Powered by RND
PodcastyHistoriaHistoria Jakiej Nie Znacie
Słuchaj Historia Jakiej Nie Znacie w aplikacji
Słuchaj Historia Jakiej Nie Znacie w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Historia Jakiej Nie Znacie

Podcast Historia Jakiej Nie Znacie
Cezary Korycki
https://podcasters.spotify.com/pod/show/historia-jakiejnieznacie/subscribeCzy program nauczania historii przypadkiem nie pomija najciekawszych faktów i ważnych ...

Dostępne odcinki

5 z 138
  • Najważniejszy pojedynek w historii motoryzacji. Historia samochodów
    Początek przemysłu motoryzacyjnego wytyczali dwaj wizjonerzy, obaj noszący imię Henry, obaj urodzeni w roku 1863. Ich pomysły na to, czym ma być samochód, po co i jak to produkujemy były różne niczym dzień i noc. Jeden stworzył najlepsze auto na świecie, bo tak mówiono właśnie o tym jedynym jego modelu na początku XX wieku, ale później o wielu kolejnych. Drugi, najbardziej masowy w produkcji samochód rewolucjonizując w ten sposób sam proces powstawania aut, ale i zasadniczo cały przemysł XX wieku. Dwóch ojców motoryzacji. Amerykanin i Anglik. Złote rączki, geniusze, dla których żadna samochodowa śruba, sworzeń i łożysko nie miały tajemnic. Mowa oczywiście o Henrym Fordzie i Henrym Royce. Pierwszy to założyciel Ford Motor Company, który zmienił świat dostarczając masowo produkowanego Forda T. Drugi, Henry Royce mistrz precyzji, który owładnięty obsesją jakości stworzył Rolls-Royce'a, auto które stało się klasą dla siebie samego i jeżdżących nim elit XX-wiecznego, ale i obecnego świata. Henry Ford produkował dla milionów, Henry Royce dla milionerów. Ci dwaj rówieśnicy nigdy nie nie spotkali, ale toczyli chyba najważniejszy i najbardziej pasjonujący korespondencyjny pojedynek w historii motoryzacji. Materiał powstał we współpracy z Bo.wiem. Link do zakupu książki: https://wuj.pl/ksiazka/sila-precyzjiZapraszam Cię do wsparcia kanału poprzez jednorazowy blik o niewielkiej kwocie na https://suppi.pl/historia albo do stałego wsparcia na:https://patronite.pl/Historiajakiejnieznacie Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
    --------  
    59:44
  • Apokalipsa Stalina. III wojna światowa
    Film historyka Aleksandra Goguna o tym, jak Stalin planował III wojnę światową z użyciem broni jądrowej. "Apokalipsa Stalina. III wojna światowa" opowiada o tym, jak Dżugaszwili przez dziesięciolecia przygotowywał atak na Stany Zjednoczone i jak na przełomie lat 40. i 50. polityka ta nabrała ram konkretnych praktycznych kroków w gospodarce, dyplomacji i na arenie międzynarodowej, w budowie sił zbrojnych. Tylko śmierć despoty zapobiegła katastrofie. W filmie wykorzystano kroniki filmowe, dokumenty w języku rosyjskim i angielskim oraz dzieła "sztuki" stalinizmu, w szczególności piosenkę o bombie atomowej, napisaną przez Siergieja Michałkowa, autora hymnu ZSRR. Аutor, znany historyk II wojny światowej Aleksander Gogun, autor książki "Partyzanci Stalina na Ukrainie. Nieznane działania 1941-1944" (Bellona, 2011) oraz "Między Hitlerem a Stalinem" zbiera datki na napisanie książki na ten sam temat.WAŻNE - ZBIERANIE DATKÓW NA BADANIA.https://gogun.org/pl/ / oleksandr.hohun https://www.paypal.com/paypalme/Alexa... / alexander_gogun Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
    --------  
    51:50
  • Historia Polski i Rosji. Kampania 1610 i nasz kontyngent na Kremlu | gość Sławomir Leśniewski
    Dlaczego jedno z najważniejszych świąt narodowych współczesnej Rosji to rocznica wygnania z Kremla polskiej załogi przez 767 dni stacjonującej w Moskwie. Czy na pewno ta załoga "zdobywców" była polska, a słynne powstanie ludowe roku 1612 było wymierzone przeciwko Polakom? W dzisiejszym odcinku odpowiemy na pytanie czy naprawdę zdobyliśmy Moskwę, czy było nam to do czegokolwiek potrzebne i dlaczego Zygmunt III Waza był zazdrosny o zaszczyty mające spaść na jego syna, potencjalnego cara Rosji? Partnerem odcinka jest Wydawnictwo Literackie którego nakładem ukazała się książka Sławomira Leśniewskiego "Ku Moskwie". Autor jest naszym gościem, a książkę możecie znaleźć tu: https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/5437/na-moskwe-polacy-na-kremlu-w-xvii-wiekuZapraszam Cię do wsparcia kanału poprzez jednorazowy blik o niewielkiej kwocie na https://suppi.pl/historia albo do stałego wsparcia na:https://patronite.pl/HistoriajakiejnieznacieOdcinków możesz słuchać także jako wideocasty na Spotify: https://open.spotify.com/show/5kwBGbxDDcCZOkVTPrnt2gZapraszam także do śledzenia profilu na FB:https://www.facebook.com/historiajakiejnieznacie Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
    --------  
    1:02:53
  • Wojna nuklearna. Jak USA chciało zniszczyć Środkową Europę?
    W tym odcinku przybliżę nie tylko kulisy nuklearnego wyścigu zbrojeń po drugiej wojnie światowej, ale także symulację zagrożenia związanego z rozpętaniem wojny nuklearnej. Co może stać się gdy jedno z dziewięciu państw posiadających jądrowy arsenał wystrzeli choćby jeden niewinny ładunek w kierunku innego. Jakie konsekwencje dla miasta takiego jak Warszawa mogłaby by mieć tego rodzaju wojna, w czym różnią się bomby zrzucone na Japonię w czasie II wojny światowej w porównaniu do dzisiejszych? O tym w dzisiejszym odcinku w którym gościmy znakomitą autorkę, finalistkę nagrody Pulitzera Annie Jacobsen, której książka "Wojna nuklearna" ukazuje się właśnie nakładem Wydawnictwa Insignis. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
    --------  
    55:25
  • Finlandia kontra Stalin. Jak Dawid obronił się przed komunistycznym Goliatem (1940, 1944, 1948)
    Finlandia w latach 1940/1944/1948 była bliska podzielenia losów państw demokracji ludowej, czyli takich jak choćby Polska, Czechosłowacja czy Węgry. Zbiegiem dziwnych okoliczności przetrwała zakusy Stalina, nie zapanował tu siermiężny socjalizm, nie stacjonowały radzieckie wojska. Po wojnie była wprawdzie częściowo uzależniona w polityce międzynarodowej od ZSRR, ale zachowała demokrację i wolnorynkową gospodarkę. To pozwoliło stać się Finlandii w drugiej połowie XX wieku jednym z najzamożniejszych państw Europy. Dlaczego Finom udało się to, o czym nie mogły marzyć narody w środkowej Europie. O tym w dzisiejszym odcinku, w którym naszym gościem będzie prof. Kimmo Rentola, autor książki "Finlandia kontra Stalin. Od wojny zimowej do zimnej wojny, 1939‒1950" Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
    --------  
    43:52

Więcej Historia podcastów

O Historia Jakiej Nie Znacie

https://podcasters.spotify.com/pod/show/historia-jakiejnieznacie/subscribeCzy program nauczania historii przypadkiem nie pomija najciekawszych faktów i ważnych procesów skupiając się tylko na końcowych efektach w postaci wojen i bitew. W naszym podcaście staramy się poruszać szerzej nieznane tematy, odpowiadać na kontrowersyjne pytania, czy także prezentować wyjątkowe postaci i przełomy technologiczne. To podcast największego na polskim Facebooku fanpage historycznego. Możecie nas słuchać na wszystkich dostępnych platformach. Będzie świetnie jeżeli podzielicie się komentarzem, zasubskrybujecie nasz kanał albo wystawicie pozytywną recenzję choćby na Apple Podcast. Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Historia Jakiej Nie Znacie, The Rest Is History i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

Historia Jakiej Nie Znacie: Podcasty w grupie

Media spoecznościowe
v7.1.1 | © 2007-2024 radio.de GmbH
Generated: 12/29/2024 - 5:05:30 PM