Nowy magazyn historyczno – kulturalny na antenie Polskiego Radia 24. Głośne premiery filmowe i książki z historią w tle. Nieznane fakty z przeszłości oraz spory...
Gdy prawda i fikcja zaczynają się przenikać. "Trzeba uważać, co się pisze"
- Dobrze jest czytelnikom tłumaczyć pewne mechanizmy, pokazywać w ten sposób historie, których ludzie nie są powszechnie świadomi. Warto, żeby społeczeństwo było świadome pewnych rzeczy, które się dzieją w naszym kraju i otoczeniu - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Faliński, były oficer wywiadu i autor książki "Obietnica zdrady".
--------
35:22
"Bór" Komorowski we wspomnieniach i nieznanych dokumentach. Nowa biografia dowódcy AK
- Po wojnie cały zbiór dokumentów AK, który stanowi podstawowe źródło dla historyków, został zredagowany - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Rodak, autor najnowszej biografii Tadeusza "Bora" Komorowskiego. Zaznaczył, że w swojej pracy opierał się także na odnalezionych dokumentach, w tym zaskakujących wspomnieniach dowódcy AK.
--------
48:08
Jakub Szela - zdrajca czy bohater? Historyk zabrał głos
Jakub Szela był jednym z przywódców rabacji galicyjskiej, czyli powstania chłopskiego na terenie zaboru austriackiego. W historii tego wydarzenia wyłoniły się trzy legendy dotyczące Szeli. W Polskim Radiu 24 mówił o tym historyk Ryszard Jamka.
--------
43:40
Wojna krymska. Ekspansja Rosji na południe Europy została powstrzymana
- Wojna krymska jest częścią rosyjskiej strategii odbicia Konstantynopolu jako serca Bizancjum i tradycji prawosławnej. To warunek dalszej ekspansji Rosji w roli zbawcy świata, uważania Moskwy jako III Rzymu czasów nowożytnych - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jacek Jędrysiak z Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Ta niepodległość nie był nam dana, była wywalczona. Pokazaliśmy wtedy, że jesteśmy warci państwa, że na to państwo czekamy i potrafimy w krótkim czasie porozumieć się pomiędzy sobą - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.
Nowy magazyn historyczno – kulturalny na antenie Polskiego Radia 24. Głośne premiery filmowe i książki z historią w tle. Nieznane fakty z przeszłości oraz spory o historię i jej bohaterów. Jak opowiadać o trudnej przeszłości? Na ile twórca ma prawo do jej własnej interpretacji? Czy w dyskusji o historii można uciec od polityki? O tym wszystkim w piątek, po godzinie 22. Zaprasza Krzysztof Grzybowski.