Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w „Bravehearcie”, ...
Największa tragedia w dziejach Londynu. Prawda i fikcja w filmie "Blitz" I dr Jan Szkudliński
"Blitz" brytyjskiego reżysera Steve’a McQeena przenosi widzów do dręczonego niemieckimi nalotami Londynu doby II wojny światowej. Choć inspiracją dla McQeena była prawdziwa fotografia anonimowego chłopca ewakuowanego z Londynu, to główny wątek filmu – relacja między samotną matką i jej dzieckiem – jest fikcyjny. Dla sir Steve’a McQeena to punkt wyjścia do rozliczenia z mitem Blitzu, ale też dotknięcia kwestii rasizmu w Wielkiej Brytanii, bo to jeden z ulubionych motywów tego czarnoskórego reżysera, spod którego ręki wyszedł m.in. film "Zniewolony. 12 years of slave". Czy McQeen odmalował realistycznie obraz Blitzu? Odpowiedzi udziela dr Jan Szkudliński, kierownik działu naukowego Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
--------
36:56
"Saint-Exupéry. Zanim powstał Mały Książę" i nieznany epizod z życia genialnego pisarza I dr Joanna Żurowska
Autor "Małego Księcia" Antoine de Saint-Exupéry (Louis Garrel) jako młody pilot wytyczał szlaki w argentyńskich Andach. Jego przyjaciel, Henri Guillaumet (Vincent Cassel), dokonał wówczas niemożliwego, gdy po kraksie w wysokich górach, zdołał o własnych siłach powrócić do cywilizacji. O tym opowiada film Pablo Agüero. Ile w nim prawdy, a ile fikcji? Do jakich wydarzeń historycznych nawiązuje? To wyjaśnia dr Joanna Żurowska z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
--------
31:57
"Joy", czyli o początkach in vitro, aborcji i endometriozie. Prawda i fikcja w filmie
Mimo ponad pół wieku od opracowania, metoda in vitro, czyli zapłodnienia pozaustrojowego, nadal wzbudza gorące dyskusje i niekiedy skrajne oceny opinii publicznej. Jest to zatem wymarzony temat na film. "Joy" przedstawia kulisy powstania metody in vitro na przełomie lat 60. I 70. Choć w obrazie sporo jest naukowego żargonu i dyskusji na temat etyczności metody, to jednak przede wszystkim dramat biograficzny poświęcony Jean Purdy, zapomnianej współautorce metody in vitro. Czy Purdy faktycznie chorowała na endometriozę? Czy współtwórca metody, Patrick Steptoe, finansował badania nad in vitro pieniędzmi uzyskanymi z przeprowadzania aborcji? Komu Netflix zmienił kolor skóry?
--------
17:26
"Maryja" z Netflixa. Prawda i fikcja w filmie. Recenzja biblistyczno-historyczna I Prof. Marcin Majewski
Na platformie Netflix oglądać można film "Maryja" w reżyserii D.J.'a Caruso. Film przedstawia młodość matki Jezusa z Nazaretu. I choć Boże Narodzenie, to właściwe Boże Narodzenie, należy do najbardziej wyeksploatowanych motywów w kulturze zachodniej, to twórcy usiłują wycisnąć z niego coś nowego, tym razem to egzotyczne skrzyżowanie jasełek z krwawym przedstawieniem w stylu "Gry o tron". Nic dziwnego zatem, że jednym z głównych bohaterów filmu jest tu król Herod Wielki, grany przez Anthony'ego Hopkinsa. Co w tym filmie pokrywa się z przekazem biblijnym? Co jest zgodne z obecnym stanem badań? Opowiada prof. Marcin Majewski.
--------
52:53
Film "Pearl Harbor". Prawda i fikcja. Recenzja historyczna I dr Michał Piegzik
Film Michaela Baya "Pearl Harbor" z 2001 roku należy do najbardziej krytykowanych obrazów historycznych. Zarzuca mu się sprzeczność z faktami i przysłonięcie tragedii ofiar japońskiego ataku na Pearl Harbor z 7 grudnia 1941 roku melodramatycznym trójkątem miłosnym (Ben Affleck, Josh Hartnett i Kate Beckinsale). Czy zarzut niezgodności z faktami jest zasadny? Jak naprawdę wyglądały kulisy ataku Japończyków na Pearl Harbor i sam atak? Czy Japonia przystąpiła do wojny z uwagi na embargo na ropę? Jaką rolę odegrał japoński wywiad? Czy bohaterowie filmu "Pearl Harbor" są postaciami historycznymi? Czy Amerykanie obawiali się japońskiej inwazji na Stany Zjednoczone? Na te pytania odpowiada dr Michał Piegzik, doktor prawa na Edinburgh Napier University, pasjonat i autor książek o wojnie na Pacyfiku.
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w „Bravehearcie”, nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w „Napoleonie”? W podcaście „Prawda czasu i prawda ekranu” przyjrzymy się kinowym premierom oraz klasykom filmu i sprawdzimy, co w filmach i serialach, których fabuła osadzona jest w przeszłości, jest prawdą, a co fikcją. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest prawda czasu i prawda ekranu.