Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w „Bravehearcie”, ...
Ekofeministyczna "Simona Kossak". Prawda i fikcja w filmie o ikonie ekologii I Anna Kamińska
Reżyser i scenarzysta Adrian Panek nie bez racji wpisuje biografię Simony Kossak (Sandra Drzymalska), w nurt ekologiczny i feministyczny. Ta słynna przyrodniczka zamiast iść w ślady wielkich przodków i zostać malarką albo literatką, wyjechała do Puszczy Białowieskiej, by badać sarny i odnaleźć szczęście. Jak naprawdę wyglądały jej relacje Simony z matką, Elżbietą Kossak (Agata Kulesza)? A jak z Lechem Wilczkiem (Jakub Gierszał)? Czy Simona Kossak walczyła z wycinką Puszczy Białowieskiej? Odpowiada Anna Kamińska, biografka Simony Kossak.
--------
38:27
"Gladiator II" - prawda i fikcja w filmie. "Z historią ma wspólnego tyle, co nic" I dr Michał Jacek Baranowski
Po blisko 25 latach wracamy do starożytnego Rzymu, ale takiego, jakim go widzi Ridley Scott. "Gladiator II" właśnie zawitał na ekranach kin. Film opowiada historię Lucjusza (Paul Mascal), znanego z pierwszej części syna Lucylli (Connie Nielsen). Mężczyzna staje się gladiatorem należącym do przebiegłego Makrynusa (Denzel Washington). Obraz jest wierny złotej zasadzie Hollywood, że druga część musi być zawsze większa i bardziej widowiskowa. Ale czy lepsza, również po względem zgodności z historią? O tym mówi dr Michał Jacek Baranowski, historyk starożytności.
--------
28:21
"Gladiator". Prawda i fikcja w kultowym filmie Ridleya Scotta I dr Michał Jacek Baranowski
"Gladiator", superprodukcja Ridleya Scotta z 2000 roku doprowadziła do renesansu kina spod znaku miecza i sandałów. Mimo upływu niemal ćwierćwiecza od premiery, nadal cieszy się niesłabnącą popularnością, czego dowodem jest to, że już wkrótce na ekranach kin zagości film "Gladiator II". Co jest prawdą, a co fikcją w filmie? Czy Maximus był postacią historyczną? Jak zginął Kommodus? Czy Marek Aureliusz planował przywrócić rzymską Republikę? M.in. na te pytania odpowiada dr Michał Jacek Baranowski, historyk starożytności.
--------
36:38
"Potwory. Historia Lyle'a i Erika Menendezów". Co jest prawdą, a co fikcją w serialu o zbrodni, która wstrząsnęła Ameryką?
Drugi sezon antologicznego serialu platformy Netflix pt. "Potwory" przybliża historię jednego z najgłośniejszych morderstw przełomu lat 80. i 90. Produkcja przedstawia makabryczne okoliczności zabicia Jose i Kitty Menendezów przez ich synów Lyle'a i Erika, włączając w to rzekome molestowanie seksualne, jakiego wobec braci dopuścił się ich ojciec. Ale czy wszystko, co widzimy na ekranie jest prawdą? Odpowiadamy na 10 pytań, które najprawdopodobniej zadaliście sobie podczas seansu.
--------
18:52
"Wybraniec". Porządne kino, czy paszkwil na Trumpa? Co jest prawdą w najbardziej kontrowersyjnym filmie roku? I prof. Tomasz Płudowski
O tym filmie sam ubiegający się o fotel prezydencki Donald Trump napisał: "To smutne, że szumowiny takie jak ludzie zaangażowani w to - miejmy nadzieję - nieudane przedsięwzięcie mogą mówić i robić, co chcą, aby zaszkodzić ruchowi politycznemu, który jest znacznie większy niż ktokolwiek z nas". "Wybraniec" w reżyserii Alego Abbasiego i wg scenariusza Gabe’a Shermana, z popisowymi rolami Sebastiana Stana (Donald Trump), Jeremy’ego Stronga (Roy Cohn) i Marii Bakalovej (Ivana Trump) ukazuje początki kariery politycznej Trumpa. Co jest w filmie fikcją, a co prawdą? Czy uczciwie przedstawia Donalda Trumpa? Czy może okazać się czynnikiem, który zmieni układ sił w walce o Biały Dom? Odpowiada amerykanista dr hab. Tomasz Płudowski z Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej.
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w „Bravehearcie”, nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w „Napoleonie”? W podcaście „Prawda czasu i prawda ekranu” przyjrzymy się kinowym premierom oraz klasykom filmu i sprawdzimy, co w filmach i serialach, których fabuła osadzona jest w przeszłości, jest prawdą, a co fikcją. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest prawda czasu i prawda ekranu.