Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. W...
Rembrandt i Rubens to giganci baroku północnego. Ten pierwszy nazywany jest „malarzem duszy”, drugi „malarzem ciała”. Rembrandt zrewolucjonizował malarstwo niderlandzkie XVII wieku. Potrafił uchwycić najsubtelniejsze emocje i istotne momenty ludzkiego życia tworząc obrazy, które do dziś fascynują głębią psychologiczną i techniczną doskonałością. Poznaliśmy „Lekcję anatomii doktora Tulpa” w Muritshuis w Hadze, „Straż nocną” w Rijksmuseum w Amsterdamie, „Powrót syna marnotrawnego” w kolekcji Ermitażu w Petersburgu i „Lekcję anatomii doktora Deymana” w Amsterdam Historisch Museum. Malarstwo flamandzkie przez kilkadziesiąt lat zdominowane było przez styl rubensowski. Ten styl poznaliśmy na przykładzie wybranych dzieł Rubensa: „Zdjęcia z krzyża” w Katedrze Najświętszej Marii Manny w Antwerpii, „Porwania córek Leukippa” w Starej Pinakotece w Monachium i „Sądu Parysa” w National Gallery w Londynie. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. Piotr Rosiński, prof. UJK w Kielcach, historyk sztuki.
--------
53:55
Śladami dzieł Caravaggia i Berniniego
Caravaggio i Bernini to prawie synonimy epoki baroku. Ten pierwszy jako mistrz światłocienia na obrazach malowanych na płótnie, drugi natomiast naturalistyczne rzeźby wzniósł na nowy poziom emocji i dramatyzmu. Dzieła tych twórców pokazują, że włoski barok może być wręcz stworzony dla dzisiejszej wrażliwości i współczesnych emocjonalnych potrzeb. Przyglądaliśmy się takim obrazom Caravaggia, jak: Chory Bachus (w rzymskiej Galerii Borghese), Głowa Meduzy (we florenckiej Galerii Uffizi), Powołanie św.Mateusza (w kościele San Luigi dei Francesi w Rzymie), Złożenie do grobu (w Pinakotece Watykańskiej) i Niewierny Tomasz (w Pałacu Sanssouci w Poczdamie). Dzieła Giovanniego Lorenza Berniniego, które poznaliśmy, to: baldachim w Bazylice św. Piotra w Watykanie, kolumnada otaczająca plac św. Piotra w Rzymie, kościół św. Andrzeja na rzymskim Kwirynale, tron św. Piotra w bazylice watykańskiej, Dawid, Porwanie Prozerpiny oraz Apollo i Dafne w rzymskiej Galerii Borghese, a także Ekstaza św. Teresy w kościele Santa Maria Della Victoria w Rzymie. Gościem Jerzego Jopa był dr hab. prof. UJK w Kielcach Piotr Rosiński, historyk sztuki.
--------
57:34
Miejsca mocy na świecie
Zaproponowaliśmy podróż do miejsc, które są do końca nieodkryte, nieodgadnione, pełne magii i mistycyzmu, szczególnej koncentracji stymulujących sił przyrody, emanujących pozytywną energią. Najwięcej z nich poznaliśmy w USA, a były to: Sedona, Monument Valley, Kanion De Chelly, Mesa Verde, Hawaje i Alaska. Poznaliśmy jedną z najważniejszych ziemskich czakr, symbol Peru – Machu Picchu. Byliśmy u Maorysów w Nowej Zelandii, a wędrówkę zakończyliśmy na kole podbiegunowym, w wiosce Świętego Mikołaja w Rovaniemi w Finlandii. Gościem Jerzego Jopa była Beata Znojkowa, dziennikarka „Gazety Jędrzejowskiej”.
--------
45:28
Święta na Galapagos
Boże Narodzenie i Nowy Rok na Wyspach Galapagos? W jednym z najbardziej odizolowanych i dziewiczych miejsc na naszej planecie? Dlaczego nie. Wybraliśmy się tam, gdzie czekały na nas gigantyczne żółwie słoniowe, legwany i lwy morskie, głuptaki i pingwiny równikowe. Przy okazji odwiedziliśmy Quito, stolicę Ekwadoru, do którego Wyspy Galapagos należą i wspinaliśmy się na jeden z najwyższych czynnych wulkanów na świecie – Cotopaxi. Gościem Jerzego Jopa była podróżniczka Barbara Libiszowska-Pawlak.
--------
43:35
Prowansja pachnąca lawendą
Odwiedziliśmy region uchodzący za najbardziej malowniczy we Francji. Tam można na nowo poznać smak życia. W Prowansji znajdują się urokliwe miasteczka położone wśród winnic, gajów oliwnych i rozległych pól lawendy, które stanowiły inspiracje dla takich malarzy, jak Vincent van Gogh, Paul Cezanne czy Pablo Picasso. Nikt nie oprze się magii rzymskiego Arles, teatralnego Awinionu, lazurowego Saint-Tropez. Gościem Jerzego Jopa była Grażyna Woźniczka, współtwórczyni i współwłaścicielka Polka Travel, kulturoznawca, latynoamerykanistka i filolog.
Każda podróż jest przygodą, dostarcza wrażeń, ale jednocześnie kształci. Zapraszamy do podróżowania z Radiem Kielce – „Muzyczne podróże” w soboty po godz. 10. Wszystkie audycje „Muzyczne podróże” są dostępne do odsłuchania na portalu podcasty.radiokielce.pl.