Powered by RND
PodcastyWiadomościBlok wschodni

Blok wschodni

Paulina Siegień i Wojciech Siegień | Krytyka Polityczna
Blok wschodni
Najnowszy odcinek

Dostępne odcinki

5 z 23
  • S03E02 Nowa zimna wojna czy nowy arktyczny deal
    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. *Nowa kadencja Donalda Trumpa od początku przebiega pod hasłami aneksji Kanady i Grenlandii. Dlaczego nie Meksyku? Dlaczego ekspansjonistyczna wyobraźnia nowej waszyngtońskiej administracji wyraźnie kieruje się na północ?W lutym w Arabii Saudyjskiej po raz pierwszy od kilku lat spotkały się delegacje amerykańskich i rosyjskich urzędników wysokiego szczebla, by rozmrażać relacje i dyskutować o zakończeniu wojny w Ukrainie. Ale jeden z członków rosyjskiej delegacji, dotychczas nieznany szerszej publiczności finansista po Standfordzie Kiriłł Dmitrijew w wypowiedzi dla mediów zaznaczył, że rozmowy toczyły się także wokół rosyjsko-amerykańskiej współpracy w obszarze Arktyki.W kolejnym odcinku „Bloku wschodniego” rozmawiamy o regionie, w którym koncentrują się przyszłe konfrontacje największych światowych graczy i przybliżamy możliwe obszary współpracy i konkurencji Rosji i nowego państwa Europy Wschodniej, czyli trumpistowskiej Ameryki.BLOK WSCHODNI„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
    --------  
    56:10
  • S03E01 Po co Trumpowi Białoruś?
    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. *Stany Zjednoczone Ameryki Północnej to nowe państwo bloku wschodniego. Ta koncepcja będzie nam przyświecać w trzecim sezonie podcastu, w którym rozmawiamy centralnie o wschodzie.W najbliższych odcinkach będziemy przyglądać się skutkom dla Europy Wschodniej i całego obszaru poradzieckiego. Na pierwszy ogień idzie Białoruś. W obliczu tektonicznych zmian we światowej geopolityce spowodowanej autorytarnym kaprysem Donalda Trumpa, stawiamy tezę, że kwestia nawozów to skomplikowany problem geopolityczny. To właśnie ze względu na ten problem nowa amerykańska administracja postanowiła wskrzesić politycznego trupa Łukaszenki, a Trump krótko po zaprzysiężeniu wysłał do Mińska swojego emisariusza. Dzieje się tak dlatego, że łukaszenkowski reżim dysponuje złożami dwóch, prawie niewyczerpanych zasobów: więźniami politycznymi i nawozami potasowymi. Gdzie znajduje się Białoruś na wykrzywionej mapie świata w głowie Donalda Trumpa? Okazuje się, że bardzo blisko Kanady.Dlatego pokażemy skomplikowaną układankę interesów ekonomicznych i politycznych, w której agresywna postawa Trumpa w stosunku do Kanady, skutkuje jego zbliżeniem z białoruskim satrapą. A w tle jest bezpieczeństwo żywnościowe świata, tendencje migracyjne i wielkie pieniądze.BLOK WSCHODNI„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.
    --------  
    42:25
  • S02E08 Długa wojna, rosyjska zadyszka i nadchodzący Trump
    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. *W ostatnim w tym roku podcaście próbujemy przyjrzeć się bilansowi ostatnich miesięcy dla obu stron wojny. Proponujemy, żeby spojrzeć na ten konflikt nie tylko w krótkiej perspektywie ostatnich trzech lat gorącej jego fazy. Niedawno ukazała się bowiem ważna książka Jak Ukraina traciła Donbas Denisa Kazanskiego i Maryny Worotyncewej, która dowodzi, że z niemilitarnymi formami agresji Rosji przeciwko Ukrainie mieliśmy do czynienia na długo przed 2014 rokiem.W tym sensie efekt hybrydowych i otwarcie militarnych form wojny Rosji przeciwko Ukrainie może być oceniany jako ciąg porażek strategii Kremla na drodze do podporządkowania Ukrainy. Z drugiej strony przyglądamy się bilansowi wojny po stronie agresora. Rozważamy zadyszkę wojennego modelu ekonomiki Putina, skutkującej narastającym kryzysem ekonomicznym w Rosji, niedawną syryjską katastrofę Putinowskiego reżimu i porażkę hybrydowej agresji w Mołdawii. Putin broni się jeszcze zaciekle w Gruzji, wsadza kije w szprychy demokracji w Rumunii i efektywnie wykorzystuje swoich proxy na Węgrzech czy w Słowacji.W tym samym czasie z syryjskich pustyń nadciąga dla Rosji militarne zagrożenie w postaci zradykalizowanych i ostrzelanych uczestników powstania antyasadowskiego.W sieci krążą dziesiątki nagrań bojowników z Syrii, płynnym rosyjskim zapowiadających przyjście i wywrócenie do góry nogami państwa rosyjskiego. Sprzyja temu bezprecedensowe osłabienie totalitarnej władzy klanu Kadyrowa w Czeczenii. Słowem, pod koniec 2024 roku obie strony konfliktu są wycieńczone, ale struktura glinianego kolosa pseudoimperium Putina chwieje się w posadach. Pozostaje pytanie – czy przyjdzie Trump i go przewróci, czy wyciągnie do niego dłoń, ratując od upadku?BLOK WSCHODNI„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    --------  
    52:16
  • S02E07 Putinomika. Czy wojna zależy od rosyjskiej gospodarki, czy rosyjska gospodarka od wojny?
    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. *W rosyjskiej gospodarce jest tak dobrze, że aż źle. Wzrost gospodarczy, brak deficytu, niskie bezrobocie, wzrost dochodów obywateli. A wszystko to dzięki rozgrzanej do czerwoności machnie wojennej, hojnie sponsorowanej ze środków publicznych. Puchnie zbrojeniówka, żołnierze kontraktowi z frontu przywożą małe fortuny, a jeśli nie udaje im się wrócić, to okrągłe sumy jako dodatek do trumny inkasują ich rodziny. Wojenna gospodarka Putina, tzw. putinomika, zdaje się święcić sukcesy. Rosji nie tylko nie pogrążyły zachodnie sankcje, ale zdaje się, że w końcu następuje masowy awans społeczny grup dotychczas defaworyzowanych. Awans do którego Rosjanie idą – dosłownie – po trupach.Jednak ostatnio pojawiają się wątpliwości, na ile ten model ekonomiczny, zwany wojennym keynesizmem, jest w stanie się utrzymać. Coś jednak musi być z rosyjską gospodarką, skoro kurs rubla nagle spada na łeb na szyje, a przy oficjalnej inflacji na poziomie 7 proc., rosyjski Bank Centralny ustala stopy procentowe na 21 proc. Niezależni ekonomiści rosyjscy toczą ostry spór o interpretację tych wszystkich wskaźników i czynników.Jeden przekonuje, że krach jest blisko, drugi zapewnia, że rosyjska gospodarka pociągnie w ten sposób jeszcze długo.W nowym odcinku Bloku wschodniego staramy się rozłożyć ten spór na czynniki pierwsze, zastanawiając się nad tym, co ma w Rosji prymat nad czym – gospodarka nad polityką czy polityka nad gospodarką?BLOK WSCHODNI„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    --------  
    50:03
  • S02E06 „Tarcza Wschód” czy „Wał Tuska”?
    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień. *W nowym „Bloku wschodnim” rozmawiamy o skutkach budowy „Wału Tuska” i militaryzacji wschodniej Polski. Odrabiamy zadanie za autorów ustawy, którzy w polu „ocena skutków regulacji” stwierdzili, że żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców regionu nie przewidują.Nie ma dnia, żeby któryś z czołowych polskich polityków nie wspominał o bezpieczeństwie. Radek Sikorski powiedział nawet ostatnio, że Polska nie może już bardziej wspierać Ukrainy militarnie, bo sama jest państwem frontowym. Niepewność w regionie podbija wygrana Trumpa, który prezentuje wątpliwe pomysły na zakończenie rosyjskiej wojny w Ukrainie. Skoro jesteśmy w niebezpieczeństwie, a wróg naciera, to osłońmy się „Tarczą Wschód”.Flagowy projekt rządu Donalda Tuska ma być wyzwaniem rzuconym Putinowi i Łukaszence. Ale gdy przyjrzeć się projektowi ustawy w sprawie budowy tego wielkiego muru polskiego, który opublikował niedawno MON, można się złapać za głowę. Bo TW, nazywana już na Podlasiu „Wałem Tuska”, w pierwszej kolejności uderzy w polskich obywateli, cywili mieszkających w strefie przygranicznej.Demokratyczny rząd serwuje nam ustawę, która zdejmuje wszelkie bezpieczniki i jakąkolwiek kontrolę społeczną z poczynań MON i armii, dając im nieograniczone prawo do przejmowania nieruchomości, w tym prywatnych domów.Wicewojewoda podlaski Paweł Krutul i Stanisław Wziątek z Ministerstwa Obrony Narodowej (obaj panowie z Lewicy) zapowiadają wysiedlenia pod budowę TW. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak to możliwe, że dla poczucia bezpieczeństwa tzw. demokratyczny rząd planuje odbierać domy polskim obywatelom? Jak to jest, że polska armia w ramach obrony kraju prowadzi ekspansję na własnym terytorium, kosztem własnej ludności cywilnej?BLOK WSCHODNI„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
    --------  
    45:13

Więcej Wiadomości podcastów

O Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.***Przepisujemy idee na rzeczywistość. Dla Polski otwartej, zielonej i solidarnej.www.krytykapolityczna.plNagrywamy dla Was podcasty. Na innych kanałach polecamy rozmowy Pauliny Januszewskiej https://tinyurl.com/49bx6zzvi serial Zuzanny Dąbrowskiej i Julii Ikonowicz Wychowanie płci żeńskiej https://tinyurl.com/2wrwymc8O tym co słychać w wydawnictwie KP dowiecie się z podcastu O książkach https://tinyurl.com/52zcb543Znajdziecie nas też na platformach Spreaker i Apple Podcasts. 
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Blok wschodni, Jagielski Story i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.15.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 4/17/2025 - 10:25:50 PM