Powered by RND
Słuchaj Podkasty Dwutygodnika w aplikacji
Słuchaj Podkasty Dwutygodnika w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Podkasty Dwutygodnika

Podcast Podkasty Dwutygodnika
Podkasty Dwutygodnika
Podkasty magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. PODKAST DWUTYGODNIKA – podkast z rozmowami inspirowanymi tekstami z magazynu. Co dwa tygodnie gościniami i gość...

Dostępne odcinki

5 z 62
  • Podkast Dwutygodnika, magazynu o kulturze (34): Lokalnie
    W 34. odcinku „Podkastu Dwutygodnika” rozmawiamy o kulturze lokalnej, której w całości poświęcony był numer tematyczny magazynu (https://www.dwutygodnik.com/cykl/94-kultura-lokalna.html). Autorki i autorzy tekstów opublikowanych w tym numerze przyjrzeli się dziesięciu miastom i ich życiu kulturalnemu. Dzięki ich opowieściom możemy dowiedzieć się, jak ma się kultura w Augustowie, Bytowie, Dąbrowie Górniczej, Giżycku, Jastrzębiu-Zdroju, Kłodzku, Nowym Sączu, Radomiu, Stalowej Woli i Zduńskiej Woli. W podkaście skupiamy się na trzech z dziesięciu reportaży i razem z ich autorkami i autorem przyglądamy się bliżej temu, co się dzieje w Giżycku (https://www.dwutygodnik.com/artykul/11566-gizycko.html), Nowym Sączu (https://www.dwutygodnik.com/artykul/11563-nowy-sacz.html) i Radomiu (https://www.dwutygodnik.com/artykul/11567-radom.html). O tym, czym właściwie jest „kultura lokalna” i czym różni się od tej centralnej, o ludziach, którzy ją tworzą, o instytucjach i inicjatywach, które mają wpływ na kulturę w mniejszych miejscowościach, o stereotypach i uprzedzeniach, o tym wreszcie, jak historia wpływa na krajobraz kultury, Barbara Klicka rozmawia z: Aleksandrą Boćkowską – dziennikarką i autorką książek, współpracującą m.in z „Dwutygodnikiem” i „Wysokimi Obcasami Extra”, Anną Pajęcką – redaktorką działu teatr w „Dwutygodniku”, Marcinem Stachowiczem – eseistą i krytykiem filmowym, laureatem Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. Podkast prowadzi: Barbara Klicka. Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel. Oprawa graficzna: Jan Kallwejt. Produkcja: Dariusz Krajewski / Dom Spotkań z Historią.
    --------  
    1:06:19
  • Podkast Dwutygodnika, magazynu o kulturze (33): The Cure
    W nowym odcinku rozmowa toczy się wokół nowej płyty The Cure „Songs of a Lost World”. „Jednym z głównych wątków najnowszej płyty The Cure jest żałoba – lider zespołu żegna nią swoich rodziców i starszego brata, Richarda. Utwory rozwijają się jakby niechętnie i ociężale, jak gdyby Smith próbował odsunąć od siebie śpiewanie o tych trudnych i bolesnych sprawach” – pisze w recenzji albumu Jan Błaszczak. 14. album studyjny grupy The Cure ukazał się po 16 latach przerwy. Premierze towarzyszył szereg wydarzeń medialnych, ożywione dyskusje krytyków i fanów. Niecałe dwa tygodnie po premierze nowy krążek Curów został okrzyknięty jednym z najważniejszych muzycznych wydarzeń tej jesieni. O tym, dlaczego The Cure przypomina Beatlesów, jak buduje się wydarzenie medialne promujące nowy materiał muzycznych gigantów, czy premiera płyty ma jeszcze coś wspólnego z płytą jako przedmiotem oraz o zmieniającej się roli krytyka muzycznego – Barbara Klicka rozmawia z: Janem Błaszczakiem – dziennikarzem muzycznym, redaktorem działu muzyka w Dwutygodniku. Podkast prowadzi: Barbara Klicka. Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel. Oprawa graficzna: Jan Kallwejt. Produkcja: Dariusz Krajewski / Dom Spotkań z Historią.
    --------  
    41:37
  • Podkast Dwutygodnika, magazynu o kulturze (32): Mobbing w kulturze
    Najnowszy odcinek „Podkastu Dwutygodnika” dotyczy mobbinku w instytucjach kultury. W ostatnich tygodniach ten temat był szeroko dyskutowany za sprawą wszczęcia przez prezydenta Krakowa procedury odwołania Marii Anny Potockiej z funkcji dyrektorki Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Sprawa dotyczy wyroku sądu, który orzekł, że Potocka dopuściła się mobbingu wobec pracującej w Bunkrze Sztuki kuratorki i artystki Lidii Krawczyk. 7 października na łamach krakowskiej „Gazety Wyborczej” opublikowany został list poparcia dla dyrektorki MOCAK-u, pod którym podpisało się kilkadziesiąt osób związanych ze światem kultury. Nazwali oni decyzję prezydenta Krakowa „rozrzutnością kulturową”. Kilka dni później pod kontrlistem, którego autorzy i autorki domagają się nierelatywizowania wyroku sądu, podpisało się 415 osób. W najnowszym odcinku „Podkastu Dwutygodnika” Barbara Klicka rozmawia z dyrektorkami dwóch dużych instytucji kultury o przemocy w pracy, o pokoleniowych różnicach w jej rozumieniu, o tym, czy pracownice i pracownicy kultury są w szczególny sposób narażeni i narażone na mobbing, oraz o tym, jak go dostrzegać i jak mu przeciwdziałać. Gościniami podkastu są: Justyna Czarnota-Misztal – menedżerka kultury i pedagożka teatru, zwyciężczyni konkursu na dyrektorkę Instytutu Teatralnego, Olga Wysocka – menedżerka kultury i politolożka, była dyrektorka Warszawskiego Obserwatorium Kultury i obecna dyrektorka Instytutu im. Adama Mickiewicza. Podkast prowadzi: Barbara Klicka. Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel. Oprawa graficzna: Jan Kallwejt. Produkcja: Dariusz Krajewski / Dom Spotkań z Historią.
    --------  
    51:42
  • Podkast Dwutygodnika, magazynu o kulturze (31): Warszawska Jesień
    W 31. odcinku „Podkastu Dwutygodnika” rozmawiamy o zakończonym właśnie festiwalu Warszawska Jesień. Tematem tegorocznego festiwalu po raz pierwszy – jak pisze na jego stronie dyrektor wydarzenia Jerzy Kornowicz - było „przenikanie do muzyki współczesnej muzycznych języków historycznych i zjawisk dźwiękowych przynależących do różnych dzisiejszych gatunków”, a podczas jednego z koncertów można było wysłuchać piosenek (co samo w sobie nie zdarzało się podczas Warszawskiej Jesieni zbyt często) w wykonaniu muzyków folk-punkowego zespołu Hańba! O historii Warszawskiej Jesieni, o punktach zwrotnych w historii Festiwalu, o przełomowych koncertach, o igrających z oczekiwaniami publiczności propozycjach, o tym, z jakich prądów muzycznych czerpią twórcy związani z Warszawską Jesienią – Barbara Klicka rozmawia z: Janem Topolskim – muzykologiem, redaktorem magazynu „Glissando", studentem architektury krajobrazu. Podkast prowadzi: Barbara Klicka. Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel. Oprawa graficzna: Jan Kallwejt. Produkcja: Dariusz Krajewski / Dom Spotkań z Historią.
    --------  
    43:28
  • Podkast Dwutygodnika, magazynu o kulturze (30): Literacki sukces
    W 30. odcinku „Podkastu Dwutygodnika” rozmawiamy literackich sukcesach. Witold Gombrowicz – jeden z pisarzy, który z całą pewnością należy do polskiego XX-wiecznego kanonu – zamieścił w swoim „Dzienniku„ następujące zdanie: „Pisanie nie jest niczym innym, jak tylko walką, jaką toczy artysta z ludźmi o własną wybitność”. Jeśli przyjąć na chwilę ten punkt widzenia, można by zapytać, jak to się dzieje, że niektórzy wygrywają, a inni przegrywają tę walkę? Czy sukces w literaturze zawsze zależy od czegoś tak efemerycznego i nieuchwytnego jak talent? Na czym właściwie miałaby polegać ta „walka z ludźmi o własną wybitność”? Czy wszyscy ją podejmują? I co sprawia, że niektóre książki są raz na jakiś czas na nowo odkrywane, tylko po to, by za chwilę znów popaść w częściowe lub całkowite zapomnienie? O tym, jak się nie mieścić w kanonie oraz kogo i czego możemy szukać na peryferiach – Barbara Klicka rozmawia z: Antonim Zającem – krytykiem literackim, doktorantem w szkole doktorskiej nauk humanistycznych i znawcą twórczości Leo Lipskiego. Podkast prowadzi: Barbara Klicka. Dżingiel: Małgorzata „Tekla” Tekiel. Oprawa graficzna: Jan Kallwejt. Produkcja: Dariusz Krajewski / Dom Spotkań z Historią.
    --------  
    52:59

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Podkasty Dwutygodnika

Podkasty magazynu kulturalnego Dwutygodnik.com. PODKAST DWUTYGODNIKA – podkast z rozmowami inspirowanymi tekstami z magazynu. Co dwa tygodnie gościniami i gośćmi Barbary Klickiej będą autorki i autorzy dwutygodnikowych tekstów, twórcy i twóczynie, te z osób zajmujących się kulturą, które lubią też o niej rozmawiać. DELFIN W MALINACH - podkast o najnowszych obyczajach i zjawiskach w kulturze. Autorzy „Dwutygodnika” i rozmówcy Agnieszki Słodownik przyglądają się latom 20. i opowiadają o tym, co widzą i co to znaczy. DUŻA TA SZAFA - w podkastowym serialu opowiadamy o naszej polskiej powojennej queerstorii i o tym, co ukształtowało współczesny ruch praw osób nieheteroseksualnych. Prowadzą Sylwia Chutnik i Bartosz Żurawiecki.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Podkasty Dwutygodnika, Brzmienie Świata z lotu Drozda i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.1.1 | © 2007-2024 radio.de GmbH
Generated: 12/21/2024 - 3:46:09 PM