I Rzeczpospolita. Jak poznać, że kraj upada? | Grześkowiak-Krwawicz, Kuisz, Leszczyński
Gościnią dzisiejszego podkastu na kanale Kultura Liberalna jest prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, historyczna idei, kierowniczka Pracowni Literatury Oświecenia IBL PAN, autorka książek takich jak "Dyskurs polityczny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pojęcia i idee", czy "Regina Libertas: wolność w polskiej myśli politycznej XVIII wieku". Dlaczego I Rzeczpospolita upadła? Jak wówczas o państwie w kryzysie myślały elity? Jak zmieniło się pojęcie zdrady po Konfederacji Targowickiej? Na rozmowę zapraszają Jarosław Kuisz i Adam Leszczyński.Podcast współfinansowany przez instytut myśli politycznej im. Gabriela Narutowicza.
--------
45:17
Czy USA zajmą Strefę Gazy? | Konstanty Gebert, Jakub Bodziony
Gościem dzisiejszego podkastu Kultury Liberalnej jest Konstanty Gebert – stały współpracownik Kultury Liberalnej, autor książek takich jak "Pokój z widokiem na wojnę. Historia Izraela" czy "Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło".Dziś rozmawiamy o zapowiedzi Trumpa dotyczącej odbudowy Strefy Gazy, która zaskoczyła samego premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Trump na konferencji prasowej zapewnił, że w miejscu zniszczonej po wojnie przeciwko Hamasowi Gazy, powstanie letni kurort wybudowany we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, gdzie przebywać będą "obywatele świata". Ta szokująca zapowiedź wiąże się z pomysłem przesiedlenia palestyńskich uchodźców do krajów ościennych. Jordania, Egipt i Arabia Saudyjska już wyraziły sprzeciw wobec pomysłu prezydenta USA.Czy słowa Trumpa należy traktować poważnie? Co postępowanie Trumpa mówi nam o zmieniającym się układzie sił w relacjach międzynarodowych USA? Czy zapowiedziany przez prezydenta USA plan dla Gazy, będzie on starał się później przełożyć na możliwy scenariusz zakończenia wojny w Ukrainie?Na rozmowę zaprasza Jakub Bodziony, redaktor wicenaczelny Kultury Liberalnej.Podcast Konstantego Geberta "Ziemia zbyt obiecana" znajdą Państwo na Youtube i Spotify.
--------
51:53
Czy wybory 2025 są zagrożone? Markiewicz, Przymusiński
Gośćmi dzisiejszego podkastu na kanale Kultura Liberalna są prof. Krystian Markiewicz, prezes stowarzyszenia Iustitia oraz sędzia Bartłomiej Przymusiński - rzecznik prasowy stowarzyszenia.
Czy wybory prezydenckie w 2025 roku są zagrożone? Poważne wątpliwości budzi orzekająca o ważnosci wyborów powołana przez Prawo i Sprawiedliwość Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Problem upolitycznienia dotyka również Państwową komisję wyborczą. Czy da się wyjść z tego impasu? Jednym z kolejnych dużych problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości jest kwestia tzw. neo-sędziów. W jaki sposób naprawić tą sytuację i czy Adam Bodnar ma plan? Czy Polska będzie płacić kary za nieuregulowanie spraw praworządnościowych?
Na podcast zaprasza Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin.
--------
41:49
Trump i miliarderzy. Dlaczego biznes wybiera autokratów? Hausner, Kuisz | Kultura Liberalna
Gościem dzisiejszego podkastu na kanale Kultury Liberalnej jest Jerzy Hausner, profesor nauk ekonomicznych, przewodniczący Rady Programowej OEES (Open Eyes Economy Summit).
Tematem dzisiejszego odcinka są powiązania Donalda Trumpa z wielkim biznesem. Czy Zuckerberg, Bezos i Elon Musk angażują się w politykę tylko z powodów biznesowych czy jakiś jeszcze? Wojna celna Trumpa, czy ma sens i do czego doprowadzi? Jaki może mieć to wpływ na światową gospodarkę? I przede wszystkim, czy mamy do czynienia z rozpoczęciem nowej zimnej wojny gdzie tym razem konflikt to Usa vs Chiny?
Profesor Hausner podsumowuje również rok rządów Tuska pod kątem gospodarczym. Czym różni się rok Tuska w gospodarce od polityki gospodarczej Pis? Jest lepiej czy gorzej?
Na rozmowę zaprasza Jarosław Kuisz.
📖 Książkę "Kryzys demokratycznego kapitalizmu" Martina Wolfa zamówisz tutaj 👉https://kulturaliberalna.pl/wydawnictwo/kryzys-demokratycznego-kapitalizmu/
📖 Publikację "Dusza Europy" pod redakcją Jerzego Hausnera i Jarosława Kuisza można pobrać za darmo na stronie think tanku OEES HUB: https://hub.oees.pl/dusza-europy/
--------
52:46
Pierwsze decyzje Donalda Trumpa. Jak działają rządy bezprawia? Sadurski, Kuisz
Gościem dzisiejszego podkastu z cyklu “Prawo do niuansu” jest Wojciech Sadurski profesor nauk prawnych, filozof i politolog, profesor Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego we Florencji, profesor Uniwersytetu w Sydney, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego, autor książek w tym najnowszej „Pandemia populistów” (wyd. Znak).
Tematem dzisiejszego odcinka są pierwsze decyzje Donalda Trumpa w roli prezydenta Stanów Zjednoczonych oraz ich konsekwencje. Czy demokracja w USA jest zagrożona? A może mamy w USA już do czynienia z oligarchią? Nasz gość opowiada również o podobieństwach w stylu uprawiania polityki między populistyczną prawicą w USA a w Polsce. Czy da się roliczać populistów z przestępstw jakie popełnili za czasów sprawowania władzy? Jak rozliczać PiS i czy da się zabezpieczyć stabilność demokracji przed autorytarną prawicą?
Na rozmowę zaprasza Jarosław Kuisz, redaktor naczelny Kultury Liberalnej.