Reportaż przedstawia pierwszą rozprawę sądową przeciwko piątce aktywistów oskarżonych o pomoc osobom nielegalnie przebywającym na terenie Polski w Puszczy Białowieskiej w marcu 2022 roku. Sprawę wznowiono po 3 latach i zmieniono zarzuty. Trzem kobietom i dwóm mężczyznom grozi do 5 lat więzienia. Nagrania części jawnej rozprawy i akcji solidarnościowej z oskarżonymi sprzed budynku sądu w Hajnówce z 28 stycznia stawiają pytanie o prawo do pomocy humanitarnej. Czy podanie wody, podzielenie się ciepłym posiłkiem, suchym ubraniem, podwiezienie i przenocowanie rodziny z małymi dziećmi uciekającymi przed prześladowaniami w swoim kraju to czyn zasługujący na karę czy uznanie? Kolejna rozprawa w Sądzie Rejonowym w Białymstoku 15 kwietnia 2025.
--------
13:43
"Dwupokojowe marzenie" - reportaż Antoniego Rokickiego
Dlaczego wciąż tak trudno w naszym kraju zamieszkać na swoim? Czy istnieją alternatywy dla kredytu hipotecznego, spłacanego przez blisko 40 lat? W reportażu historie tych, którzy postawili na niecodzienny wybór. Prawniczka Katarzyna Duda zaprasza do 31-metrowej kawalerki na warszawskim Bemowie, w bloku Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Roman Paczkowski z Gdyni opowiada o założonej rzez siebie kooperatywie mieszkaniowej. O marzeniach Polaków o własnym kącie opowiada także Agnieszka Paćko, agentka nieruchomości z Warszawy.
--------
15:18
"Cohousing po duńsku" - reportaż Katarzyny Błaszczyk
Czy istnieje alternatywa dla własnych czterech ścian? Jak to się robi w innych krajach? Katarzyna Błaszczyk, żeby to sprawdzić pojechała do Danii. W Albertslund, pod Kopenhagą, mieszkania wspólnotowe mają ponad 50-letnią tradycję. Cohousing Lange Eng to wspólnota, w której mieszka 200 osób. Czym jest cohousing? Jak wygląda w Danii? i czy ma szanse na polskim rynku mieszkaniowym?
--------
18:48
"Duch Alexiosa" - reportaż Antoniego Rokickiego
Reportaż o jednym z najmodniejszych miejsc w Gdańsku, które przyciąga swoją wielokulturowością i otwartością. Ale skrywa też swoją historię i nic nie jest tu przypadkowe. Alicja Jabłonowska, założycielka 100czni, tworząc to miejsce, inspirowała się historią swojego dziadka Alexiosa. Przyjechał do Polski w 1949 roku, uciekając ze swojej ojczyny przed wojną domową. Zawsze powtarzał, by pomagać tym, którzy o pomoc proszą. I bohaterka reportażu w pełni te słowa realizuje angażując się w pomoc imigrantom.
--------
31:28
"Nie jestem nikomu nic winien" - reportaż Antoniego Rokickiego
Późny, wrześniowy wieczór. Do samochodu Sergeya, ukraińskiego taksówkarza z Gdańska, wsiada dwóch pasażerów. Jeden z nich trzyma w ręce piwo. Nie reaguje na prośbę kierowcy, by nie spożywać alkoholu w aucie. Mężczyzna zwyzywa Sergeya na tle narodowościowym i zaczyna go bić. Ukrainiec w obronie używa gazu pieprzowego i woła innych kierowców o pomoc. Pasażerowie uciekają. Niedługo po tym zdarzeniu Sergey zamieszcza film z kamerki w samochodzie i… dzieje się to, czego nigdy by się nie spodziewał.
Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są sami słuchacze. Liczne telefony, listy i e-maile kierowane do redakcji są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.