Ideą SłowiańsKości jest popularyzacja wiedzy na temat szeroko pojętej słowiańszczyzny: historii, kultury i popkultury. Wszystko poparte źródłami naukowymi.
slo...
Słowiańskości 35: O starych pieśniach z Aleksandrą "Olicą" Suchowiecką
To odcinek wyjątkowy. I to z wielu powodów! Po pierwsze, usłyszycie w nim głos, który od pewnego czasu zapowiada Słowiańskości - moją gościnią jest bowiem Aleksandra “Olica” Suchowiecka, której śpiew słyszycie w intrze do podcastu.
Koniecznie przesłuchajcie najnowszego utworu Olicy pt. “Ptaskowie” dostępnego na Spotify: https://open.spotify.com/track/692cH3tyvNqpzwmLhCSEoC?si=779db5606a9e4994
Po drugie, to jeden z najdłuższych odcinków Słowiańskości, jakie powstały. Po trzecie, usłyszycie w nim nie tylko nasza gadanie o starych pieśniach, ale i same pieśni! Poczujecie więc na własnej skórze magię, o której rozmawiamy z Olą. Wreszcie, to odcinek wyjątkowy, bo dotyka niezwykle ważnego dla mnie tematu.
Z odcinka dowiecie się między innymi:
czym w ogóle jest biały śpiew i jak zacząć nim śpiewać,
jakie stare treści możemy znaleźć w pieśniach ludowych,
czy przyśpiewki o kwiatkach i konikach zawsze są o kwiatkach i konikach,
jaka jest rola pieśni w budowaniu wspólnoty
i wreszcie: czy faktycznie śpiewać każdy może?
Odcinek zawiera treści autopromocyjne.
--------
48:18
Słowiańskości 34: Słowiańskości na marginesie #2
W drugim odcinku z serii #namarginesie robię literackie podsumowanie 2023 roku.
To był naprawdę świetny czytelniczo rok - właściwie nie pamiętam, kiedy przeczytałam aż tyle tak dobrych książek! Bardzo trudno było mi wybrać tylko trzy najlepsze, ale udało mi się stworzyć takie podium. Najważniejszą książką roku jest zdecydowanie “Odrzania”, zaraz za nią plasuje się “Dwie i pół duszy”, a stawkę zamyka “Taniec gór żywych”. Ale wierzcie mi, czwarte i kolejne miejsca deptały tej trójeczce po piętach. O niektórych z tych książek pisałam nieco więcej na stronie.
W podkaście opowiadam o następujących książkach:
Justyna Hankus, “Dwie i pół duszy”
Monika Litwinow, “W gaju”
Anna Sokalska, “Tęsknica”
Adrianna Filimonowicz, “Taniec gór żywych”
Antoni Kroh, “Za tamtą górą”
Joanna Kuciel-Frydryszak, “Chłopki. Opowieść o naszych babkach”
Piotr Oleksy, “Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag”
Karolina Kuszyk, “Poniemieckie”
Zbigniew Rokita “Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych”
Zbigniew Rokita, “Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”
Ziemowit Szczerek, “Wymyślone miasto Lwów”
Wit Szostak, “Oberki do końca świata”
W 2023 roku przeczytałam jeszcze takie slavicbooki:
Grzegorz Gajek, “Piast”
Grzegorz Gajek, “Tofa”
Antologia “Kwiat paproci”
Za egzemplarze recenzenckie dziękuję wydawnictwom: Powergraph, Znak, Zysk i S-ka, Mięta.
--------
23:50
Słowiańskości 33: Szczodre Gody
Przesilenie zimowe, Boże Narodzenie, Szczodre Gody... To wyjątkowy czas w roku i był takim dla naszych przodków. Które z dzisiejszych zwyczajów sięgają daleko w przeszłość? Co oznaczały kiedyś, a co znaczą dzisiaj? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka.
--------
26:21
Słowiańskości 32: Festiwal Mitologii Słowiańskiej
Słowiańskości wracają! Nowa odsłona podcastu z nowym, odświeżonym intro już przed Wami. Tę drugą edycję podcastowego życia zaczynam odcinkiem o niesamowitej słowiańskiej imprezie: Festiwalu Mitologii Słowiańskiej. W odcinku usłyszycie, dlaczego festiwal organizowany przez Muzeum Mitologii Słowiańskiej jest tak świetny - merytorycznie, emocjonalnie i towarzysko.
Zdecydowanie będę tam wracać!
Jeśli podoba Wam się moja praca i chcecie więcej odcinków, możecie postawić mi wirtualną kawę: https://buycoffee.to/slowianskosci
***
Intro
wokal/instrumenty: Aleksandra Suchowiecka/Olica
https://open.spotify.com/artist/6GG0Q3L883no4j4NfX4c6g
montaż i miks: Jakub Wilk
***
http://slowianskosci.pl/
--------
21:47
Słowiańskości 31: Patriotyzm
Ten odcinek miał się pojawić tydzień temu, ale z powodów techniczno-organizacyjnych wpada z opóźnieniem. No cóż, na kolejne Święto Niepodległości będzie już gotowy! :)
W trzydziestym pierwszym odcinku "Słowiańskości" nie dzielę się z Wami żadną konkretną wiedzą, a swoimi refleksami na temat patriotyzmu i tradycji. Te dwa słowa są dla mnie bardzo ważne - do tego stopnia, że stanowią jeden z fundamentów mojej pracy.
Czym dla mnie jest tradycja? Czy można ją zmieniać? Czy zawsze musimy wybierać między postawą purystyczną a postępową? Czy patriotyzm musi kojarzyć się z przemocą? W podkaście próbuję odpowiedzieć na te pytania.
W odcinku wspominam o książce "Turbopatriotyzm" Marcina Napiórkowskiego i tekście "My, Żydzi polscy" Juliana Tuwima.
Ideą SłowiańsKości jest popularyzacja wiedzy na temat szeroko pojętej słowiańszczyzny: historii, kultury i popkultury. Wszystko poparte źródłami naukowymi.
slowianskosci.pl
[email protected]