Przestrzeń, w której hasło "nie wypada" przestaje mieć znaczenie. Rozmawiamy na trudne tematy, a do dyskusji zapraszamy słuchaczy. W naszym studiu pojawiają się...
„Nieco ponad rok temu wspólnie z pianistą Romanem Wróblewskim podjęliśmy się wyzwania stworzenia trwałej formy pomocy w zakresie zdrowia psychicznego dla przedstawicieli branży muzycznej. Możemy skorzystać z pomocy psychologa czy terapeuty, ale mało kto zna specyfikę branży muzycznej, której sposób funkcjonowania nie sprzyja zdrowiu. Sportowcy mają swoich „ludzi od głowy”, a my? W Polsce nie istnieje systemowa pomocy dla muzyków, producentów, managerów, pracowników technicznych. Chcemy to zmienić” piszą w mailu do Czwórki. Jak będą to robić? O tym opowiadają: Ewa Bujak, Roman Wróblewski, Jarosław Mirkiewicz i Dawid Karpiuk.
--------
1:26:50
Na czym polega inicjatywa Sercem Pisane
Czy wraz z Nowym Rokiem można kogoś nauczyć empatii? Jak to robić? Co chcą zmienić w świecie twórcy inicjatywy Sercem Pisane? Goście - Natalia Mikulska, 19- letnia Projekt Manager inicjatywy Sercem Pisane, członek zarządu Koła Naukowego Aparatury Biomedycznej i współorganizatorka konferencji o empatii w Warszawie, liderka Akcji Helpers Generation na Politechnice Warszawskiej, Nikola Wiktoria Soboń, założycielka inicjatywy Sercem Pisane, Sekretarz Młodzieżowego Sejmiku Województwa Lubuskiego, a także Laureatka stypendium Fundacji Santander Bank Polska i Filip Jach, pedagog społeczny, socjoterapeuta, Fundacja Szkoła w Chmurze i Fundacja Psycho-Edukacja.
--------
1:19:32
Sylwestrowe i noworoczne oczekiwania vs. rzeczywistość
Czyli jak Sylwester to dobra zabawa, a nowy rok to czas zmian. Ale co, jeśli nie mamy ochoty na szampańską zabawę? Czy wypada zostać w domu, a może to oznaka „bycia nudnym”? Jakie są alternatywne formy świętowania? Po Sylwestrze przychodzi z kolei Nowy Rok, a to dla wielu symboliczny moment zmiany. Zewsząd bombardują nas hasła o „nowym początku”, a media społecznościowe pełne są list postanowień i motywujących treści. Ale czy faktycznie potrzebujemy tej zmiany? Jak radzić sobie z presją perfekcji, narzucaną przez social media i społeczeństwo?
--------
1:19:49
Epoka dostępności – kto tworzy bariery, a kto je burzy?
Fundacja Avalon ruszyła z ogólnopolską kampanią „Epoka dostępności”, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, czym jest brak dostępności i jaki wpływ na powstawanie barier dla osób z niepełnosprawnościami mają wszyscy obywatele. Dostępność kojarzona jest najczęściej z barierami architektonicznymi. Jest to jednak zagadnienie dużo bardziej złożone, dotyczące niemal każdej ludzkiej aktywności.
Jak każdy z nas może działać na rzecz dostępności OzN? Rozmawiają o tym - Kuba Jamrozek i goście: Maria Wachowicz, Fundacja Avalon, Paulina Lomber – aktorka, fotomodelka, tancerka, bohaterka spotu, Adrian Now – tyfloinformatyk, twórca kanału W ciemno, bohater spotu.
--------
1:17:01
Flipperzy - biznesmeni czy oszuści?
Kim są flipperzy? Jak ich rozpoznać? Dlaczego budzą negatywne uczucia? O tym z Kubą Jamrozkiem rozmawiali: Wojciech Orzechowski, inwestor na rynku nieruchomości, przedsiębiorca i flipper, Marcin Jańczuk, ekspert metrohaus.pl, twórca podcastu "Kup sobie mieszkanie", Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i Tymoteusz Paprocki, adwokat z Kancelarii Paprocki i Wojciechowski.
Przestrzeń, w której hasło "nie wypada" przestaje mieć znaczenie. Rozmawiamy na trudne tematy, a do dyskusji zapraszamy słuchaczy. W naszym studiu pojawiają się psychologowie, aktywiści i ludzie, których doświadczenia życiowe skłaniają do zadania pytania - DLACZEGO? Pogłębiamy, "nie ugładzamy" i wysłuchujemy dwóch stron. "Bez tabu" od poniedziałku do środy od 21.00