Sznurowadła myśli to rozmowy o psychologii i kulturze. Czasem solo, czasem w duecie.
Refleksje, które zachęcają do pochylenia się nad tym, co ważne. Nie braku...
Trauma transgeneracyjna, rodzina i relacje z rodzeństwem | Igor Rotberg
Na czym polegają mechanizmy transmisji traumy transgeneracyjnej? O czym mówią nam skrypty międzypokoleniowe? Czym jest ericksonowski trans terapeutyczny i pisanie listów w terapii narracyjnej? I czy rodzeństwo może pozostawać w określonych rolach nawet po śmierci rodziców?
Po raz czwarty miałam przyjemność gościć Igora Rotberga, psychologa, psychotraumatologa, psychoterapeutę integracyjnego. Porozmawialiśmy o traumie transgeneracyjnej i mitach, które wokół niej narosły. Jest więc o mechanizmach transmisji, genogramie, atmosferze grozy i zasobach, które każda rodzinna historia niesie. Igor opowiada o narzędziach zaczerpniętych z terapii narracyjnej, ericksonowskiej i systemowej, za pomocą których pracuje się z pacjentami w gabinecie. Poruszamy też kwestie sztywnych ról w rodzinie, układów patchworkowych, konfliktów lojalności i trudnych relacji z rodzeństwem. Zapraszam Was serdecznie do odsłuchu, koniecznie w tandemie z naszą pierwszą rozmową o traumie relacyjnej/złożonej (cPTSD).
Strona Igora: https://igorrotberg.com/
ZAPISZ SIĘ do darmowej bazy z aktualnościami ode mnie (nadchodzące warsztaty psychoedukacyjne, konsultacje psychologiczne, spotkania na żywo i online): https://bit.ly/AktualnieSznurowadla
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeżeli szukacie wsparcia dla zdrowia psychicznego w postaci psychoterapii lub psychiatrii online, koniecznie zajrzyjcie na stronę Wellbee, gdzie znajdziecie ponad 300 sprawdzonych specjalistów. Możecie również skorzystać z bezpłatnej konsultacji z Opiekunem Terapii, który pomoże Wam dobrać specjalistę i nurt terapeutyczny do Waszych potrzeb. A z kodem KAMA100 dostajecie zniżkę w wysokości -100 zł na pierwszą wizytę w Wellbee. Link do strony: https://wellbee.pl/
__
Spis treści:
00:00:00 Intro
00:05:23 Rozmowa z Igorem Rotbergiem
01:12:43 Outro
__
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
--------
1:14:37
Wspinaczka – trening mentalny, lęk i stan flow | Hazel Findlay
Jaką rolę we wspinaczce odgrywa trening mentalny? Jak pracuje się z lękiem przed lataniem? Co możemy zrobić na poziomie układu nerwowego, aby oswoić się z dyskomfortem na ścianie? I czym jest mityczny stan flow, za którym wszyscy gonimy?
Miałam ogromną przyjemność porozmawiać z jedną z czołowych postaci, jeśli chodzi o mentalną stronę wspinania – Hazel Findlay. Hazel jest przede wszystkim znana ze wspinaczki tradowej, czyli najbardziej wymagającej psychicznie formy wspinania. Jako jedna z pierwszych kobiet pokonała drogę o trudności E9. Poza osiągnięciami na ścianie, Hazel pomaga innym wspinaczom poprzez kursy i mentoring na platformie Strong Mind Climb, głównie skupiając się na psychologii wspinania i zarządzaniu lękiem.
Jeżeli interesuje Was mentalny aspekt wspinania, a dokładniej oswajanie lęku przed lataniem, porównywanie się do innych i zafiksowanie na wycenie, to nie ma na świecie lepszej osoby do posłuchania niż Hazel. To był absolutny zaszczyt, móc porozmawiać o jej sposobach na osiąganie stanu flow i zarządzanie lękiem przy najbardziej niebezpiecznych drogach. Zapraszam do słuchania i notowania!
Odcinek został nagrany w języku angielskim (poza intro i outro), ale zarówno na YouTubie, jak i na Spotify macie możliwość zobaczenia go w formie wideo z polskimi napisami.
Kursy Hazel znajdziecie tu: https://www.strongmindclimbing.com/
[ współpraca reklamowa ] z Mantlą
Mantla to marka stworzona przez kobiety dla aktywnych kobiet, które chcą poczuć się dobrze podczas uprawiania ulubionych aktywności. Powstała z pasji do sportów outdoorowych, szczególnie wspinania i gór. Mantla tworzy jakościowe i funkcjonalne topy i staniki. Wyróżniają się tym, że pięknie eksponują plecy, a przy tym są komfortowe i mają wbudowane wewnętrzne systemy wsparcia biustu. W zależności od potrzeb, każda kobieta znajdzie coś dla siebie. Z kodem MENTALMENTE dostajecie 15% zniżki na wszystkie produkty. Kod jest ważny do 29.01.
Transkrypcja, tłumaczenie i napisy: Michał Tomczuk
__
Spis treści:
00:00 Intro (audio)
05:23 Rozmowa z Hazel (wideo z polskimi napisami)
56:32 Outro (audio)
__
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
--------
58:33
Presja zasięgów, kontrola i rozpad przyjaźni – lekcje z 2024 roku
ZAPISZ SIĘ do darmowej bazy z aktualnościami ode mnie (nadchodzące warsztaty, konsultacje psychologiczne, spotkania na żywo i online): https://bit.ly/AktualnieSznurowadla
Dlaczego nie warto dopasowywać się do trendów? Do czego prowadzi stałe monitorowanie i kontrolowanie bliskich osób? Jak poukładać się z rozpadem przyjaźni? I co ma do tego wszystkiego zbieg okoliczności?
Z okazji końca roku zapraszam Was do solowego odcinka, w którym opowiadam o 7 lekcjach z 2024 roku. To subiektywny wybór ważnych dla mnie refleksji, które towarzyszyły mi w tym roku i które uznałam za ciekawe. Jest więc trochę prywatnych przemyśleń i zmagań, ale też lekcji, które pomogły mi poukładać się z wieloma tematami.
Co najważniejsze, chciałabym podziękować Wam za regularną słuchalność w tym roku. Jestem wdzięczna, że wokół prawie już 5-letnich Sznurowadeł zbudowała się tak zgrana społeczność. Życzę Wam spokojnej końcówki roku i do szybkiego usłyszenia w 2025!
___
Spis treści:
00:00 Intro
04:47 Lekcja 1 - nie dopasowywać się do trendów
14:53 Lekcja 2 - oddelegowywanie zadań
18:18 Lekcja 3 - koniec z micromanagowaniem
21:55 Lekcja 4 - rozpad przyjaźni i witanie nowych osób
28:46 Lekcja 5 - więcej ludzi, mniej ekranów
32:46 Lekcja 6 - rutyny i nawyki
35:17 Lekcja 7 - zbiegi okoliczności i zaufanie do przypadków
40:02 Outro
___
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
--------
42:43
Współczesna męskość – równość to nie podobieństwo | Kamila Raczyńska
Czy czas już przestać mówić o kryzysie męskości? Co nas zbliża, a co oddala od siebie w dyskusji o współczesnej męskości? Czy partner powinien stawać się naszą najlepszą przyjaciółką? I czy równość to to samo, co podobieństwo?
Zaprosiłam do siebie Kamilę Raczyńską, szkoleniowca, trenerkę umiejętności miękkich, autorkę książek, pedagożkę i edukatorkę seksualną, która zajmuje się szeroko pojętym dobrostanem. Porozmawiałyśmy o kondycji współczesnych mężczyzn, próbując wspólnie zidentyfikować, co w dyskusji o męskości oddala nas od siebie i wznieca wojnę płci. Jest więc o stapianiu się w jedność i fenomenie „granola boy”, toksycznych zachowaniach, a nie toksycznej męskości, a także próbie dogadania się i współpracy, zamiast polaryzacji i antagonizowania. Przyglądamy się temu, co w nas różnorodne, i szukamy sposobów na to, żeby się w tym szanować i dopełniać. Zapraszam Was serdecznie do odsłuchu!
Strona Kamili: https://kamilaraczynska.pl/
[ współpraca reklamowa ] z Wellbee
Jeżeli szukacie wsparcia dla zdrowia psychicznego w postaci psychoterapii lub psychiatrii online, zajrzyjcie na stronę Wellbee, gdzie znajdziecie ponad 300 sprawdzonych specjalistów. Możecie też skorzystać z bezpłatnej 20-minutowej wideorozmowy ze mną lub innym Opiekunem Terapii, który pomoże Wam dobrać osobę i nurt do Waszych potrzeb. A z kodem KAMA100 dostajecie zniżkę w wysokości -100 zł na pierwszą wizytę. Link do mojego kalendarza w Wellbee: https://wellbee.pl/nasi-opiekunowie/kama-wojtkiewicz
___
Spis treści:
00:00 Intro
05:04 Rozmowa z Kamilą Raczyńską
59:22 Outro
___
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
--------
1:00:27
Psychoterapia systemowa, bliskość i życzliwe zaciekawienie | Bogdan de Barbaro
W czym w zawodzie psychoterapeuty pomaga energia życzliwego zaciekawienia i twórczego niewiedzenia? O co najczęściej spierają się pary w gabinecie? Na czym polegają sprzężenia zwrotne w rodzinie? I o czym mówi nam współczesny spór wokół ustawy o zawodzie psychoterapeuty?
Miałam przyjemność gościć w Sznurowadłach profesora Bogdana de Barbaro, psychiatrę, psychoterapeutę, profesora zwyczajnego Uniwersytetu Jagiellońskiego i superwizora psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Spotykamy się przy okazji premiery nowej książki, w której wspaniała zresztą psychoterapeutka Justyna Dąbrowska rozmawia z prof. de Barbaro o życiu, wartościach, filozofii i podejściu do spraw ważnych. My z kolei skupiamy się w odcinku na zawodzie psychoterapeuty systemowego, a więc kulisach terapii par i rodzin, bliskości, relacyjności i wielowersyjnym myśleniu. Badamy, co pomaga się w tym zawodzie nie wypalić, czym grozi polaryzacja i nadmierny dogmatyzm, a także, dlaczego potrzebna nam jest w relacjach optymalna różnica. Zapraszam do odsłuchu i oczywiście lektury!
[ współpraca reklamowa ] z Wydawnictwem Agora
Książka “Swoją drogą…” do kupienia w księgarniach i online pod linkiem: https://www.empik.com/swoja-droga-de-barbaro-bogdan-dabrowska-justyna,p1528706175,ksiazka-p
Spis treści:
00:00:00 Intro
00:02:02 Rozmowa z Bogdanem de Barbaro
01:04:29 Outro
WSPÓŁPRACA
[email protected]
INSTAGRAM
https://www.instagram.com/sznurowadla.mysli/
PATRONITE
https://patronite.pl/sznurowadla-mysli
REALIZACJA DŹWIĘKU
Piotr Szonert / El Studio de Esperanto
Sznurowadła myśli to rozmowy o psychologii i kulturze. Czasem solo, czasem w duecie.
Refleksje, które zachęcają do pochylenia się nad tym, co ważne. Nie brakuje uwierających i często niewygodnych tematów. Wszystko opakowane w grubą warstwę empatii i otwartości na drugiego człowieka.
Prowadzi Kama Wojtkiewicz.