Wysłuchasz tu podcastów Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Eksperci PISM rozmawiają na najbardziej aktualne tematy dotyczące najważniejszych wydarzeń p...
Pod koniec listopada doszło do przejęcia najważniejszych syryjskich miast przez część opozycji związanej z ugrupowaniem islamistycznym Hajat Tahrir al-Szam. Baszar al-Asad opuścił państwo i udał się do Rosji, tam szukając schronienia. Jak doszło do tego, że taki zwrot w sytuacji pogrążonej w wieloletniej wojnie Syrii był możliwy? Jakie siły opozycyjne działają w Syrii i jaką rolę odegrały i mogą jeszcze odegrać zagraniczni gracze? Między innymi na te pytania w rozmowie z Tomaszem Zającem opowiada Sara Nowacka, analityczka ds. państw arabskich.
Jaki jest kontekst ofensywy syryjskiej opozycji?
Jak podzielona jest syryjska opozycja?
Czym jest grupa Hajat Tahrir al-Szam?
Jak wygląda zaangażowanie państw trzecich w Syrii?
Jak wydarzenia w Syrii wpływają na sytuację w regionie?
--------
30:26
Depesza PISM z 6 grudnia 2024 - Upadek rządu we Francji | Spotkanie ministrów NATO | Wybory w Rumunii
Zapraszamy do odsłuchania Depeszy PISM, w której eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podsumowują najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia.
W dzisiejszym odcinku Sara Nowacka rozmawia z:
Amandą Dziubińską o kryzysie politycznym we Francji;
Wojciechem Lorenzem o spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO;
Jakubem Pieńkowskim o wyborach parlamentarnych w Rumunii.
(00:01:27) KRYZYS POLITYCZNY WE FRANCJI - Amanda Dziubińska, analityczka ds. Francji
Co doprowadziło do upadku francuskiego rządu? Czy ktoś z korzystał, jakaś siła polityczna, na takim rozwoju sytuacji? Jakie mogą być kolejne kroki prezydenta Macrona?
(00:16:38) SPOTKANIE MINISTRÓW SPRAW ZAGRANICZNYCH NATO - Wojciech Lorenz, koordynator programu Bezpieczeństwo międzynarodowe
O czym rozmawiali ministrowie spraw zagranicznych państw NATO? Jak sytuację w NATO może zmienić objęcie rządów przez prezydenta Trumpa? Czy pomoc Ukrainie może być z tego powodu zagrożona?
(00:30:20) WYBORY PARLAMENTARNE W RUMUNII - Jakub Pieńkowski, analityk ds. Rumunii, Mołdawii i Bułgarii
Jaki jest wynik wyborów parlamentarnych w Rumunii? Jak mają się one do zeszłotygodniowej niespodzianki w pierwszej turze wyborów prezydenckich? Jakie są możlwe scenariusze rozwoju sytuacji na rumuńskiej scenie politycznej?
--------
44:03
Atomowy szantaż: nowa doktryna nuklearna Rosji
19 listopada prezydent Rosji podpisał dekret, który uaktualnił rosyjską doktrynę nuklearną. Jakie zmiany wprowadza on do dotychczasowej polityki Kremla? Jaki jest cel tych zmian i czy zwiększa to ryzyko użycia broni jądrowej w wojnie przeciwko Ukrainie? Jak NATO może i powinno zareagować? Na ten temat, w rozmowie z Tomaszem Zającem, mówi Artur Kacprzyk, analityk ds. odstraszania nuklearnego.
Jak ostatnio wyglądało szantażowanie Zachodu użyciem broni jądrowej?
O czym mówi nowa doktryna nuklearna Rosji?
Co zostało zmienione, dodane do poprzedniego dokumentu, który ją określał?
Jakie jest ryzyko użycia przez Kreml broni jądrowej w wojnie przeciwko Ukrainie?
Jaka powinna być reakcja NATO?
Przeczytajcie także biuletyn Artura Kacprzyka o zmianach w nuklearnej doktrynie Rosji
--------
53:22
Depesza PISM z 29 listopada 2024 - Nowa Komisja Europejska | Wybory w Rumunii | COP29
Zapraszamy do odsłuchania Depeszy PISM, w której eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podsumowują najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia.
W dzisiejszym odcinku Tomasz Zając rozmawia z:
Jolantą Szymańską o nowopowołanej Komisji Europejskiej;
Jakubem Pieńkowskim o wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich w Rumunii;
Tymonem Pastuchą o zakończonym szczycie klimatycznym COP29.
(00:01:22) NOWA KOMISJA EUROPEJSKA - Jolanta Szymańska, koordynatorka programu Unia Europejska
Czy proces kształtowania się Komisji był zaskakujący? Dlaczego nie zdecydowano się na zablokowanie żadnej kandydatury? Czy KE będzie miała łatwość w forsowaniu prawa unijnego? Czy aktualna Komisja różni się od poprzedniej?
(00:17:32) Jakub Pieńkowski, analityk ds. Rumunii, Mołdawii i Bułgarii
Jaką rolę w systemie politycznym Rumunii odgrywa prezydent? Jakie były wyniki wyborów? Z czego wynika niespodziewany sukces kandydata, który nie był liderem sondaży? Jakie poglądy reprezentują osoby, które wejdą do drugiej tury?
(00:36:01) COP29 - Tymon Pastucha, analityk ds. energii i klimatu
Czym jest COP i jakie są jego zadania? Co ustalono na tegorocznym szczycie? Jakie były największe kontrowersje podczas tego spotkania?
--------
51:59
Surowce krytyczne w Unii Europejskiej: jak zapewnić bezpieczeństwo gospodarcze?
W dzisiejszym odcinku Fokusa rozmawiamy o surowcach krytycznych. Pandemia oraz pełnoskalowa agresja Rosji na Ukrainę uświadomiła nam, jak ważne jest zabezpieczenie łańcuchów dostaw i ich dywersyfikacja. Surowce krytyczne są szczególnie ważne na liście priorytetów w myśleniu o bezpieczeństwie gospodarczym. Jakie kroki podejmuje Unia Europejska, by zabezpieczyć się przed potencjalnymi kryzysami w tej materii w przyszłości? Na ten temat, w rozmowie z Tomaszem Zającem, mówi Piotr Dzierżanowski, analityk ds. międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Czym są surowce krytyczne?
Jaki jest stosunek Unii Europejskiej do surowców
krytycznych?
Czy bezpieczeństwo gospodarcze stał się dla UE na tyle ważny, by podejmowane przez nią działania były konsekwentne i skuteczne?
Jakie narzędzia tworzy Unia Europejska by zapewnić sobie bezpieczeństwo gospodarcze?
Czy działania UE będą skuteczne?
Wysłuchasz tu podcastów Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Eksperci PISM rozmawiają na najbardziej aktualne tematy dotyczące najważniejszych wydarzeń polityki europejskiej i światowej.