Powered by RND
Słuchaj Inny Świat w aplikacji
Słuchaj Inny Świat w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Inny Świat

Podcast Inny Świat
Paweł Mościcki
🌍 Podcast Inny Świat powstał we współpracy Pawła Mościckiego z Fundacją Strefa WolnoSłowa. Będziemy rozmawiać w nim o najważniejszych problemach współczesności...

Dostępne odcinki

5 z 62
  • [𝗣𝗿𝘇𝗲𝗼𝗯𝗿𝗮𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮] #3 Kartografie przemocy. Działania wobec ludzi i nie-ludzi w Strefie Gazy
    "Przeobrażenia" zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠⁠.Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”#####🧱 Achille Mbembe zadawał w głośnym eseju z 2010 roku pt. 𝘕𝘦𝘬𝘳𝘰𝘱𝘰𝘭𝘪𝘵𝘺𝘬𝘢 pytanie o to, „jaka jest relacja między polityką a śmiercią w systemach, które mogą funkcjonować wyłącznie w warunkach stanu wyjątkowego”. Czy i w jaki sposób można włączyć do refleksji na temat relacji między polityką a śmiercią działania, które bezpośrednio nie dotyczą jedynie ludzi. Strefa Gazy jest w tym kontekście przykładem emblematycznym. To przestrzeń precyzyjnie wydzielona, obudowana murami i zaporami, otoczona infrastrukturą militarną, do której wiedzie system checkpointów i przejść granicznych. To także miejsce, w którym mamy do czynienia z nieustanną kontrolą nad ciałami, prowadzoną na wszystkich możliwych poziomach i przez niemalże wszystkich obecnych tam aktorów – wojsko i pozostałe służby państwowe, oraz wszechobecne elementy infrastruktury, technologie graniczne i militarne, zaprojektowane do inwigilacji i stałego nadzoru. Co jednak kluczowe, Strefa Gazy jest poddawana nieustannej „spadającej z nieba” przemocy. Mamy tam do czynienia ze spadającymi z góry, w konkretny punkt, pociskami niosącymi śmierć ludziom, jak i z herbicydowymi opryskami, również rozpylanymi z powietrza, które zadają śmierć nie-ludziom.Maria Wodzińska PhD – doktorka nauk humanistycznych, niezależna badaczka.🧱🧱🧱🧱Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU .🧱🧱🧱🧱Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠ finansowanego przez Allianz Foundation.
    --------  
    1:35:41
  • [𝗣𝗿𝘇𝗲𝗼𝗯𝗿𝗮𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮] #6 Inny antropocen jest możliwy? Uspołecznianie epoki człowieka
    Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”#####🟡 W dyskusji na temat planetarnego kryzysu środowiskowego i antropocenu stopniowo artykułuje się już wyobrażenia najczarniejszych scenariuszy katastrofy. Naukowcy kreślą obraz świata bezprecedensowych trudności: zaniku nisz ekologicznych dla przetrwania gatunku homo sapiens, wymierania bądź też dziesiątkowania gatunków, utraty żyznych gleb i dostępu do wody pitnej, migracji oraz populizmu.Czy możemy jednak poprzestać na tak mrocznych impulsach przebudowy naszej wyobraźni? Wbrew opisanym tendencjom, a dzięki odwołaniom do najbardziej obiecujących ujęć ekonomii ekologicznej, będziemy próbowali mimo wszystko zawalczyć o optymizm. Podczas wykładu przedstawimy brzegowe warunki przebudowy wyobraźni społeczno-politycznej w epoce człowieka.Wykład: 𝗣𝗿𝗼𝗳. 𝗱𝗿 𝗵𝗮𝗯. 𝗘𝘄𝗮 𝗕𝗶𝗻́𝗰𝘇𝘆𝗸 (Instytut Filozofii UMK)🟡🟡🟡🟡Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.🟡🟡🟡🟡Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.
    --------  
    2:07:04
  • [𝗣𝗿𝘇𝗲𝗼𝗯𝗿𝗮𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮] #5 Poza wzrost. I z powrotem do lasu. 𝗪𝘆𝗸ł𝗮𝗱 𝗱𝗿 𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷𝗮 𝗚𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗰𝗸𝗶𝗲𝗴𝗼
    Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”#####🌳 U źródeł kapitalizmu leży oddzielenie dwóch sfer: umysłu i materii, (niektórych) ludzi i przyrody. Wywłaszczanie i akumulacja pierwotna oderwały społeczności od ziemi stanowiącej podstawę ich przeżycia, zaś przyroda została sprowadzona do roli zasobu, pracującego na rzecz kapitału. Lasy, dotąd zaspokajające szereg potrzeb lokalnych społeczności, stały się źródłem surowca drzewnego i przedmiotem uprawy, według logiki przemysłowej. Dziś doświadczamy odłożonych w czasie skutków tego rozdzielenia, zarówno w skali globalnej, ale i lokalnie, w postaci rosnących kosztów intensywnej gospodarki leśnej. Postulaty ochrony przyrody leśnej, skupiające się zazwyczaj na budowie sieci obszarów chronionych, często nie adresują tego dualizmu ani nie kwestionują zasad akumulacji kapitału. Jest i dewzrost, pomysł wyjścia poza kapitalizm i jego ekspansywne tendencje – ale przy przełamaniu dualizmu, akceptacji naszej materialnej współzależności od natury, w tym lasów. Choć nieraz traktowany jako naiwny lub utopijny, dewzrost istnieje już dziś. Wspólnoty leśne, lokalne protesty wiejskie przeciw fermom przemysłowym, odradzający się ruch spółdzielczy oraz tzw. ekologia życia codziennego – to działające już dziś przykłady gospodarowania w oparciu o faktyczne bycie w naturze oraz wartości: umiaru, troski o wspólne zasoby i sprawiedliwości społecznej. W trakcie spotkania porozmawiamy o warunkach ich upowszechnienia, w kontrze do hegemonicznej logiki kapitału.𝘄𝘆𝗸ł𝗮𝗱: 𝗗𝗿 𝗠𝗮𝗰𝗶𝗲𝗷 𝗚𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗰𝗸𝗶 (ekonomista, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim, członek Rady Klimatycznej UJ oraz zarządu Polskiej Sieci Ekonomii, a także działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza. Prowadzi badania nad międzynarodową ekonomią polityczną, globalnymi łańcuchami dostaw i ekonomią wspólnych zasobów, w tym lasów.) 🌳🌳🌳🌳Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU. 🌳🌳🌳🌳 Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.
    --------  
    1:32:33
  • [𝗣𝗿𝘇𝗲𝗼𝗯𝗿𝗮𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮] #4 Globalne jądro ciemności. Kolonializm, głód i narodziny nowoczesności
    Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”#####🔴 A może to kryzys klimatyczny i kolonializm w czasach brytyjskiej hegemonii pod rządami królowej Wiktorii stworzyły współczesny świat? Na pewno ich splot stoi za podziałem planety na biedne Południe i bogatą Północ. Widać to przecież „gołym okiem”. Tam gdzie sięgała władza zachodnich imperiów, społeczeństwa postkolonialne ciągle mierzą się nie tylko z ubóstwem, ale też z katastrofą ekologiczną. Uderzające jest, że zmiany klimatyczne wypędzają dziś z domów miliony osób właśnie z krajów będących kiedyś perłami w koronach europejskich monarchii. Czy oznacza to, że wciąż tkwimy w epoce późnowiktoriańskiej?W swojej prekursorskiej książce „Późnowiktoriański holokaust” amerykański geograf i historyk Mike Davis szuka odpowiedzi na pytanie jak to się stało, że kraje takie jak Indie czy Chiny, które jeszcze w końcu XVIII wieku przewyższały Europę pod względem rozwoju gospodarczego i poziomu życia, zostały zepchnięte na peryferia świata. Według Davisa korzeni współczesnych nierówności należy szukać w ukształtowanym w drugiej połowie XIX wieku splocie zbrojnej dominacji Zachodu, narzucanej przez Imperium Brytyjskie liberalno-maltuzjańskiej ideologii i protekcjonistycznej praktyce ekonomicznej oraz kryzysie klimatycznym związanym z zaostrzeniem zjawiska El Niño (oscylacji południowopacyficznej). Następstwem tych procesów były klęski głodu, które ogarnęły świat w ostatnich trzech dekadach XIX wieku pochłaniając ok. 60 milionów istnień. Klęska ta nie stanowiła jedynie epizodu w historii jednego stulecia. Mieszanka kolonializmu, kapitalizmu i ideologicznej arogancji stworzyła jeden z najbardziej ludobójczych systemów w historii ludzkości, który w dużym stopniu istnieje i działa także obecnie. Czy oznacza to, że późnowiktoriański holokaust może się powtórzyć? Co łączy nowoczesny kapitalizm i kryzys klimatyczny? Dlaczego przedkolonialne społeczeństwa radziły sobie z cyklicznymi nawrotami suszy? Czy dekolonizacja jest kluczem do złagodzenia skutków kryzysów środowiskowych?𝕎𝕪𝕜ł𝕒𝕕: Przemysław Wielgosz (Redaktor naczelny Le Monde diplomatique – edycja polska)ℙ𝕣𝕠𝕨𝕒𝕕𝕫𝕖𝕟𝕚𝕖 𝕚 𝕞𝕠𝕕𝕖𝕣𝕒𝕔𝕛𝕒: red. Roman Kurkiewicz🔴🔴🔴🔴Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU. 🔴🔴🔴🔴 Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.
    --------  
    1:43:38
  • [𝗣𝗿𝘇𝗲𝗼𝗯𝗿𝗮𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮] #2 "Świat solidarności planetarnej"? Globalny kryzys ekologiczny z perspektywy socjalistycznej
    Przeobrażenia zagościły w Innym Świecie. Zapraszamy do odsłuchu 6 odcinków - nagrań audio z wykładów w ramach cyklu ⁠⁠Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych⁠⁠.Prowadzący i pomysłodawca cyklu to Przemysław Wielgosz: dziennikarz, wydawca i kurator. Redaktor naczelny polskiej edycji „Le Monde diplomatique”#####🌍🌎🌏🌍W 1969 roku Sekretarz generalny ONZ U Thant zaprezentował raport, otwierający się słowami: “po raz pierwszy w historii ludzkości mamy do czynienia z kryzysem w skali światowej – kryzysem środowiska życia człowieka”. Przełom lat 60. i 70. to czas rosnącej świadomości, że problemy ekologiczne, wywołane działalnością człowieka mają charakter globalny, zagrażający ziemskim ekosystemom i w rezultacie – gatunkowi ludzkiemu. Publikacje takie jak 𝘚𝘪𝘭𝘦𝘯𝘵 𝘴𝘱𝘳𝘪𝘯𝘨 czy 𝘎𝘳𝘢𝘯𝘪𝘤𝘦 𝘸𝘻𝘳𝘰𝘴𝘵𝘶 ukazywały, jak produkcja przemysłowa, czy coraz bardziej uprzemysłowione rolnictwo obciążają środowisko, prowadząc do nieodwracalnych często zniszczeń i wyczerpywania nieodnawialnych zasobów. Był to też okres tworzenia pierwszych masowych ruchów ekologicznych, a kwestie związane z ochroną środowiska zaczęto postrzegać w coraz większym stopniu jako wyzwanie polityczne. W 1972 Konferencję ONZ w Sztokholmie zorganizowano pod znamiennym hasłem “mamy tylko jedną ziemię”.Wiele problemów ekologicznych postrzegano jako bezpośrednią konsekwencję systemu kapitalistycznego, opartego o stale rosnącą produkcję i konsumpcję, korzystającego w sposób marnotrawny z surowców nieodnawialnych i innych zasobów Ziemi i wytwarzającego przy tym ogromne ilości odpadów. Jak wskazują niemieccy badacze Ulrich Brand i Markus Wissen, kryzys początku lat 70.. “otworzył okienko możliwości”, by dokonać radykalnej zmiany hegemonicznego systemu polityczno-ekonomicznego. Z perspektywy wielu przedstawicieli lewicy kryzys ten był postrzegany jako szansa upowszechnienia na skalę światową socjalizmu. W czasie wykładu przyjrzymy się propozycjom takiego modelu socjalizmu, który łączyłby w sobie walkę o sprawiedliwość społeczną z postulatami ekologicznymi. Wysłuchamy głosów formułowanych w państwach socjalistycznych Europy Środkowej i Wschodniej, jak również przez lewicowych myślicieli i polityków z Europy Zachodniej a także przez działaczy i naukowców z państw Globalnego Południa. Porozmawiamy też o kryzysie ekologicznym doświadczanym przez państwa socjalistyczne i powodach, dla których “okienko możliwości”, o którym wspominają Brand i Wissen, zamknęło się tak szybko. Poszukamy też tych wątków myśli socjalistycznej lat 70., które wciąż są aktualne i stanowić mogą źródło inspiracji do walki z współczesnym kryzysem społecznym i ekologicznym. ​​dr Weronika Parfianowicz – członkini Zakładu Historii Kultury IKP UW, Pracowni Studiów Miejskich i Zespołu badań nad teoriami oraz praktykami socjalizmu i komunizmu. Zajmuje się mieszkalnictwem, historią nowoczesnej kultury czeskiej i problematyką środkowoeuropejską, a także ideą postwzrostu i ekologicznymi wątkami myśli socjalistycznej.🌍🌎🌏🌍Spotkania oraz podcasty z cyklu „Przeobrażenia. Nienaturalna historia kryzysów środowiskowych” zostały sfinansowane przez Unię Europejską NextGenerationEU.🌍🌎🌏🌍 Spotkania odbywają się w ramach projektu ⁠⁠RE-THINK THE CHALLENGE ⁠⁠finansowanego przez Allianz Foundation.
    --------  
    1:50:41

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Inny Świat

🌍 Podcast Inny Świat powstał we współpracy Pawła Mościckiego z Fundacją Strefa WolnoSłowa. Będziemy rozmawiać w nim o najważniejszych problemach współczesności, dotyczących polityki, społeczeństwa, kultury. Otwarcie, wnikliwie, bez cenzury i bańkowych lojalności.Pierwsze 5 odcinków powstanie dzięki współpracy z Teatrem Powszechnym i Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej.Zmieniaj świat, zostań naszym Patronem 🫱 https://patronite.pl/innyswiat
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Inny Świat, Podcastex - podcast o latach 90. i 00. i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.1.1 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/9/2025 - 4:01:14 PM