"Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy „Gazety Stołecznej” i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym, jak żyje się w najwięk...
Odwiedzamy najnowsze muzeum w Warszawie, otwarte w grudniu przy Marszałkowskiej. Placówka jest niewielka, ale pionierska, pierwsza taka w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Na tutejszej wystawie znajduje się prawosławna księga liturgiczna, buty na ekstremalnie wysokim obcasie, dziennik ustaw sprzed wojny z przełomowymi w treści paragrafami, historyczny już telegram z 1990 roku wysłany przez działacza z Wrocławia do działacza z Trójmiasta, zdjęcia z rodzinnych albumów. Ekspozycja pokazuje historię społeczności, która zawsze istniała, choć w publicznym dyskursie otwarcie istnieje od niedawna. Jej historia to uzupełniająca opowieść do historii Polski. Po QueerMuzeum oprowadzają Krzysztof Kliszczyński, dyrektor i Szymon Adamczak z Rady Programowej. Na podcast zaprasza Wojciech Karpieszuk.
_
Dzięki uprzejmości QueerMuzeum w podcaście wykorzystano nagranie listu w interpretacji Mateusza Górskiego. Opieka artystyczna: Szymon Adamczak.
--------
52:47
Mróz gryzie, mors się śmieje. Jak wytrzymać zimę w mieście
Tym razem rozmawiamy o utrzymywaniu zimowej kondycji. Podcast zaczynamy od wejścia do lodowatej wody jeziorka Czerniakowskiego. Jest z nami grupa warszawskich morsów i nasz redakcyjny kolega Wojtek Karpieszuk, który - uwaga - morsuje po raz pierwszy. Fachowego wsparcia udziela mu doświadczony mors i pływak zimowy Paweł Borys.
W rozmowie w studiu Dawid Krawczyk rozmawia z psycholożką sportu Jagodą Smoleńską. O tym, jak zaopiekować się sobą w chwilach kryzysu, by nie porzucić swoich planów aktywności, zwłaszcza w zimie, bo jak się dowiadujemy, w zimie, właśnie wtedy, gdy składamy sobie postanowienia noworoczne, łatwo nie jest.
Naszym gościem jest też długodystansowy wędrownik Łukasz Supergan, mieszkaniec Warszawy, choć często w mieście nieobecny z powodu przemierzania świata na piechotę, zwykle samotnie, zwykle w trudnych warunkach, często w zimie. Przeszedł tysiące kilometrów w Polsce i w różnych częściach świata. Dlaczego wędruje? Odpowiedź w jego felietonie kończącym ten odcinek podcastu.
Więcej odcinków na https://wyborcza.pl/warszawanadaje.
--------
54:12
Zapraszamy na spacer po odnowionej Chmielnej
Zmodernizowana Chmielna po odnowionym pl. 5 rogów i części Brackiej jest największym dotąd oddanym fragmentem zaplanowanego przez ratusz nowego centrum Warszawy. Poszliśmy tam na spacer, by przekonać się, jak kiedyś będzie to nowe centrum wyglądać.
Chodząc po Chmielnej, rozmawiamy o jej zmianie z przechodniami i Patrykiem Zarębą przedstawicielem pracowni RS Architektura Krajobrazu, która nową Chmielną zaprojektowała. Naszym gościem w studio jest Michał Lejk, pełnomocnik ratusza do spraw nowego centrum Warszawy. Co z przebudową tego centrum i jakie ono finalnie będzie z Michałem Lejkiem rozmawia Jarek Osowski.
--------
55:53
Warszawskie Soho. Przyjdź tu i zobacz kontrasty
Wojtek Karpieszuk, który w 'Gazecie Stołecznej” i w serwisie Warszawa.wyborcza.pl opisuje życie na warszawskich osiedlach, wraca na Kamionek. Budują się tam nowe apartamentowce, otwierają się nowe knajpy i barberzy, ale nie otworzyła się szkoła publiczna bardzo na tym wciąż rosnącym osiedlu potrzebna. A tuż obok apartamentowców na osiedlu Soho Factory odrapane elewacje kamienic, w części już dawno wykwaterowanych.
O tych kontrastach, potrzebach i nadziejach mieszkańców nasz dziennikarz rozmawia na spacerze po okolicy z radnym osiedla Marcelem Świerkockim.
Na Kamionku nie da się uciec od kryzysu mieszkaniowego (cena m. kw w nowym mieszkaniu w tamtym rejonie to ok 20 tys. zł). Wojtek Karpieszuk rozmawia o tym kryzysie z działaczką lokatorską Zenobią Żaczek. Uwaga! Propozycje działaczki często wywołują burzę, ale ona sama uprzedzająco tłumaczy, że nie pochodzą z czasów słusznie minionych lecz to współczesne rozwiązania z innych europejskich krajów.
--------
59:36
Szkolne ulice w mieście. Co to takiego?
Tym razem nasz redakcyjny specjalista od komunikacji miejskiej Jarek Osowski przypatruje się ulicom szkolnym. Przy czym chodzi o ulice szkolne nie z nazwy, ale ze względu na sposób ich użytkowania. Najczęściej szkolna ulica o jakiej rozmawiamy w tym odcinku, to taka, na której ruch samochodowy jest wstrzymany przynajmniej w godzinach rozpoczęcia zajęć lekcyjnych. W Warszawie niedawno została wydzielona szósta z kolei taka ulica, na Ochocie przy SP nr 23. I właśnie tam pojechaliśmy, by zobaczyć co się zmienia, jeśli przestrzeń przed szkołą jest wolna od samochodów. Dlaczego takie szkolne ulice są potrzebne rozmawiamy też z Agnieszką Krzyżak-Piturą, mokotowską radną i prezeską Fundacji Rodzic w mieście.
"Warszawa nadaje" to nowy podcast przygotowywany przez dziennikarzy „Gazety Stołecznej” i serwisu Warszawa.wyborcza.pl. To podcast o tym, jak żyje się w największym polskim mieście. Co się w nim teraz zmienia, co się udało, a co nie wyszło, co się planuje. Z czego warszawiacy są dumni i o czym marzą. Jakiej Warszawy potrzebują.
Wychodzimy w miasto z mikrofonem. Rozmawiamy z zaproszonymi gośćmi w studiu. Każdy odcinek naszego podcastu składa się z trzech części, które mają swoje tytuły: "Z ulicy stolicy" (reporterski zapis z miejskiego spaceru), "Uderz w stołek" (wywiad z zaproszonym gościem) i "Warszawa ma głos" (miejski felieton).
Słyszymy się w serwisie Warszawa.wyborcza.pl. Warszawa nadaje w piątki co dwa tygodnie.