Przemoc ma wiele twarzy. Nie zawsze łatwo ją zauważyć, a jeszcze trudniej nazwać. Aby jej przeciwdziałać, „Vogue Polska” i fundacja SEXED.PL stworzyły podcast. ...
W ostatnim odcinku drugiej serii podcastu psychoterapeuci i eksperci SEXED.PL Ania Ciucias i Michał Muskała za punkt wyjścia biorą otrzymaną od słuchaczek korespondencję. Wyrażają one nadzieję na zmianę, na wyjście z przemocowych relacji. Rozmowa dotyczy wyprawy po moc, po odzyskiwanie własnych zasobów, po to, by być dla siebie wystarczająco dobrymi.
--------
47:51
W spirali przemocy
W tym odcinku eksperci Ania Ciucias i Michał Muskała pochylają się nad tym, co buduje spiralę przemocy. Cykl przemocy opiera się o 3 fazy - napięcia, wybuchu agresji i miesiąca miodowego. Każdy z tych etapów w inny sposób podtrzymuje spiralę obecnej w relacji przemocy. Para prowadzących skupia szczególną uwagę na omówieniu mechanizmów wikłających w błędne koło przemocy, nazywając je i wskazując przykłady zaczerpnięte z historii słuchaczy i słuchaczek.
--------
54:10
Stres mniejszościowy
Psychoterapeuci i eksperci SEXED.PL - Ania Ciucias i Michał Muskała rozmawiają o stresie mniejszościowym i jego źródłach. Ten rodzaj przemocy w dużej mierze oparty jest o uwarunkowania społeczne. W odcinku prowadzący omawiają zanonimizowane wiadomości od osób, które cechuje m.in. mniejszościowa tożsamość psychoseksualna.
--------
51:52
Przemoc seksualna
Czy się z tym zgadzamy, czy nie seks dotyczy nas wszystkich. Duet ekspertów Fundacji SEXEDPL – Ania Ciucias i Michał Muskała mówią o tym, że seksualność to nie tylko seks – to pierwotny rodzaj ekspresji, witalności i energii każdego człowieka. Na podstawie nadesłanych przez słuchaczy i słuchaczki listów omawiają sytuacje przemocy seksualnej, która uderza w sposób upokarzający i pozbawiający godności. Prowadzący skupiają się na rozumieniu i skutkach oraz potencjalnych możliwościach reagowania czy radzenia sobie z przemocą seksualną.
--------
53:53
Przemoc psychiczna
Psychoterapeuci i eksperci Sexed Ania Ciucias i Michał Muskała rozmawiają o najczęściej występującej formie przemocy. Przemoc psychiczna pojawia się wtedy, gdy jedna osoba, wykorzystując swoją przewagę, działa na szkodę innych. Poniża, ogranicza poczucie wpływu i sprawstwa, niweczy poczucie godności. Jakie konsekwencje ma słuchanie wyzwisk, bycie upokarzanym/ą, szantażowanym/ą, manipulownym/ą?
Przemoc ma wiele twarzy. Nie zawsze łatwo ją zauważyć, a jeszcze trudniej nazwać. Aby jej przeciwdziałać, „Vogue Polska” i fundacja SEXED.PL stworzyły podcast. Duet psychoterapeutów – Anna Ciucias i Michał Muskała – podzieli się ze słuchaczami doświadczeniami z terapii. Prowadzący opowiedzą o różnych formach przemocy, sposobach ich rozpoznawania i reagowania. Seria podcastów wystartuje 1 października, w Światowy Dzień Bez Przemocy.