Powered by RND
PodcastySpołeczeństwo i KulturaMUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT

MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT

Radio Kielce
MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 271
  • Langwedocja i Roussillon. Łącznik Francji i Hiszpanii
    Śródziemnomorski klimat, rzymskie wpływy, średniowieczne fortyfikacje i niekończące się plaże – to niewątpliwe zalety francuskiego regionu Langwedocja i Roussillon, który odwiedziliśmy, a który jest ciekawą alternatywą dla Lazurowego Wybrzeża. Byliśmy w Narbonne, Albi, Sete, Minerve, Beziers, Montpellier, Aigues-Mortes, Perpignan, Collioure i najstarszym we Francji średniowiecznym mieście warownym Carcassonne. W krainie Katarów zwiedziliśmy też inne zamki królujące na wyniosłych szczytach, choćby Peyrepertuse, nazywany podniebnym Carcassonne. Odwiedziliśmy kościół w Rennes-le-Chateau, który przyciąga uwagę miłośników zagadek i teorii spiskowych. Zaproponowaliśmy rejs barką po Kanale Południowym, jednym z najbardziej znanych śródlądowych kanałów na świecie i przejażdżkę małym żółtym pociągiem – Le Petit Train Jaune, trasą kolejową należącą do najwyżej położonych i najpiękniejszych w Europie. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współzałożycielka Polka Travel, kulturoznawca, latynoamerykanistka i filolog.
    --------  
    47:34
  • Śladami dzieł romantyków w Niemczech i Anglii
    Za artystę, który najlepiej wyraża romantyczne idee w niemieckim malarstwie uważany jest pejzażysta Caspar David Friedrich. Poznaliśmy jego dzieła: „Krzyż w górach” (w Galerii Nowych Mistrzów w Dreźnie), „Zatonięcie Statku Nadzieja” i „Wędrowiec nad morzem mgły” (w Kunsthalle w Hamburgu) oraz „Mnich nad morzem” (w Alte Nationalgalerie w Berlinie). Przypomnieliśmy dzieła nazareńczyków z kręgu niemieckojęzycznego, które zainteresowały Adama Mickiewicza. W National Gallery w Londynie podziwialiśmy wielkie dzieła przedstawicieli angielskiego malarstwa okresu romantyzmu: „Statek parowy w śnieżnej burzy” Josepha Mallorda Williama Turnera i „Wóz drabiniasty” Johna Constable’a. Na koniec w Detroit Institute of Arts znaleźliśmy słynny obraz „Nocna mara” Johanna Heinricha Fussliego, tworzącego w Wielkiej Brytanii. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. Piotr Rosiński, prof. UJK w Kielcach, historyk sztuki.
    --------  
    42:52
  • Śladami dzieł Delacroix i Goi
    Francuski artysta Eugene Delacroix jest uznawany za najwybitniejszego przedstawiciela malarstwa romantycznego. W 1830 roku stworzył swoje najbardziej wpływowe dzieło pt. „Wolność wiodąca lud na barykady”, które zobaczyliśmy w paryskim Luwrze. Tam również widzieliśmy inne obrazy tego twórcy: „Śmierć Sardanapala” i „Portret Chopina”, który był przyjacielem malarza. Wybraliśmy się też do Muzeum Prado w Madrycie, gdzie podziwialiśmy dzieła Francisca Goi, najwybitniejszego hiszpańskiego artysty przełomu XVIII i XIX wieku, nadwornego malarza Burbonów. „Rodzina Karola IV”, „Rozstrzelanie powstańców madryckich” i grafika z cyklu „Kaprysy” pt. „Kiedy rozum śpi, budzą się potwory” to prace tego twórcy, które poznaliśmy. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. Piotr Rosiński, prof. UJK w Kielcach, historyk sztuki.
    --------  
    35:48
  • Śmierć na Bali
    Bali, wyspa Bogów, jest najpopularniejszym celem turystycznym Indonezji. Słynie z niezwykłej kultury, pięknych krajobrazów i … wyjątkowych rytuałów. Rytuały łączą Balijczyków z ich rodzinami, przodkami i bogami. Codziennie składają oni ofiary zarówno bogom, jak i demonom, aby zachować równowagę między dobrem a złem. Sama nazwa wyspy prawdopodobnie pochodzi od słowa ofiara. Nas zainteresowała szczególnie praktyka składania ofiar ze zwierząt oraz biała i czarna magia. Zajrzeliśmy też do Trunyan, aby poznać makabryczny zwyczaj pogrzebowy. Gośćmi Jerzego Jopa były: Oliwia Helena Zajdler i Katarzyna Żbel, studentki Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.
    --------  
    35:48
  • Gwatemala. Szamani, wulkany i świecące autobusy
    Przekonaliśmy się, że odwiedzając Gwatemalę można odbyć podróż w czasie. Kultura majów, w miejscu narodzin ich cywilizacji, jest wciąż żywa, a wielu mieszkańców porozumiewa się jedynie dawnym językiem Indian. Poznaliśmy najbardziej kolorowe w całej Ameryce stroje etniczne, które noszone są tam na co dzień, w tym strój z San Antonio Aguas Calientes, uznany na wystawie w Europie za drugi najpiękniejszy po japońskim kimonie. Było spotkanie z szamanem, oswajanie się z ceremoniami, amuletami i przesądami mieszkańców Gwatemali, również quitapenas, laleczkami na zmartwienia. Zaproponowaliśmy trekking na jeden z ponad 30 wulkanów, jazdę bez trzymanki chicken busem i poznawanie smaków pradawnej krainy Majów. Gościem Jerzego Jopa była Majka Szura, kreatorka podróży, twórczyni marki Polka Travel, filolog i tłumacz przysięgły języka hiszpańskiego.
    --------  
    46:02

Więcej Społeczeństwo i Kultura podcastów

O MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT

Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT, Mellina i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

MUZYCZNE PODRÓŻE PRZEZ ŚWIAT: Podcasty w grupie

  • Podcast NA TROPIE ZAGINIONYCH SKARBÓW
    NA TROPIE ZAGINIONYCH SKARBÓW
    Kronika Kryminalna, Społeczeństwo i Kultura, Dokumentacja, Historia
  • Podcast KREW I ŻELAZO
    KREW I ŻELAZO
    Historia
Media spoecznościowe
v7.15.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/16/2025 - 5:12:19 PM