Rapsodia o trilogach - czyli jak powstaje unijne prawo
Negocjacje w sprawie europejskich regulacji jak Pulp Fiction i Queen? W najnowszym odcinku podcastu "Szczyt Europy" wyjaśniamy podstawy - jak powstają unijne regulacje. Co to jest trilog a co ogólne podejście i która europejska instytucja jest w tym procesie ważniejsza. Między innymi na te pytania odpowiedzi szukamy z P.Wiśniewskim.
--------
56:41
Czy można wyrzucić Węgry z Unii? Historia konfliktu Orbana z Brukselą
Opowiadamy historię trudnych relacji unijnych instytucji i naszych z Viktorem Orbanem. W co dziś gra premier Węgier? Dlaczego kolejne stolice tracą cierpliwość? O rozchodzących się ścieżkach Orbana z Brukselą Beata Płomecka i Maciej Sokołowski rozmawiają z węgierskim korespondentem Radia Wolna Europa Zoltanem Gyevaiem. Powraca też Tarcza Wschód, choć tym razem nie udało się złapać grubego zwierza jak to było kilka tygodni temu na ostatniej sesji Parlamentu Europejskiego.
--------
59:46
Jak Musk zatrzymał polskie KPO (a Bruksela próbuje zatrzymać czas)
W weekend, w którym przestawiamy zegarki, znów wszyscy będą pytać co się stało z unijnymi zapowiedziami likwidacji zmiany czasu. Poszukujemy odpowiedzi na to pytanie, przedstawiając historię unijnego projektu i tłumaczymy dlaczego utknął on w negocjacjach między europejskimi stolicami. O sensie i skutkach przestawiania zegarków rozmawiamy z ekspertem z Głównego Urzędu Miar Maciejem Gruszczyńskim. W odcinku opowiadamy też o tym jak problemy ze SpaceX Elona Muska wpłynęły na realizację kamieni milowych zapisanych w polskim KPO i dlaczego z powodu satelitów Polska musiała wnioskować o rewizję KPO. Zaglądamy też na otwarcie nowych polskich makiet w parku MiniEuropa. Przy okazji polskiej prezydencji zaprezentowane zostały miniaturowe zabytki z kolejnego polskiego miasta.
--------
46:25
Szepty i mity o lobbingu w Brukseli
Jest ich prawie 30 tysięcy w Brukseli. Jedni uważają, że są oni niezbędni, stanowią część demokratycznego procesu tworzenia prawa, inni z kolei mówią, że zbyt panoszą się w Brukseli i kojarzą się z oszustwami. O pracy lobbystów, metodach ich pracy rozmawiamy z Małgosią Bartosik, Margaretą Przybyłą, Tomaszem Lachowiczem i Ryszardem Pawlikiem.
--------
59:25
Uderzyć tam gdzie boli - czyli w co celuje Unia w wojnie handlowej ze Stanami
Motocykle, burbon, jeansy, czapeczki z daszkiem – Unia Europejska chce uderzyć cłami odwetowymi tam gdzie Amerykanów zaboli najmocniej. Wybiera produkty ikoniczne, kojarzone z Ameryką i nie ukrywa, że celuje w produkty z tak zwanych czerwonych stanów, czyli tych, które głosowały na Donalda Trumpa. W najnowszym odcinku podczastu "Szczyt Europy" przyglądamy się pierwszym strzałom wojny handlowej. O możliwych konsekwencjach dla Europy i Polski rozmawiamy z Markiem Wąsińskim z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśniamy też zamieszanie wokół Tarczy Wschód w Europarlamencie, starając się wyjaśnić, że miało ono inne znaczenie niż się wszystkim wydaje. A to może spowodować, że trafimy na jedną z list hańby.
Wyjątkowy projekt Polskiego Radia i TVN24 - łączymy siły na czas polskiej prezydencji w Radzie Unii by najlepiej jak to tylko możliwe, ze Szczytu Europy, opowiedzieć o tym co słychać na brukselskich korytarzach i wyjaśniać co oznaczają nagłówki dotyczące Unii Europejskiej. Autorzy: Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli, Maciej Sokołowski korespondent TVN w Brukseli