FST (260): Strategiczny zwrot Niemiec! Co dla nas oznacza? Arkadiusz Balcerowski
Piekło zamarzło: Niemcy zaczynają wydawać pieniądze na inwestycje i na... zbrojenia. Co to może oznaczać dla gospodarki niemieckiej, tkwiącej od dwóch lat w recesji? Czy może mieć znaczenie dla innych europejskich krajów, także dla Polski? Maciej Danielewicz rozmawia o tym z ekspertem, którym w tym odcinku podcastu jest ekonomista mBanku Arkadiusz Balcerowski. Zapraszamy do posłuchania!
--------
57:35
FST (259): Chcemy pokoju z Ameryką, szykujmy się do wojny. Gość: Mateusz Piotrowski, PISM
Cła nakładane na import towarów do Stanów Zjednoczonych mają nie tylko charakter gospodarczy. Nowej administracji prezydenta Donalda Trumpa chodzi często o skłonienie partnerów do lepszej dla USA współpracy politycznej czy o wymuszenie lepszych warunków handlowych. Jednak raz nałożone cła, np. na import samochodów, zostaną na dłużej i mogą trwale zmienić charakter współpracy amerykańsko-europejskiej. To będzie dotyczyło również Polski. Maciej Danielewicz rozmawia z Mateuszem Piotrowskim, koordynatorem Programu Amerykańskiego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych (PISM). Zapraszam do posłuchania!
--------
55:37
FST (258): Odszkodowanie w kilka godzin? Sztuczna inteligencja likwiduje szkody
Odszkodowania za szkody majątkowe w mniej niż 24 godziny? Oj tak. Generatywna sztuczna inteligencja w ubezpieczeniach ma wielką przyszłość. O pierwszym takim rozwiązaniu w Polsce - Samoobsługa NEXT PZU – rozmawiamy z ekspertami PZU. Piotr Kozieł (projektant i programista hurtowni danych i business intelligence w biurze zarządzania informacją), Krzysztof Wolniak (koordynator ds. szkód w mieniu w biurze obsługi szkód i świadczeń) oraz Bartłomiej Gołębiowski (menedżer innowacji w zespole innowacji i AI) opowiadają o tym jak powstawało nowe rozwiązanie, przyspieszające wypłatę odszkodowań niczym pendolino, jakie korzyści zobaczą w związku z tym posiadacze polis PZU Dom, którzy obsługiwani są z użyciem GenAI oraz o kolejnych tego typu innowacjach w innych obszarach ubezpieczeń.
--------
25:58
FST (257): Czy zbrojenia się opłacają? Joanna Tyrowicz i Piotr Żoch
Europa może wydać nawet 850 mld euro na zbrojenia. To niezbędne wydatki, byśmy mogli - niezależnie od USA - poczuć się bezpiecznie. Inwestorzy na potęgę kupują akcje europejskich spółek licząc na to, że zbrojenia nakręcą koniunkturę. Ale czy rzeczywiście tak się stanie? O tym w pierwszym z kilku wspólnych podcastów z think-tankiem GRAPE. Najpierw Maciej Danielewicz rozmawia o tym z Joanną Tyrowicz z GRAPE, a potem eksperci GRAPE z Piotrem Żochem, doktorem ekonomii z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapraszam do posłuchania!
--------
1:08:32
FST (256): Dlaczego Polska nie tworzy wielkich marek? Piotr Mietkowski
Co ewentualne zawieszenie wojny w Ukrainie może oznaczać dla klimatu wokół Polski i polskich firm? Czy oznacza wzrost chęci inwestowania w nie? Czy nowa sytuacja geopolityczna może zwiastować nową erę fuzjomanii w Europie? Co z polskim rynkiem fuzji i przejęć? Jakie jest zainteresowanie zagranicznych firm inwestycjami w Polsce? Dlaczego w Polsce nie mamy globalnych brandów? Najcenniejsza polska marka - i to państwowa - jest w okolicach 250 miejsca w Europie. A to dzięki globalnym brandom "robi" się wartość dodaną w PKB. Czego najbardziej dzisiaj brakuje polskim firmom, by mogły dokonać wielkiego skoku? Naszym gościem jest Piotr Mietkowski, dyrektor zarządzający pionu bankowości inwestycyjnej na Europę Środkową, Wschodnią, Grecję, Turcję i Izrael w grupie BNP Paribas i członek rady nadzorczej BNP Paribas Bank Polska. Ciekawa rozmowa o finansowaniu, pozyskiwaniu kapitału, fuzjach i przejęciach - czyli o chlebie powszednim naszego gościa.