Opowieści o świecie przez pryzmat różnych punktów widzenia. Od tradycyjnych społeczności po nowoczesne metropolie. Jak świat się zmienia? Jak nowe technologie w...
Do 17 marca młodzi ludzie mogą aplikować na płatne staże w Komisji Europejskiej oraz podległych jej agencjach i instytucjach.
Jakie wymogi należy spełnić, aby na taki staż się dostać? Jakie znaczenie ma tu motywacja, a jakie wiedza? Jak długo trwa taki staż, ile można zarobić i czego się nauczyć podczas prawie półrocznego pobytu? Jak integrują się ze sobą stażyści?
Z Karoliną Barylską, byłą stażystką w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce rozmawia Piotr Firan
--------
12:03
Eurovibe
Jakie kwestie najbardziej niepokoją młodych ludzi w Europie? Czy rosnące ceny i koszty życia stały się priorytetowym problemem młodego pokolenia? Czy zaniepokojenie kwestiami bezpieczeństwa i obronności wśród młodych ludzi będzie wzrastać ze względu na niestabilną sytuację międzynarodową? Na ile młodzi Europejczycy uważają, że Unia Europejska powinna skupić się na ochronie środowiska i klimatu? Czy te tematy wciąż są dla nich ważne? Jaki jest wpływ młodych na decyzję podejmowane w parlamencie UE? Gościem Piotra Firana jest Witold Naturski – Polskie Biuro Parlamentu Europejskiego.
--------
17:48
„Pokój Trumpa” – jak Donald Trump wyobraża sobie zakończenie wojny?
Kiedy może dojść do zakończenia konfliktu za naszą wschodnia granicą, Czy Donald Trump faktycznie może tę wojnę zakończyć? Na jakich zasadach? Czy glos Ukrainy i Europy zostanie wysłuchany? Jaki będzie nowy światowy ład? Piotr Firan rozmawia z Jakubem Błońskim z Ośrodka Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
--------
36:22
Sztuczna inteligencja: narzędzie czy współtwórca?
Czy sztuczna inteligencja to jedynie narzędzie do optymalizacji procesów, czy może coś więcej – współtwórca, analityk, a może nawet autonomiczny decydent? W rozmowie z Arturem Krużołkiem przyjrzymy się AI z innej perspektywy – jako partnerowi w pracy, nauce i twórczości. Porozmawiamy o granicach sprawczości AI, o tym, jak algorytmy podejmują decyzje i czy rzeczywiście można mówić o „inteligencji” w kontekście sztucznej technologii.
--------
30:12
Kompas Konkurencyjności – o co chodzi?
Unia Europejska staje przed wyzwaniem odzyskania swojej pozycji w globalnej rywalizacji gospodarczej z takimi potęgami jak Chiny i Stany Zjednoczone. W odpowiedzi na te wyzwania Komisja Europejska przedstawiła niedawno Kompas Konkurencyjności – strategiczny plan mający na celu wzmocnienie innowacyjności, dekarbonizację przemysłu oraz zwiększenie bezpieczeństwa gospodarczego. Jakie konkretne działania przewiduje ten plan? Czy Europa ma szansę stać się liderem w dziedzinie nowoczesnych technologii i zrównoważonego rozwoju?
Opowieści o świecie przez pryzmat różnych punktów widzenia. Od tradycyjnych społeczności po nowoczesne metropolie. Jak świat się zmienia? Jak nowe technologie wpływają na życie i pracę ludzi w różnych miejscach? Zapraszamy do wspólnej podróży!