Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi… Mamy się nie...
Karolina Sulej: Ubrania to nasze codzienne kostiumy
Co tak naprawdę mówi o nas to, co mamy na sobie? Dlaczego pewne ubrania budzą w nas obrzydzenie? Czy wymianki ciuchowe mogą być formą siostrzeństwa? Karolina Sulej, antropolożka mody, dziennikarka i aktywistka, opowiada o tym, jak ubrania nie tylko kształtują nasz wygląd, ale stają się językiem, którym komunikujemy się ze światem.
Przyglądamy się modzie jako zjawisku granicznemu – łączącego sztukę, gospodarkę, codzienność i performans. Czy ubrania mogą stać się formą ochrony psychologicznej, talizmanem, a nawet narzędziem walki politycznej? Jak ubiór może tworzyć wspólnotę, indywidualność i przestrzeń do kreatywności? Jak mawiał RuPaul: "Rodzimy się nago, reszta to drag."
--------
38:41
Bożena Kowalkowska: Babcia stukała garami, by dziadek nie myślał, że się leni
Dlaczego dla pracy i obowiązków stajemy na rzęsach i naciągamy dobę kolanem, a na przyjemność i odpoczynek nigdy nie mamy czasu? Dlaczego, choć wiemy, że pośpiech upokarza i go nienawidzimy, wciąż bierzemy na siebie więcej i więcej?
Czy kobieta jest w stanie wyskoczyć z kołowrotka, w którym pędzi jak ten nieszczęsny chomik i dlaczego warto żyć tak, żeby przeżyć swój imbryk. I inne przedmioty. Lifehacki na to, jak znaleźć dla siebie czas i nie umrzeć od poczucia winy podaje w tym odcinku Bożena Kowalkowska, specjalistka od ogranizacji, autorka książek "Odzyskać czas", "W swoim czasie" i "Poza czasem".
--------
34:35
Maja Staśko: Ani doświadczenie przemocy, ani doświadczenie niepłodności nie jest wstydem
Dlaczego tak trudno mówić o niepłodności czy przemocy seksualnej? Jak możemy wspierać osoby, które przechodzą przez te trudne doświadczenia? W najnowszym odcinku podcastu Po swojemu Natalia Waloch rozmawia z Mają Staśko – dziennikarką, aktywistką i autorką książek. Maja dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z czternastoletnią walką o diagnozę endometriozy, procesem in vitro, a także zmaganiami z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Mówi o drodze do odzyskiwania głosu, którą umożliwił jej aktywizm, po okresie bezsilności i braku wiary w siebie. To rozmowa o odwadze, o tym, jak nie odwracać oczu od krzywdy i jak walczyć o przestrzeń do mówienia o sprawach, które wciąż pozostają w cieniu społecznego wstydu.
--------
37:26
Katarzyna Tubylewicz: Kobieca seksualność nie kończy się na menopauzie
Jak nasze ciała mogą stać się źródłem wyzwolenia? W dzisiejszym odcinku gościmy Katarzynę Tubylewicz, pisarkę, kulturoznawczynię i podcasterkę, która od lat mieszka w Szwecji. Rozmawiamy o wolności, którą odkrywamy w ciele, o roli jogi w duchowym wyzwoleniu oraz o tym, dlaczego kobieca seksualność nie kończy wraz z menopauzą. Na podcast zaprasza Natalia Waloch.
--------
57:30
Julia Kamińska: Zawsze odpowiedzią jest radykalna szczerość
Czy gniew może stać się siłą twórczą? Julia Kamińska, aktorka, wokalistka i scenarzystka, w szczerej rozmowie opowiada o swojej drodze do artystycznej wolności oraz o sile radykalnej szczerości. Mówi o wyzwoleniach twórczych, walce z presją wyglądu w show-biznesie, terapii i wyjściu poza schematy „dobrze ułożonej” osoby. Jak uwolnienie od społecznych oczekiwań i pełna szczerość z sobą samą pomagają tworzyć prawdziwe, autentyczne życie? I o co powinnyśmy walczyć w dzisiejszym świecie? Zaprasza Natalia Waloch.
Wychowano nas, kobiety, do zgadzania się na to, co podsuwa nam życie. Do bycia miłymi, grzecznymi, pomocnymi, idącymi na kompromisy, wyrozumiałymi… Mamy się nie kłócić, nie złościć, nie sprzeciwiać, nie histeryzować i przypadkiem nie wyskakiwać przed szereg. Z pokolenia na pokolenie funkcjonujemy w świecie skonstruowanym przez mężczyzn, któremu nasze milczenie i potakiwanie bardzo służy. Ale wcale nie musi tak być. Przecież możemy zacząć mówić „Nie”. Tego właśnie, w duchu siostrzeństwa, wsparcia i wyrozumiałości dla samych siebie, będzie nas uczyła Natalia Waloch, jeden z najmocniejszych dziennikarskich głosów w Polsce.