Powered by RND

Górskie Historie

Marysia Kościelniak
Górskie Historie
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 32
  • #30 Czy sudecka turystyka “wyszła” z uzdrowisk? Duszniki-Zdrój i Szczawno-Zdrój w XIX wieku
    Sudety mają swój specyficzny krajobraz kulturowy. Słyną z ciekawych punktów widokowych i wież, z romantycznych ruin, dostępnych ścieżek i... zdrojów. Jest ich aż 11 - Szczawno, Duszniki, Cieplice, Świeradów, Lądek i kilka innych. Obecnie renoma uzdrowisk jest już nieco mniejsza niż w XIX wieku. Kojarzą nam się z turnusami sanatoryjnymi. A co jeśli Wam powiem, że do powstania sudeckich szlaków przyczyniły się właśnie kuracje leczniczą wodą prowadzone w tych uzdrowiskach? Przecież to właśnie te miejscowości często wykorzystujemy jako dobrą bazę wypadową w góry! Nie bez powodu... ;)W tym odcinku dzielę się z Wami moimi badaniami na temat wpływu ruchu kuracyjnego na turystykę górską w Sudetach. Przyglądam się szczególnie dwóm miejscowościom (Duszniki, Szczawno) i rozwiniętej wokół nich bazie szlaków. Odcinek powstał głównie w oparciu o XIX-wieczne listy i relacje z podróży do śląskich wód. Jeśli chcecie zapoznać się z nimi bliżej, polecam zbiór A. Zielińskiego "Listy ze śląskich wód" (1983).Jeśli chcielibyście wesprzeć mnie w tworzeniu dla Was kolejnych ciekawych i rzetelnych treści, możecie postawić mi symboliczną kawę w serwisie buycoffee.to: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://buycoffee.to/gorskiehistorie⁠⁠⁠⁠⁠Więcej informacji, np. bibliografię, znajdziecie na stronie ⁠⁠⁠⁠⁠gorskiehistorie.pl⁠⁠ Okładka na podstawie Bad Salzbrunn in Schlesien mit seinem Oberbrunnen ze zbiorów Biblioteki Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego.
    --------  
    22:28
  • #29 Czy masz kwalifikacje do chodzenia po górach?
    W tym odcinku zastanowimy się, jakie cechy posiadałby turysta idealny, gdyby istniał. Opowiem Wam, czym jest turystyka kwalifikowana - zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. Do przygotowania tego odcinka przeprowadziłam szereg rozmów z turystami, przewodnikami, przodownikami i znakarzami. Na ich podstawie opracowałam studium mające zarysować "z grubsza", jaka turystyka jest uznawana za "wyższą" i jak na ten wyższy poziom można się wspiąć. Jeśli chcielibyście wesprzeć mnie w tworzeniu dla Was kolejnych ciekawych i rzetelnych treści, możecie postawić mi symboliczną kawę w serwisie buycoffee.to: ⁠⁠⁠⁠https://buycoffee.to/gorskiehistorie⁠⁠⁠Więcej informacji, np. bibliografię, znajdziecie na stronie ⁠⁠⁠gorskiehistorie.pl⁠Wykorzystano zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
    --------  
    19:34
  • #28 O górskich demonach
    W górach wyobraźnia pracuje na wysokich obrotach. W lasach słychać podejrzane trzaski, mgła przybiera niepokojące kształty, a skały potrafią wyglądać jak różne zwierzęta i potwory. I skoro w obecnych czasach sceptycyzmu i kultu nauki zdarza się nam "przestraszać się" na szlaku, to co dopiero musiało się dziać kilka wieków temu, kiedy ludzie szczerze wierzyli w istnienie rozmaitych demonów i upiorów! W tym odcinku zajmiemy się polskimi diabłami górskimi. Zastanowimy się, jaki duch jest największym celebrytą i dlaczego. Przyjrzymy się genezie górskich wierzeń w istoty magiczne. Ostrzegam: jeśli czujecie czasem, że ktoś Was w górach obserwuje, ten odcinek może wzmóc to odczucie... ;)Jeśli chcielibyście wesprzeć mnie w tworzeniu dla Was kolejnych ciekawych i rzetelnych treści, możecie postawić mi symboliczną kawę w serwisie buycoffee.to: ⁠⁠⁠https://buycoffee.to/gorskiehistorie⁠⁠Więcej informacji, np. bibliografię, znajdziecie na stronie ⁠⁠gorskiehistorie.pl⁠Na okładce: "Lucifer", Franz von Stuck (ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie)
    --------  
    22:02
  • #27 Sekrety znakarzy szlaków
    Znakowanie szlaków to zajęcie mające stuletnią tradycję! W tym odcinku opowiadam o historii znakowania i stojącej za nim filozofii turystyki kwalifikowanej. Będzie trochę o odwiecznym dylemacie - znakować czy nie? Wspominam Władysława Krygowskiego i jego poglądy w tym temacie. Tłumaczę też, jak znakuje się szlaki.W odcinku usłyszysz wiele znakarskich ciekawostek, które możesz wykorzystać w praktyce na szlaku (np. pochwalić się swoją wiedzą). Dowiesz się też, jak zostać znakarzem, czy warto i na czym właściwie polega ich praca.To już trzeci odcinek z serii o szlakach turystycznych. Zapraszam też do wysłuchania #19 - o historii szlaków i #25 o znakach i ich - nomen omen - znaczeniu.Jeśli chcielibyście wesprzeć mnie w tworzeniu dla Was kolejnych ciekawych i rzetelnych treści, możecie postawić mi symboliczną kawę w serwisie buycoffee.to: ⁠⁠https://buycoffee.to/gorskiehistorie⁠Więcej informacji, np. bibliografię, znajdziecie na stronie ⁠gorskiehistorie.pl
    --------  
    26:18
  • #26 O trzech schroniskach pod Turbaczem
    Schronisko na Turbaczu jest najpopularniejszym obiektem turystycznym w Gorcach. W tym odcinku opowiadam o jego historii. A właściwie o historii obecnego schroniska i dwóch jego poprzedników. W 2025 roku obchodzimy 100-lecie obiektu turystycznego pod Turbaczem. Z tej okazji posłuchajcie o pierwszym inicjatorze budowy schroniska w Gorcach, o zrzutce, którą na nie przeprowadzono, a także o tym, jak drugie schronisko przysłużyło się w czasie II wojny światowej. Przy okazji opowiem Wam , co warto zobaczyć i zwiedzić, kiedy będziecie pod Turbaczem i o moich własnych doświadczeniach ze spaniem w tym schronisku. Miłego słuchania! Jeśli chcielibyście wesprzeć mnie w tworzeniu dla Was kolejnych ciekawych i rzetelnych treści, możecie postawić mi symboliczną kawę w serwisie buycoffee.to: ⁠⁠https://buycoffee.to/gorskiehistorie⁠ Więcej informacji, np. bibliografię, znajdziecie na stronie ⁠gorskiehistorie.pl
    --------  
    21:49

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O Górskie Historie

Lubisz góry? Niby wiesz, że szlaki ktoś stworzył, ale zastanawiasz się czasem kto, jak i dlaczego? Tu znajdziesz odpowiedzi na te pytania. Mam na imię Marysia i jestem doktorem nauk humanistycznych. Od 7 lat badam górskie tematy w kulturze, literaturze i historii. W podkaście cytuję stare książki, odwołuję się do nauki, opowiadam o własnych górskich doświadczeniach. To wszystko, żeby pomóc Ci poznać góry głębiej i czerpać z chodzenia po nich większą przyjemność. Usiądź więc wygodnie, zamknij oczy i włącz dowolny odcinek podkastu, albo jeszcze lepiej - zabierz go na szlak!
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Górskie Historie, Mao Powiedziane i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.16.2 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/28/2025 - 2:05:11 PM