Dziennikarze Radia RMF24 wraz z ekspertami rzeczowo i konkretnie komentują najważniejsze tematy; tłumaczą zawiłości polityki i ekonomii; pomagają zrozumieć, co...
Dlaczego NBP tak aktywnie inwestuje w złoto? Czy to dobry kierunek?
W minionych tygodniach NBP nabył 240 tysięcy uncji złota. Teraz posiada prawie 14 milionów uncji tego kruszcu. "Medal, ma dwie strony. Z jednej strony rzeczywiście to jest lokata na trudne, naprawdę turbulentne czasy, ale z drugiej strony to nie jest aktywo, które wypłaca regularnie odsetki" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 dr Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao S.A..
--------
9:26
Prof. Orłowski: Trump ma przekonanie, że Chiny gospodarczo oszukują USA
Donald Trump zapowiedział, że nałoży na Kanadę i Meksyk cła w wysokości 25 proc. na wszystkie produkty. Amerykański prezydent elekt chce podwyżek stawek celnych również wobec Chin. "Donald Trump ma takie przekonanie, że jak kraj importuje, to traci, a jak eksportuje, to zyskuje. Najwyraźniej ma też przekonanie, że Chiny gospodarczo oszukują Stany Zjednoczone. Ekonomiści by się nie zgodzili z takim określeniem, ale na pewno tutaj ten element handlowy jest znacznie ważniejszy, niż w przypadku Meksyku i Kanady" - mówił w rozmowie z Marcinem Jędrychem na antenie Radia RMF24 prof. Witold Orłowski, ekonomista.
--------
11:50
Mrożenie cen prądu. "Gdyby nie przesuwanie taryfy, od przyszłego roku płacilibyśmy mniej"
"Pomysł rządu to jest takie odrywanie plasterka pomalutku. Tak naprawdę już od przyszłego roku taryfy mielibyśmy niższe niż w tym roku. Gdyby nie były już mrożone, to widzielibyśmy już spadki, ponieważ mamy spadki na giełdzie. Rząd mrozi je natomiast cały czas i w związku z tym, żeby mniej dopłacać z naszych własnych pieniędzy, przedłużył taryfy na półtora roku do przodu, czyli na połowę tego roku i na cały przyszły rok. W związku z tym te taryfy są wyższe niż mogłyby być już od przyszłego roku" - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Bartłomiej Derski, WysokieNapięcie.pl, specjalista od rynku energetycznego.
--------
9:08
Rusza szczyt Nordycko-Bałtyckiej Ósemki z udziałem Polski
W Harpsund, niewielkiej miejscowości oddalonej o 100 kilometrów od Sztokholmu, rusza ważne spotkanie szefów rządów państw nordyckich i bałtyckich. Wśród zaproszonych gości znalazł się również Donald Tusk, co stanowi pierwsze takie zaproszenie Polski w historii tego formatu. "To jest kontynuacja procesu rozpoczętego już wcześniej. Region Europy Północnej stanowi z punktu widzenia wojskowego wspólny teatr operacyjny i dlatego ta współpraca jest niezwykle istotna" - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Piotr Szymański, główny specjalista Zespół Bezpieczeństwa i Obronności Ośrodka Studiów Wschodnich.
--------
8:58
Przełom ws. ekshumacji na Wołyniu? "Na razie to deklaracja życzliwości"
Ukraina zadeklarowała gotowość do współpracy w zakresie prac poszukiwawczych i ekshumacji na swoim terytorium. "Dopiero wtedy, kiedy ta procedura zostanie wszczęta i zakończona zgodami, to wtedy będziemy mogli mówić o przełomie. Na razie to jest, powiedziałbym, deklaracja życzliwości. Wierzę, że ona zakończy się właściwie dla nas, bo czekamy na to już długo" - mówił w rozmowie z Piotrem Salakiem na antenie Radia RMF24 Maciej Dancewicz, Fundacja Wolność i Demokracja.
Dziennikarze Radia RMF24 wraz z ekspertami rzeczowo i konkretnie komentują najważniejsze tematy; tłumaczą zawiłości polityki i ekonomii; pomagają zrozumieć, co dzieje się w Polsce i na świecie. Szukasz więcej informacji? To podcast dla Ciebie!