Zamiast na konsoli będziemy grać w warcaby? Branża zabawkarska w cłach Trumpa widzi koniec zabawy
Branża zabawkarska bije na alarm: wojna celna jaką Chinom wypowiedział Donald Trump zabierze prezenty! W krainie Barbie i Kena zapadł mrok, bo amerykańskie firmy sprowadzające zabawki i zaczynające powoli przygotowania do sezonu gwiazdkowego właśnie zatrzymują transporty z Azji - bo jeśli do wyprodukowanych już towarów doliczyć cło, biznes przestanie się opłacać. Problem będzie dotyczył też prezentowego przeboju dla najmłodszych, czyli konsoli do gier, produkowanych w Chinach i okolicach. Sony już zapowiedziało podwyżki Playstation 5, czy Nintendo ze swoim długo wyczekiwanym Switch 2 pójdzie w jego ślady? Odczujemy to również u nas: bo producenci nie będą chcieli szokowo podnieść cen w Ameryce, więc te straty odbiją sobie w wyższych cenach w Europie. Czy więc świat przestawi się na warcaby, bierki i - nomen omen - chińczyka? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.See omnystudio.com/listener for privacy information.
--------
10:06
Nadchodzi ulga dla kredytobiorców i gorszy czas dla oszczędzających. Kto i jak odczuje spadające stopy procentowe?
Obniżka stóp procentowych to już najprawdopodobniej kwestia tygodni, a nie miesięcy. Prezes Narodowego Banku Polskiego w kwietniu nadleciał jako "gołąb na czele gołębi", czyli zwolennik obniżek stóp. Pozwoli na to inflacja, dla której trend spadkowy wydaje się niemal pewny. Obniżka stóp to dobra informacja dla kredytobiorców, zmęczonych wysokimi ratami. Wreszcie nadchodzi dla nich ulga, bo już wyraźnie obniża się wyznaczający wysokość rat wskaźnik WIBOR. Ulga dla kredytobiorców, to gorsza wiadomość dla oszczędzających na lokatach: banki będą do nich dopisywać coraz mniej odsetek. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.See omnystudio.com/listener for privacy information.
--------
8:19
Z wyczarowaniem wielkości Ameryki będzie problem! Pokazują to doświadczenia z torebkami, smartfonami czy butami
Tu czarodziejska różdżka nie zadziała. Amerykański prezydent będzie miał problem z wyczarowaniem Ameryki znów wielką, zwłaszcza w dziedzinie, na której ekipie Białego Domu zależy najbardziej, czyli w przemyśle. Są ku temu konkretne przykłady dotyczące produkcji w USA luksusowych torebek, sportowych butów czy smartfonów. Brakuje fachowej siły roboczej, której producenci mają pod dostatkiem w Chinach. Dlatego nawet jeśli w Stanach Zjednoczonych uda się na szybko postawić fabryki i wyposażyć je w odpowiedni sprzęt za dziesiątki miliardów dolarów, nie będzie mieć kto w nich pracować. A do wojny celnej zaprzęgnięta została chińska sztuczna inteligencja, która internetowymi memami wyśmiewa amerykańskie zdolności produkcyjne. To oczywiście propaganda, ale nie zmienia to faktu, że wielkie firmy z produkcją do USA wracać po prostu nie chcą. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.See omnystudio.com/listener for privacy information.
--------
10:42
Dolar w opałach: tak słaby nie był od lat! Ale i dla złotego perspektywy nie są najlepsze
Do euro najsłabszy od trzech, do złotego od czterech lat, a do franka szwajcarskiego - od grubo ponad dekady! Amerykański dolar słabnie na fali decyzyjnego chaosu Donalda Trumpa, który topi własną walutę. Choć to dla nas akurat dobra informacja choćby z punktu widzenia cen paliw, bo wyceniana w dolarach ropa jest po prostu tańsza. Ale rynki zadają sobie pytanie czy dolar amerykański może utracić swój niepodważalny do tej pory status bezpiecznej przystani? I zarządzają odwrót od dolara w kierunku uważanych za bezpieczne franka szwajcarskiego i bijącego rekordy złota. Zwykle bywało tak, że słabszy dolar to była dobra informacja dla polskiego złotego. Ale i dla niego perspektywy nie są najlepsze - z dwóch powodów: pierwszy leży w Narodowym Banku Polskim, drugi - za naszą wschodnią granicą. Kogo słabszy złoty zmartwi, a kogo ucieszy? Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.See omnystudio.com/listener for privacy information.
--------
8:38
Funflacja rośnie w najlepsze! Im bardziej chodzimy na koncerty i kupujemy bilety za ciężkie pieniądze
Największa amerykańska platforma sprzedażowa sprzedała w ubiegłym roku bilety na koncerty 150 milionom ludzi. Świat oszalał na tle dobrej rozrywki na żywo i gdy tylko nadarzy się okazja fani tłumnie wypełniają hale i stadiony. Przemysł muzyczny bije kolejne rekordy, największe światowe gwiazdy rozrywki ruszają w trasy z wielkimi koncertami, czego przykładem jest ostatnia trasa koncertowa Taylor Swift. A fani - stają w kolejkach po coraz droższe bilety. Ten szał napędza młodsze pokolenie: "Zetki" częściej kolekcjonują wrażenia niż przedmioty. Za ich sprawą rozpędzają się usługi, w tym właśnie przemysł rozrywkowy. I choć "Zetki" same przyznają, że na udział w rozrywce na żywo wydają więcej niż powinny - trend rośnie w siłę. Wraz z nim rosną ceny. Rosną cały czas, bo przedawcy biletów stosują specjalne systemy sprzedaży, które podwyższają ceny w miarę rosnącego zainteresowania. Do walki z "funflacją" stanął nawet... amerykański prezydent. Sponsorem odcinka jest OANDA TMS Brokers.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Co się dzieje w gospodarce? Jak się mają nasze finanse? Co ważnego właśnie wydarza się w Polsce i na świecie? I dlaczego to istotne także dla Ciebie? Codzienny podcast gospodarczy to szybka porcja wiedzy na temat najważniejszych trendów i zdarzeń w gospodarce. Będzie prosto, szybko i konkretnie. Serwujemy od poniedziałku do piątku rano. Zaprasza Wojciech Kowalik.
Sponsorem podcastu jest Dom Maklerski Oanda TMS Brokers. - Radio TOK FM