co dłużej czekać. Chodzi o pojęcie rasy, bez którego nie da się zrozumieć współczesnej Ameryki. Wyjaśnijmy sobie co to znaczy, że rasa to konstrukt społeczny, jak bardzo różnimy się od siebie ze względu na kolor skóry i czy my naprawdę jesteśmy biali. Rozprawmy się z mitami, które pojawiają się w każdej dyskusji o dyskryminacji w Stanach Zjednoczonych. Pogadajmy o rasie i rasizmie. Zapraszam na część pierwszą trudnej rozmowy amerykańskiej tożsamości.
--------
21:56
Wybielanie historii, czyli porozmawiajmy o Teksasie
Niektórzy mówią, że ten stan reprezentuje prawdziwego ducha Ameryki. Inni twierdzą, że jest zwyczajnie zacofany i tkwi w przeszłości. Zdecydowanie trudno być obojętnym, mówiąc o Teksasie. Porozmawiajmy więc o nim, porozmawiajmy o jego teraźniejszości, ale także o przeszłości, ponieważ moim dzisiejszym gościem jest nauczyciel historii z Texasu Cody Pouge.
Materiały przygotowane przez dziennikarza urodzonego w Polsce, ale mieszkającego na stałe w Stanach Zjednoczonych. Z dużą dawką krytycyzmu i sceptycyzmu kocham Amerykę. Obalam mity na jej temat, komentuję rzeczywistość, wyjaśniam kontekst kulturowy i tło zdarzeń. Działam zgodnie z maksymą, że prawda rzadko leży tam gdzie byśmy chcieli, nie leży też pośrodku, ale leży tam gdzie leży.