O tym jak w PRL-u wyglądała narracja dotycząca Katynia, w rozmowie z Markiem Stremieckim przypomina Grzegorz Majchrzak
W ostatnim wydaniu "Historii bliskiej" mówiliśmy o peerelowskiej narracji dotyczącej Katynia. Jak po wojnie traktowano sprawę katyńską, w jaki sposób mówiono o niej? Czy była obecna w mediach? O tym Marek Stremecki rozmawiał z historykiem Grzegorzem Majchrzakiem.
--------
35:02
Wołodymyr Zełenski nie był jedyny. Publiczne upokarzanie partnerów politycznych ma długą i niechlubną tradycję
Upokorzenie i okrucieństwo na najwyższym politycznym szczeblu. Czemu służy polityczne grillowanie? - Najłatwiej jest coś narzucić słabym, bo jest wiele narzędzi, by ich docisnąć, by ustąpili - zauważył w audycji "Historia bliska" historyk i publicysta Andrzej Krajewski.
--------
35:53
Radio Wolna Europa. Czy mamy do czynienia z reliktem zimnej wojny?
Radio Wolna Europa to najczęściej słuchana w PRL zagraniczna stacja, symbol oporu i niegasnącego ducha Polaków. Rozgłośnia wciąż istnieje i wbrew słowom Elona Muska stanowi niezwykle skuteczny instrument amerykańskiej "soft power". - To radio bardzo potrzebne - nie ma wątpliwości dyrektor Archiwum Polskiego Radia, Andrzej Mietkowski.
--------
30:07
Dlaczego temat partyzantki w Polsce budzi tyle kontrowersji?
O partyzantce w Polsce rozmawia się ciężko. Nie tylko historycy nie mogą się porozumieć, ustalić wspólnej wersji tego zjawiska czy fenomenu. Zwykli Polacy widzą i partyzantów okresu okupacji, i Żołnierzy Wyklętych raz jako patriotów, a innym razem jako zwykłych bandytów.
--------
38:24
Mijają cztery lata od śmierci Jana Lityńskiego. Jak wspominają go przyjaciele?
Cztery lata temu, ratując swojego psa, wpadł do Narwi Jan Lityński - były działacz opozycji demokratycznej, uczestnik wydarzeń marcowych, obrad Okrągłego Stołu i poseł na Sejm. - Zginął człowiek legenda - nie ma wątpliwości prowadzący audycję, Michał Wójcik.
Autorzy opowiadają w podcaście jak idee i wydarzenia historyczne (systemy polityczne, wojny, władcy) wpływały na kulturę (literaturę, film, sztukę) oraz o tym, jaki był prawdziwy sens tych wydarzeń i co z nich pozostało w naszej pamięci.