Powered by RND
PodcastyHistoriaPrawda czasu i prawda ekranu
Słuchaj Prawda czasu i prawda ekranu w aplikacji
Słuchaj Prawda czasu i prawda ekranu w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Prawda czasu i prawda ekranu

Podcast Prawda czasu i prawda ekranu
Polskie Radio S.A.
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w „Bravehearcie”, ...

Dostępne odcinki

5 z 31
  • "Dziewczyna z igłą". Makabryczna historia seryjnej dzieciobójczyni i jej wpływ na Danię I prof. Grażyna Szelągowska
    Ta historia sto lat temu wstrząsnęła Danią. Seryjna morderczyni topiła i paliła żywcem w piecyku niemowlęta. Ofiarą psychopatki Dagmar Overbye padło być może nawet 25 dzieci. Dziś jej historię przypomina polsko-duńsko-szwedzka koprodukcja "Dziewczyna z igłą", która ma szansę powalczyć o Oscara. Co z filmu "Dziewczyna z igłą" można wyczytać na temat sytuacji w międzywojennej Danii? Jak sprawa Overbye zmieniła kraj? Czy przypominał on państwo opiekuńcze, jakie znamy dzisiaj? Skąd w filmie postać weterana I wojny światowej, skoro państwo nie uczestniczyło w konflikcie? Jak zmieniało się w Danii podejście do aborcji i dlaczego zakazywali jej socjaldemokraci, a zalegalizowali konserwatyści? O tym wszystkim mówi prof. Grażyna Szelągowska, historyczka z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, znawczyni dziejów nowożytnej Skandynawii.
    --------  
    30:34
  • "Kompletnie nieznany". Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby zrozumieć film o Bobie Dylanie I Filip Łobodziński
    "Kompletnie nieznany", film Jamesa Mangolda, to próba uchwycenia przełomowego okresu w życiu i twórczości Boba Dylana. W młodego pieśniarza, który dziś jest ikoną kultury, jedynym autorem piosenek z Literacką Nagrodą Nobla na koncie wciela się Timothée Chalamet. Czy początki kariery Dylana wyglądały tak, jak w filmie? Dlaczego w filmie zmieniono nazwisko partnerki i muzy Boba Dylana? Na czym polegała "elektryczna kontrowersja Boba Dylana" i czy faktycznie, po występie w Newport w 1965 roku od muzyka odcięła się scena folkowa? M.in. na te pytania odpowiada Filip Łobodziński, dziennikarz, tłumacz piosenek Dylana, który wykonuje je po polsku w zespole dylan.pl
    --------  
    47:33
  • "Squid Game" - serial oparty na prawdziwych wydarzeniach? Makabryczna historia obozów w Korei Południowej
    Historia społecznych wyrzutków biorących udział w morderczej grze, w której stawką jest olbrzymia suma pieniędzy, a porażka karana jest śmiercią, stał się światowym fenomenem. Bijący rekordy popularności serial "Squid Game" czerpie inspirację z prawdziwych wydarzeń, które wstrząsnęły Koreą Południową pod koniec lat 80., a dziś, w obliczu niebywałego sukcesu produkcji stały się obiektem manipulacji historią.
    --------  
    10:02
  • Największa tragedia w dziejach Londynu. Prawda i fikcja w filmie "Blitz" I dr Jan Szkudliński
    "Blitz" brytyjskiego reżysera Steve’a McQeena przenosi widzów do dręczonego niemieckimi nalotami Londynu doby II wojny światowej. Choć inspiracją dla McQeena była prawdziwa fotografia anonimowego chłopca ewakuowanego z Londynu, to główny wątek filmu – relacja między samotną matką i jej dzieckiem – jest fikcyjny. Dla sir Steve’a McQeena to punkt wyjścia do rozliczenia z mitem Blitzu, ale też dotknięcia kwestii rasizmu w Wielkiej Brytanii, bo to jeden z ulubionych motywów tego czarnoskórego reżysera, spod którego ręki wyszedł m.in. film "Zniewolony. 12 years of slave". Czy McQeen odmalował realistycznie obraz Blitzu? Odpowiedzi udziela dr Jan Szkudliński, kierownik działu naukowego Muzeum II wojny światowej w Gdańsku.
    --------  
    36:56
  • "Saint-Exupéry. Zanim powstał Mały Książę" i nieznany epizod z życia genialnego pisarza I dr Joanna Żurowska
    Autor "Małego Księcia"  Antoine de Saint-Exupéry (Louis Garrel) jako młody pilot wytyczał szlaki w argentyńskich Andach. Jego przyjaciel, Henri Guillaumet (Vincent Cassel), dokonał wówczas niemożliwego, gdy po kraksie w wysokich górach, zdołał o własnych siłach powrócić do cywilizacji. O tym opowiada film Pablo Agüero. Ile w nim prawdy, a ile fikcji? Do jakich wydarzeń historycznych nawiązuje? To wyjaśnia dr Joanna Żurowska z Instytutu Romanistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
    --------  
    31:57

Więcej Historia podcastów

O Prawda czasu i prawda ekranu

Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Czy prawdziwy William Wallace, czyli postać grana przez Mela Gibsona w „Bravehearcie”, nosił kilt? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w „Napoleonie”? W podcaście „Prawda czasu i prawda ekranu” przyjrzymy się kinowym premierom oraz klasykom filmu i sprawdzimy, co w filmach i serialach, których fabuła osadzona jest w przeszłości, jest prawdą, a co fikcją. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest prawda czasu i prawda ekranu.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Prawda czasu i prawda ekranu, Wojna według Wołoszańskiego i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności

Prawda czasu i prawda ekranu: Podcasty w grupie

  • Podcast Między światem a zaświatem
    Między światem a zaświatem
    Muzyka, Historia Muzyki
Media spoecznościowe
v7.6.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 2/6/2025 - 12:02:38 PM