Zapraszamy do słuchania Podcastu Demagoga, który pomoże Ci odnaleźć się w świecie dezinformacji i fake newsów. W każdym odcinku dostarczymy Ci rzetelnych źródeł...
Pozwy, blokowanie kont i polityka – jaki był to rok dla platform społecznościowych? Sylwia Czubkowska #145
Rok 2024 dobiega powoli końca i jak się okazuje, był to wyjątkowo intensywny czas dla wielu platform społecznościowych. Niektóre musiały zmagać się z oskarżeniami o monopol, innym wytykano opieszałość w walce z oszustami. Razem z Sylwią Czubkowską, dziennikarką i współprowadzącą podcastu „Techstorie - rozmowy o technologiach” podsumowujemy minione 12 miesięcy dla niektórych technologicznych gigantów.
Ważne linki:
Oszustw internetowych coraz więcej. Najpopularniejszy wciąż phishing
Blokada portalu X w Brazylii. Co warto wiedzieć?
Dezinformacja na promocji. Tańsza niż randka w wystawnej restauracji
Siatka kont promuje Sikorskiego. Spełniają „prośby ze sztabu”
--------
34:22
Wiceminister klimatu kontra myśliwi. Podcast Demagoga lokalnie #144
Jakie zmiany w prawie łowieckim proponuje resort klimatu i środowiska, z wiceministrem Mikołajem Dorożałą na czele? Czego dotyczą protesty myśliwych? Co o polowaniach sądzą eksperci oraz społeczeństwo? W kolejnym odcinku Podcastu Demagoga Lokalnie wspólnie z naszymi ekspertami i mediami lokalnymi, takimi jak Zawsze Pomorze, sprawdzamy, jakie są fakty i przyglądamy się największym kontrowersjom.
Ministerstwo klimatu i środowiska nie ma wątpliwości: trzeba zmienić prawo łowieckie. Wiceminister Mikołaj Drożdżała zapowiedział, że siedem gatunków ptaków zniknie z listy łowieckiej. Z tą wstępną propozycją nie zgadza się środowisko łowieckie. Prezes Naczelnej Rady Łowieckiej Marcin Możdżonek wskazał, że Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem ograniczeń związanych z polowaniem na ptaki.
🔎 Jak często dochodzi do tragicznych wypadków na polowaniach? W jaki sposób myśliwi mogą wejść w posiadanie broni? Dlaczego boją się o własne życie?
🎙️ Podcast Demagoga Lokalnie to nowy cykl Demagoga, w ramach którego nasi fact-checkerzy we współpracy z mediami lokalnymi przyglądają się tematom, ważnym dla lokalnych społeczności. Sprawdzamy, jakie są fakty i gdzie ukryta jest prawda.
Zapraszamy do słuchania!
Dziękujemy autorce artykułu, partnerom i ekspertom, którzy wystąpili w podcaście:
👤 Marta Glanc, portal Demagog, autorka artykułu „Zmiany prawa łowieckiego budzą kontrowersje. Czemu sprzeciwiają się myśliwi?”
👤 Dorota Abramowicz, Zawsze Pomorze
👤dr inż. nauk leśnych Sławomir Zieliński
👤Zenon Kruczyński, były myśliwy, autor książki „Farba znaczy krew”, aktywista ekologiczny
Link do analizy: https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/zmiany-prawa-lowieckiego-budza-kontrowersje-czemu-sprzeciwiaja-sie-mysliwi/
#10LatDemagoga #10LatFactCheckingu #FactCheckLokalny
--------
23:18
Raport o polskich prawicowych telewizjach – Łukasz Grzesiczak #143
Telewizja wciąż stanowi jedno z najważniejszych źródeł informacji dla Polaków. W ostatnim czasie krajobraz medialny związany z tym medium bardzo się zmieniał, co obserwowaliśmy w naszych analizach. W naszym najnowszym tekście przyglądamy się dwóm prawicowym stacjom: Telewizji Republice i wPolsce24. W rozmowie z jednym ze współautorów raportu Łukaszem Grzesiczakiem sprawdzamy, jaką wizję Polski dostają widzowie obu kanałów i czy jest w naszym kraju miejsce dla obu tak zbliżonych do siebie mediów.
Przydatne linki:
Prawdziwe polskie wiadomości, czyli jak Republika i wPolsce24 opowiadają o świecie. Raport Demagoga
„Czysta woda” bez kobiet i z dominacją Koalicji Obywatelskiej. Kogo zapraszają programy publicystyczne?
Pomijanie informacji, memy z Dudą i krytyka CPK. Sprawdzamy nowe TVP
Zmiana władz TVP – co wiemy?
--------
28:15
Jak wygląda rosyjska dezinformacja w Mołdawii? Celem Maja Sadu i UE #142
Prozachodnia prezydentka Mołdawii, Maja Sadu, zakazała picia naparu z dzikiej róży. Na taką informację można było się natknąć w sieci przed wyborami prezydenckimi w tym kraju, które odbyły się w październiku. To fałszywe doniesienia, jedne z wielu w Mołdawi.
Jako kraj kandydujący do Unii Europejskiej to miejsce, gdzie ścierają się nastroje prozachodnie i prorosyjskie. To również pole to do rozwoju dezinformacji. Jakie narracje są najpopularniejsze? Dlaczego w fałszywych treściach Unia Europejska przedstawiana jest jako sojusz, który zmilitaryzuje Mołdawię?
Kwestie wyjaśnił Kamil Całus z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Kamil Całus – z wykształcenia wschodoznawca i dziennikarz, z zawodu analityk. Absolwent Instytutu Wschodniego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiował m.in. w Kiszyniowie. Do Mołdawii podróżuje regularnie od ponad dekady, co najmniej kilka razy do roku. Od 2012 roku pracuje w warszawskim Ośrodku Studiów Wschodnich, w którym – prócz problematyki mołdawskiej – zajmuje się także Rumunią. Publikował m.in. w „Nowej Europie Wschodniej”, „New Eastern Europe” i „Tygodniku Powszechnym”. Pochodzi ze Świnoujścia. Mieszka w Warszawie.
Przydatne linki
Mołdawia w mackach dezinformacji. Dlaczego ten kraj jest tak ważny dla Rosji?
Wybory prezydenckie i referendum w Mołdawii: żółta kartka dla obozu prozachodniego
Mołdawia: reelekcja Mai Sandu dzięki głosom diaspory
Rosyjskie eksperymenty z dezinformacją w Mołdawii
Moldova fights to free itself from Russia’s AI-powered disinformation machine
--------
30:04
Od dezinformacji po sztuczną inteligencję. Podsumowanie wyborów w USA - Jan Jęcz #141
Teorie spiskowe, sugerowanie fałszerstw wyborczych i obrazki tworzone przez sztuczną inteligencję. Po raz kolejny wybory prezydenckie w USA obfitowały w szereg wątków związanych z fałszywymi informacjami. Czy dezinformacja wokół wydarzeń tej kampanii miała wpływ na ostateczny wynik? A może do wygranej Trumpa przyczyniła się sztuczna inteligencja? O tym i innych kwestiach związanych z wyborami rozmawialiśmy z Janem Jęczem, analitykiem Polityki Insight
Jan Jęcz – Analityk ds. gospodarki cyfrowej w Polityce Insight. Absolwent socjologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie w trakcie studiów w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UAM. W przeszłości pracował jako specjalista ds. komunikacji i badacz UX, współtworzył także projekty edukacyjne dot. klimatu i mediów. Jako wolny publicysta publikował w Magazynie Kontakt, Kulturze Liberalnej, Krytyce Politycznej, Miesięczniku Znak, portalu oko.press. Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera dla młodych dziennikarzy.
Przydatne linki
Niszczenie głosów oddanych na Trumpa w Pensylwanii? Fałszywe nagranie
Maszyna do głosowania wybierała Kamalę zamiast Trumpa? Sprawdzamy
Deepfake z Jennifer Lopez – w tle dezinformacja wyborcza
5 teorii spiskowych po zamachu na Donalda Trumpa
Wybory w USA. Wywiad ostrzega przed wpływem rosyjskiej dezinformacji
Wybory USA 2024: Jakie fake newsy krążą wokół Harris, Trumpa i Bidena?
Zapraszamy do słuchania Podcastu Demagoga, który pomoże Ci odnaleźć się w świecie dezinformacji i fake newsów. W każdym odcinku dostarczymy Ci rzetelnych źródeł informacji i pokażemy, na jakie nieprawdziwe informacje mogłeś wpaść ostatnio w sieci.
Naszą pracę opieramy na zasadach bezstronności, przejrzystości źródeł, transparentności metodologii, przejrzystości finansowania oraz otwartych i uczciwych poprawek. Od maja 2019 roku nad jakością naszej pracy czuwa Międzynarodowa Sieć Fact-Checkingową (IFCN), której jesteśmy członkiem oraz Europejska Sieć (EFCSN).