Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowa...
"Jeden na czterysta tysięcy" – reportaż Anety Pawłowskiej-Krać
Ewa jest mamą bliźniaków - Szymona i Ignacego. Chłopcy mają półtora roku, ale nie siedzą, nie chodzą i nie mówią. Ewa, żeby nauczyć się z nimi porozumiewać i rozpoznawać ich potrzeby uczy ich komunikacji alternatywnej. To zestaw gestów i obrazów. Liczy, że dzięki temu, gdy synowie będą starsi, będą umieli jej "powiedzieć", że chcą pić czy jest im niewygodnie i pora zmienić pozycję.
--------
13:25
"My szare pionki jesteśmy" – reportaż Adama Bogoryja-Zakrzewskiego
Pas graniczny nad Bugiem, jednej z najdzikszych rzek i najpiękniejszych rzek Polsce, nie ma już drzew. Poszły pod piłę, nawet te w rezerwatach. W tym miejscu powstaje bariera elektroniczna. Straty środowiskowe są ogromne. A mieszkańców okolicznych terenów o zdanie nikt nie pytał.
--------
25:44
"Nam jest siebie ciągle mało" - reportaż Ewy Dunal
Reportaż to opowieść o fotografce Albinie Fili, założycielce studia fotograficznego w Zielonej Górze. Studio, które prowadzi wraz z mężem leży poza centrum miasta, nie rzuca się w oczy. Ma stare logo lekko odrywające się od szyby. Przy wejściu stoi biurko, na nim pudełko, a w nim setki zdjęć osób fotografowanych przez Albinę.
--------
21:55
"Słodko, gorzko" – reportaż Moniki Chrobak
To reportaż o solidarności, przyjaźni i kobiecej sile. A całość przeplatana jest muzyką i tańcem. Anita Migacz, absolwentka Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, to niezwykła i odważna kobieta. Mimo, że jest po operacji kręgosłupa, a w odcinku lędźwiowym ma śruby to z impetem realizuje swoją największą pasję życiową - miłość do tańca, szczególnie do salsy.
--------
19:33
"Romantycy muzyki rockowej" - reportaż Ireneusza Białka
Tomasz Beksiński to idealny przewodniki po świecie muzyki, Charyzmatyczny głos, z którym można spędzać samotne noce, a może dziennikarz, który jak nikt inny potrafił zaczarować radiową opowieścią? Mija 25 lat od jego śmierci, a dla wielu fanów jego zarejestrowany przed laty głos wciąż jest bardzo ważny. Kim stał się dla słuchaczy, którzy nadal słuchają jego archiwalnych audycji?
Reportażyści Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia jeżdżą po Polsce i świecie w poszukiwaniu ciekawych spraw i ludzi. Wielokrotnie inicjatorami podejmowanych przez nas tematów są sami słuchacze. Liczne telefony, listy i e-maile kierowane do redakcji są dowodem na to, że wysiłek reportażystów ma sens, że są potrzebni, że ich trud poprawiania świata przynosi konkretne, społecznie oczekiwane efekty.