"Ósma Dziesięć" to podcast Gazety Wyborczej. Codziennie od poniedziałku do niedzieli, dziennikarze Wyborczej opowiadają Wam historię na jeden temat. Rozmawiamy ...
Polska zmaga się z wyzwaniami demograficznymi, takimi jak starzejące się społeczeństwo i niski wskaźnik urodzeń, co prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na usługi opieki długoterminowej (ODT). W podcaście Patrycja Maciejewicz-Wołowik rozmawia o raporcie dotyczącym systemu ODT w Polsce, w którym Michał Rutkowski, ekonomista i dyrektor ds. edukacji, zdrowia i zabezpieczenia społecznego w regionie Europy i Azji Środkowej Banku Światowego, omawia kluczowe wyzwania, w tym potrzebę wprowadzenia reform w zakresie definicji ODT, zwiększenia finansowania oraz opracowania ram, które mogą poprawić dostępność i jakość usług opiekuńczych w kraju.
Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
--------
23:57
Marek Kamiński znów idzie na biegun. "Tamte wyprawy zmieniły trajektorię mojego życia"
Jędrzej Słodkowski rozmawia z Markiem Kamińskim, podróżnikiem i filozofem, o wyprawach na bieguny i wyprawach w głąb siebie, oraz o budowaniu odporności psychicznej.
Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
--------
46:20
Duży Format: Jak niemieckie wspólnoty mieszkaniowe łączą pokolenia
Niemieckie wspólnoty mieszkaniowe, zwane domami międzypokoleniowymi, to projekty, które łączą różne pokolenia w ramach bliskich relacji sąsiedzkich i współpracy mieszkańców, bez względu na orientację, poglądy i religię. W podcaście Aleksandra Zbroja rozmawia z reporterką Joanną Strzałko o tym, jak te inicjatywy sprawdzają się w praktyce i czy mają szansę na rozwój także w Polsce. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
--------
27:39
Jutronauci: Kto będzie spowiadać się u awatara Jezusa?
W kościele w Szwajcarii w konfesjonale od kilku miesięcy jest awatar Jezusa. Można z nim rozmawiać w 100 językach przede wszystkim na temat wiary i chrześcijaństwa, ale też szukać pocieszenia lub dzielić się przemyśleniami. Awatar odpowiada wiernym za pomocą generatywnej sztucznej inteligencji. AI jest katalizatorem zmiany - powstaje prężny sektor faith-tech, usług technologicznych dla osób wierzących. Jakie usługi można tam znaleźć? Ile jest warty? Kto korzysta z faith-tech? I czy sztuczna inteligencja sprawi, że wrócimy do wiary i do kościołów? O tym wszystkim rozmawia Joanna Sosnowska z "Wyborczej" z badaczkami trendów i przyszłości - Monika Borycką z TrendRadar i Joanną Kurkowską z G2A.
Więcej tekstów i rozmów o przyszłości znajdziesz w najnowszej edycji programu "Jutronauci": https://wyborcza.pl/jutronauci
--------
36:33
Czy nastąpi zmierzch wielkich religii
Badania statystyczne pokazują drastyczny spadek religijności w ciągu ostatnich dwóch dekad. Czy żyjemy w czasach końca wielkich religii? Młodzi ludzie z pokolenia Z stają się religijnie obojętni. Mają potrzeby duchowe, ale nie chcą ich realizować w kościołach. A może jako gatunek potrafimy już obyć się bez religijnych podpór? Małgorzata Skowrońska rozmawia na ten temat z prof. Ireneuszem Ziemińskim, filozofem religii z Uniwersytetu Szczecińskiego.
Więcej podcastów na: https://wyborcza.pl/podcast. Piszcie do nas w każdej sprawie na: [email protected].
"Ósma Dziesięć" to podcast Gazety Wyborczej. Codziennie od poniedziałku do niedzieli, dziennikarze Wyborczej opowiadają Wam historię na jeden temat. Rozmawiamy o reportażach i najciekawszych historiach, relacjonujemy o najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie oraz polecamy wydarzenia kulturalne. Wszystkie odcinki znajdziecie na www.wyborcza.pl/podcast