Co się dzieje w gospodarce? Jak się mają nasze finanse? Co ważnego właśnie wydarza się w Polsce i na świecie? I dlaczego to istotne także dla Ciebie? Codzienny ...
Drogie auta, torebki, kreacje projektantów: europejski luksus już nie błyszczy. Koło fortuny wstrzymali Chińczycy!
Chińczycy, dotychczas zakochani w europejskim luksusie, właśnie biorą z nim rozwód. Już nie robią na nich wrażenia Mercedesy klasy S czy Porsche na baterie. Mają swoje samochody, nierzadko tańsze i technologicznie dużo bardziej zaawansowane. Podobnie dzieje się z luksusowymi towarami od torebek po zegarki. Gorsze wyniki notują tacy giganci rynku jak Cartier, Swatch, Hermes, Burberry, a wraz z nimi chudną portfele ich bajecznie bogatych właścicieli (w tym najbogatszego Europejczyka, Bernarda Arnaulta, właściciela fabryki luksusu LVMH). Perspektywy nie wydają się najlepsze, bo chińskie społeczeństwo, w rytm kłopotów tamtejszej gospodarki, ma coraz mniej pieniędzy do wydania i coraz mocniej zaciska pasa.
Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
--------
9:57
Pogłoski o śmierci polskiego konsumenta były przedwczesne. Choć wciąż jest w letargu
Na te dane ekonomiści czekali szczególnie. Po tym jak we wrześniu sprzedaż detaliczna była tak zła, że analitycy przecierali oczy ze zdumienia, teraz chcieli zobaczyć czy rzeczywiście polski konsument umarł. I październik potwierdził, że nie! Choć do optymizmu daleko: zamiast wydawać (i tym samym napędzać całą gospodarkę), wolimy oszczędzać otwierając koperty z kolejnymi podwyżkami rachunków za mieszkanie oraz obserwując podwyżki cen żywności. Mimo, że zarabiamy więcej, to zamiast wszystko wydać w sklepie, odbudowujemy poduszkę finansową, która ma złagodzić przyszłe ekonomiczne turbulencje.
Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
--------
8:04
Ta firma była skazana na sukces. Miała zabrać Europę w przyszłość motoryzacji, a liczy gwoździe do biznesowej trumny
Ta firma miała być europejską odpowiedzią na chińską dominację technologiczną. Northvolt miał produkować w Szwecji pod kołem podbiegunowym baterie do samochodów elektrycznych i w ten sposób zabrać Europę w przyszłość motoryzacji. Było wszystko: gigantyczne pieniądze, powszechne wsparcie i kolejka klientów - i to, na skutek serii fatalnych decyzji, firma obróciła w zerwane kontrakty, miliardowe straty i wielkie rozczarowanie. A gwoździ do biznesowej trumny jest tyle, że Northvolt złożył wniosek o bankructwo. Co poszło nie tak w biznesie skazanym na sukces? Posłuchaj!
Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
--------
9:11
Amerykanie mają oszczędzać. Zmusić do zaciskania pasa ma ten, który oszczędzać nie musi, bo jest najbogatszy na świecie
Amerykański prezydent-elekt zapowiada wielkie oszczędzanie na rządowych wydatkach. Zadanie realizacji tej strategii powierza Elonowi Muskowi. Najbogatszy człowiek świata ma ciąć biurokrację i zbędne wydatki. Czy będzie to robił tak jak robi to w swoich firmach, gdzie jedną ręką zwalnia ludzi całymi tysiącami, a drugą ręką wydaje miliardy, na często nieudane projekty? I drugie pytanie: czy oszczędnościowa strategia tandemu Trump-Musk ma szanse na powodzenie? Historia pokazuje, że... niekoniecznie.
Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
--------
8:30
Za czym kolejka ta stoi? Po mikroprocesory! NVidia, najcenniejsza firma świata, pokazuje wyniki: jej czipy idą jak woda
Na te liczby czekały rynki i inwestorzy jak świat długi i szeroki. NVidia, najcenniejsza spółka giełdowa świata, pokazuje swoje wyniki i wciąż zarabia krocie. Firma produkuje mikroprocesory niezbędne do działania sztucznej inteligencji, po które ustawiają się kolejki. Firma ciągnie całą hossę AI na nowojorskiej giełdzie, jest większa od giełd we Frankfurcie, Paryżu i Londynie. I choć na obrazie tych wyników pojawiła się rysa, to hossa sztucznej inteligencji trwa w najlepsze, choć już nawet Europejski Bank Centralny ostrzega: tam może rosnąć bańka. Mimo to analitycy zastanawiają się już nie czy, ale kiedy NVidia przebije astronomiczny poziom 4 bilionów dolarów wartości. Brakuje jej już "tylko" 400 miliardów!
Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.
Co się dzieje w gospodarce? Jak się mają nasze finanse? Co ważnego właśnie wydarza się w Polsce i na świecie? I dlaczego to istotne także dla Ciebie? Codzienny podcast gospodarczy to szybka porcja wiedzy na temat najważniejszych trendów i zdarzeń w gospodarce. Będzie prosto, szybko i konkretnie. Serwujemy od poniedziałku do piątku rano. Zaprasza Wojciech Kowalik.
Sponsorem podcastu jest Dom Maklerski Oanda TMS Brokers. - Radio TOK FM