Rozmowy z naukowcami i twórcami o tym, jak idee i wydarzenia historyczne (systemy polityczne, wojny, władcy) wpływały na kulturę (literaturę, film, sztukę) oraz...
"Biografia ukryta". Barwny choć trudny życiorys Konrada Swinarskiego
W tym roku minie pięćdziesiąta rocznica śmierci Konrada Swinarskiego, jednego z najwybitniejszych ludzi teatru w Europie XX. wieku. Zadebiutował 14 maja 1955 w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu przedstawieniem "Żeglarz". - Kiedy dziś mówimy o reżyserze teatralnym, to mamy nikłe wyobrażenie zasięgu i oddziaływania kogoś takiego jak Swinarski - uważa prof. Beata Guczalska.
--------
42:39
Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i ich zmagania z... dentystami. "Słowacki doniósł do grobu więcej zębów niż Mickiewicz"
Wieszczom w jamę ustną udało się zajrzeć Michałowi Nikodemowi, autorowi książki "Dentomachia. Adam Mickiewicz i Juliusz Słowacki u dentysty". Co autor wyczytał z klawiatury zębów poetów?
--------
35:29
Powstanie styczniowe 1863. "Rząd carski karał tak samo kobiety, jak mężczyzn"
- Chcieliśmy pokazać, że powstanie styczniowe może nie tyle, że było kobietą, co było ruchem kobiecym - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Kalwat, historyk związany z Muzeum Historii Polski. Już wkrótce kolejna rocznica wybuchu powstania styczniowego. Jaka była w nim rola kobiet?
--------
29:58
Persja, Irak, Libia, Syria. Dlaczego imperia i dyktatury upadają?
Razem z synem rządzili pięćdziesiąt trzy lata. Hafiz al-Asad i Baszar al-Asad byli przywódcami Partii Baas, a ich władza była autorytarna. Była, bo imperium Asadów 8 grudnia rozpadło się. To nie pierwszy tego typu przypadek i zapewne również nie ostatni. Jaki wpływ na losy dyktatur mają kwestie ekonomiczne?
--------
47:32
Musical "1989". Napiórkowski: dobrej przyszłości nie zrobi się na maskowaniu wielogłosowości
- W "1989" staraliśmy się opowiedzieć historię, która - dosłownie i metaforycznie - będzie wielogłosowa. Pokusa, by mówić o samych pozytywnych aspektach transformacji, chowając gdzieś pod dywan te negatywne, to zła pokusa - powiedział w audycji "Historia bliska" Marcin Napiórkowski, współautor scenariusza musicalu.
Rozmowy z naukowcami i twórcami o tym, jak idee i wydarzenia historyczne (systemy polityczne, wojny, władcy) wpływały na kulturę (literaturę, film, sztukę) oraz o tym, jaki był prawdziwy sens tych wydarzeń i co z nich pozostało w naszej pamięci. Audycję prowadzą Marek Stremecki i Michał Wójcik.