"Titanic" -prawda i fikcja w filmie. Czy Jack i Rose mogli się spotkać na prawdziwym Titanicu? I Krzysztof Mędrala
"Titanic" Jamesa Camerona to film, którego nie trzeba przedstawiać. 11 Oscarów i drugi najbardziej kasowy obraz w dziejach uwzględniając inflację, epicki fresk, w którym katastrofa luksusowego transatlantyku z nocy między 14 i 15 kwietnia 1912 roku jest metaforą końca świata, do dziś wzbudza gorące dyskusje fanów: dlaczego Rose nie przesunęła się na tych przeklętych drzwiach. O prawdzie i fikcji w filmie mówi Krzysztof Mędrala, kolekcjoner przedmiotów związanych z Titanikiem, Ambasador "Titanic: The Artifact Exhibition" i twórcą bloga 1912.pl.
--------
1:09:31
"Queer". Daniel Craig i gejowski romans, który "wykrzywia" autobiograficzną powieść Burroughsa I Rafał Księżyk
"Queer" to odważny, kolejny już homoerotyczny romans w reżyserii Luki Guadagnino ("Tamte dni, tamte noce", "Challengers") i ekranizacja autobiograficznej powieści Williama S. Burroughsa, ikony ruchu bitnikowskiego. Główną rolę gra Daniel Craig w odważnej kreacji Lee, literackiego alter ego pisarza. Czego z filmu "Queer" możemy dowiedzieć się o biografii literata? Na te pytania odpowiada Rafał Księżyk, publicysta, autor eseju "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa".
--------
48:23
Czy "Ostatni samuraj" jest oparty na prawdziwych wydarzeniach? I prof. Ewa Pałasz-Rutkowska
Druga połowa XIX wieku. Kapitan Nathan Algren (Tom Cruise) przybywa do Japonii, by stworzyć tam nowoczesną armię. W niewoli u samurajów przekonuje się do ich racji i wkrótce przyłącza się zrywu wojownika Katsumoto (Ken Watanabe). Kto był pierwowzorem postaci Algrena? Jaka postać posłużyła za inspirację dla postaci Katsumoto? Czym były rewolucja Meiji i bunt Satsumy? Przewodniczką po orientalnym świecie filmu "Ostatni samuraj" jest prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, historyczka i japonistka z Uniwersytetu Warszawskiego.
--------
1:02:39
"Powrót Odyseusza". Dlaczego historia bohatera "Odysei" jest zawsze aktualna? I prof. Tomasz Mojsik
Film "Powrót Odyseusza" Umberto Pasoliniego po raz kolejny udowadnia, że "Odyseja" jest wciąż aktualna, plastyczna i może być wciąż odczytywana na nowo. Co więcej, można to osiągnąć, będąc wiernym literackiemu pierwowzorowi. Ile mitycznego Odyseusza jest w filmie z Ralphem Finnesem i Juliette Binoche w rolach głównych? Wyjaśnia prof. Tomasz Mojsik, historyk i filolog z Uniwersytetu w Białymstoku, znawca mitologii greckiej i autor książki "Odyseusz. Biografia nieautoryzowana".
--------
38:02
"Ocet jabłkowy". Prawda i fikcja w serialu o Belle Gibson i największym przekręcie w branży wellness
Australijka Belle Gibson zdobyła fortunę wmawiając ludziom, że cierpi z powodu guza mózgu w zaawansowanym stadium, ale wiedzie życie wolne od skutków choroby dzięki specjalnie opracowanej diecie i zdrowemu stylowi życia. Wszystko to za pośrednictwem konta na Instagramie i aplikacji. Żadnego raka rzecz jasna nie miała… Co w serialu "Ocet jabłkowy" jest prawdą? Czy druga bohaterka seriali, Mili Blake, jest prawdziwą postacią? Czy dziennikarz, który badał sprawę Belle Gibson miał żonę chorującą na raka?
Czy Janosik faktycznie był szlachetnym zbójem o rysach Marka Perepeczki? Ile bzdur zdołał upchnąć Ridley Scott w „Napoleonie”? W podcaście „Prawda czasu i prawda ekranu” przyjrzymy się kinowym i serialowym premierom oraz klasykom filmu i sprawdzimy, co jest w nich prawdą, a co fikcją. Nie od dziś wiadomo przecież, że jest prawda czasu i prawda ekranu.