Opowieści o świecie przez pryzmat różnych punktów widzenia. Od tradycyjnych społeczności po nowoczesne metropolie. Jak świat się zmienia? Jak nowe technologie w...
Australia zablokuje social media dla młodych – co z Europą?
Zakaz mediów społecznościowych dla młodzieży – ratunek czy ograniczenie wolności? Na przykładzie Australii, która jako pierwsza wprowadza zakaz dla osób poniżej 16 roku życia. Czy taki zakaz jest możliwy również w Europie?
--------
34:32
Języki obce w erze globalizacji: czy angielski wystarczy?
Angielski to język współczesnego świata. Niezmiennie od dziesięcioleci. Uczymy się go w szkole, słyszymy oglądając filmy, a najpopularniejsze utwory muzyczne na świecie to właśnie te po angielsku. Słyszymy je w radiu, na YouTube oraz w Spotify. Wpływ amerykańskiej oraz brytyjskiej kultury jest tak ogromny, że właściwie trudno znaleźć dziś dla niej konkurenta. Angielski wydaje się być wszechmocny i niezastąpiony. Ale czy na pewno? Jędrzej Rosiewicz zapytał o to Katarzynę Borzym-Grzesik z Akademii High School.
--------
27:14
Czy technologia deep tech to przyszłość?
Czym jest deep tech? Sztuczna inteligencja w deep tech – Jak AI zmienia różne branże i jakie są jej zastosowania w głębokich technologiach? Internet Rzeczy (IoT) w deep tech – jak IoT zmienia przemysł, codzienne życie oraz jakie są związane z tym wyzwania. Deep tech w edukacji – jak innowacyjne technologie zmieniają sposób nauczania i uczenia się. Etyka i regulacje w deep tech – wyzwania etyczne i prawne związane z rozwojem głębokich technologii. O wszystkim co związane z wykorzystaniem głębokiej technologii Jędrzej Rosiewicz rozmawia z Tomaszem Chyrchelem z Generatora Pomysłów.
--------
32:06
Czy Polska ma swój Paryż? Rozmowa z fotografem Aleksandrem Małachowskim
Aleksander Małachowski (Hasztagalek) w swojej pracy łączy sztukę z nowoczesnymi technologiami. Rozmawiamy o tym jak media społecznościowe i cyfrowe narzędzia zmieniają sposób, w jaki fotografowie prezentują swoje prace i komunikują się z publicznością. Aleksander podzieli się swoimi doświadczeniami w tworzeniu inspirujących projektów, które eksplorują tożsamość i różnorodność w polskiej kulturze, a także opowie o tym, jak młodzi artyści mogą wykorzystać technologię do wyrażania siebie.
--------
25:39
Nieśmiertelność w zasięgu ręki
Naukowcy przewidują połączenie AI z ludzkim umysłem. Ray Kurzweil, znany futurolog i wynalazca, od dekad formułuje przewidywania dotyczące przyszłości technologii i ludzkości. Ma 76 lat, ale niespecjalnie przejmuje się wiekiem — uważa, że jego dusza trafi do chmury, gdzie będzie żyć wiecznie. Nie traci też optymizmu w kontekście przyszłości naszego gatunku. Jego prognozy w ostatnim czasie zdają się spełniać, więc warto poznać te najnowsze. Zapraszamy na rozmowę Weroniki Puszkar z Karoliną Małagodzką, ekspertką w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i prywatności w sieci.
Opowieści o świecie przez pryzmat różnych punktów widzenia. Od tradycyjnych społeczności po nowoczesne metropolie. Jak świat się zmienia? Jak nowe technologie wpływają na życie i pracę ludzi w różnych miejscach? Zapraszamy do wspólnej podróży!