Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. W...
Wybraliśmy się do Turkmenistanu, który nazywany jest najdziwniejszym krajem świata. Od początku rywalizuje z Koreą Północną o miano najbardziej zamkniętego dla turystów państwa, a przy tym należy do najbardziej opresyjnych krajów.Zaproponowaliśmy spacer po Aszchabadzie, stolicy Turkmenistanu, która została wpisana do księgi rekordów Guinessa mając prawie 600 budynków z białego marmuru. Byliśmy w spektakularnym kanionie Yangykala i u „Wrót Piekieł” na pustyni Kara-Kum. Na naszej trasie znalazły się ruiny starożytnego Merw, zwanego Antiochią Margiańską, które w XII wieku zaliczane było do największych miast świata.Trafiliśmy na stanowisko archeologiczne Nisa z pozostałościami po starożytnej stolicy państwa Partów, stanowiącej barierę przeciw ekspansji rzymskiej. Ostatnie miejsce z listy UNESCO, które odwiedziliśmy to Kunia-Urgencz, dawna stolica starożytnego Chorezmu, należąca do największych miast na Jedwabnym Szlaku.Gościem Jerzego Jopa był Dariusz Drajewicz, fotografik, filmolog, podróżnik, reportażysta, profesor Akademii Polonijnej, dyrektor Międzynarodowego Instytutu Sztuki Akademii Polonijnej, dr nauk prawnych.
--------
40:51
Wyspy Laguny Weneckiej
Wenecja położona jest na 118 wyspach połączonych ze sobą mostami i kanałami. Najbardziej znane jest historyczne centrum, ale pozostałe wyspy oferują również mnóstwo atrakcji. Poznaliśmy Murano, wyspę znaną ze szklanych wyrobów słynnych od wieków na całym świecie. Byliśmy w Burano, która jest najbardziej kolorową wyspą w Europie. Zatrzymaliśmy się w kościele na wyspie San Giorgio Maggiore, będącym najpiękniejszą budowlą Andrei Palladio w Wenecji. Odwiedziliśmy San Michele, wyspę cmentarną, a także wyspy Mazzorbo i Torcello, małą perłę laguny. Wstąpiliśmy też do Gallerie dell’Accademia, Peggy Guggenheim Collection, Muzeum Correr i Scuola Grande dei Carmini. To obowiązkowe przystanki, gdzie można podziwiać dzieła wielkich mistrzów. Na naszej trasie znalazł się również Arsenał, z wieloma pawilonami słynnego Biennale. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
--------
1:00:36
Wyspy Świętego Tomasza i Książęca. Ucieczka w nieznane
Staliśmy się częścią niewielkiej grupy odkrywców, którzy mieli szczęście doświadczyć raju ukrytego na małych, afrykańskich wysepkach schowanych w Zatoce Gwinejskiej. To była prawdziwie egzotyczna ucieczka poza Europę. Tam górzyste i pagórkowate tereny wulkanicznego pochodzenia przenikają się z bujnym lasem deszczowym otaczającym bezludne, idylliczne plaże. Odkrywaliśmy tajemnice historycznych plantacji, gdzie - podobnie jak w czasach kolonialnych - nadal uprawiane są kawowce i kakaowce, produkując wyśmienite gatunki kawy i czekolady. Stanęliśmy na linii równika na Ilheu das Rolas, wyspie oferującej unikalną szansę bycia jednocześnie na obu półkulach Ziemi. Gościem Jerzego Jopa była Bożena Woźniczka, przewodnik lokalny w Lizbonie.
--------
54:23
Francja nieznana. Perigord i Masyw Centralny
Odwiedziliśmy Perigord z Lascaux zwanym „Kaplicą Sykstyńską” prehistorii, okazałymi romańskimi zamkami będącymi świadkami wojny stuletniej i wieloma miejscowościami, które otrzymały oznaczenie najpiękniejszych we Francji.Na targu w średniowiecznym mieście Sarlat-la-Caneda szukaliśmy lokalnych przysmaków: foie gras i trufli należących do najlepszych na świecie.Mówi się, że kemping na terenie Masywu Centralnego z Owernią, krainą wygasłych wulkanów jest najlepszym sposobem na eksplorowanie prowincjonalnej Francji. Poznaliśmy tę krainę, a w Oksytanii odwiedziliśmy Albi ze znakomicie zachowaną średniowieczną architekturą oraz opactwo Moissac z najstarszym klasztorem na świecie, arcydzieło architektury romańskiej.Na koniec zajrzymy do Lyonu leżącego w dolinie rozdzielającej Masyw Centralny i Alpy.Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współwłaścicielka Polka Travel, kulturoznawca, latynoamerykanistka i filolog.
--------
43:04
Tajemnice Wenecji
Miasto na wodzie odwiedziliśmy tuż przed rozpoczynającym się tam 14 lutego najbardziej znanym i najstarszym karnawałem na świecie. Było o historii i tradycjach karnawału, również o karnawałowych maskach. Wyjaśniliśmy dlaczego miasto budowano na mokradłach i jak to technicznie było możliwe, czym była kwarantanna, a także jak to się stało, że Wenecja dała światu słowo „getto”. Przybliżyliśmy legendę św. Marka, patrona Wenecji oraz ucieczkę Casanovy z więzienia w Pałacu Dożów. Byliśmy w najwspanialszych z prawie 140 kościołów weneckich, podziwiając dzieła Tycjana, Tintoretta, Belliniego, Veronesa, Lotto, Bassano i innych artystów. Gościem Jerzego Jopa była Danuta Rasała.
Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.