Jak Danzig stał się Gdańskiem 1945 roku. Walki o miasto i pierwsze miesiące po wkroczeniu Sowietów.
Cześć, biorąc pod uwagę najbardziej zniszczone miasta, które znalazły się w polskich granicach po 1945 roku po Warszawie i Wrocławiu Gdańsk był trzecią najbardziej zniszczoną aglomeracją. Walki o nią były wyjątkowo zacięte a Niemcy bronili się niezwykle zażarcie. Centrum zostało poważnie zniszczone przez nieustanne naloty i ostrzał artyleryjski - niektóre książki podają, że nawet w 90%. Równie mocno doświadczone przez wojnę zostały inne dzielnice - północny Wrzeszcz, Zachodnie Siedlce i południowa Orunia. A kiedy Sowieci wkroczyli już do miasta rozpoczęła się potężna grabież, a ulice zalała fala przemocy. Równocześnie pojawiła się nowa polska administracja. Sytuacja w niegdyś niemieckim mieście zmieniało się niezwykle dynamicznie. Zanim doszło do spotkania Wielkiej Trójki w Poczdamie w Gdańsku rozpoczęły się wysiedlenia Niemców. Zaczęła działać polska milicja. Mieszkania i pustostany zajmowane były przez przybywających do miasta osadników i repatriantów z innych części Polski.
--------
27:37
Jak Pol Pot i Czerwoni Khmerzy zdobyli władzę. Narodziny komunistycznej Kambodży.
Hej, dzisiaj opowiem historię Pol Pota. Jednego z największych zbrodniarzy w dziejach świata. Człowieka, który w Kambodży próbował stworzyć komunistyczny raj, podczas gdy doprowadzić do śmierci milionów ludzi. Tematem odcinka są nie tyle jego rządy co droga która doprowadziła go i Czerwonych Khmerów do władzy. Saloth Sar bo tak na prawdę nazywał się kambodżański dyktator pochodził z rodziny o sino-khmerskich korzeniach. Jednak jego rodzice wychowywali go zgodnie z khmerską tradycją. Matka była buddystką. Ojciec posiadał sporo ziemi. Sar wywodził się więc z całkiem bogatej rodziny choć potem temu zaprzeczał przekonując w wywiadach, że pochodzi z biednej chłopskiej rodziny.Zresztą chłopstwo, a nie robotnicy mieli być podstawą jego rewolucji. Pol Pot stworzył doktrynę zgodną z lokalną tradycją. Twierdził, że nie potrzeba nawet tłumaczyć na język khmerski dzieł Marksa i Engelsa. Więcej na temat jego pomysłów na państwo, skąd miał takie pomysły, a także jak przebiegała jego ścieżka po władzę dowiecie się słuchając najnowszego odcinka.
--------
32:24
Sowiecka napaść na Gruzję w 1956 roku. Tbilisi staje w obronie dobrego imienia Stalina i Berii.
Cześć, w najnowszym odcinku serii Powojnie zaglądam do historii Gruzji, a dokładniej jednego z ważniejszych jej epizodów w XX wieku . Otóż w 1956 roku w Tbilisi i innych gruzińskich miastach doszło do protestów, których uczestnicy domagali się zakończenia kampanii oczerniającej Stalina. W lutym Nikita Chruszczow wygłosił referat w którym wskazał błędy i wypaczenia kultu jednostki wprowadzonego za czasów jego poprzednika. Gruzini bronili też dobrego imienia innego rodaka Ławrentija Berii, który został stracony w grudniu 1953 roku. Moskwa nie chcąc pozwolić, aby protesty przeniosły się również na inne regiony kraju, a gruzińska rewolta stała się zarzewiem nowej rewolucji wysłała na miejsce czołgi. O tych wydarzeniach świat miał się nigdy nie dowiedzieć. Prasa nie publikowała na ten temat żadnych informacji. Gruzińska operacja trzymana była w ścisłej tajemnicy. O szczegółach tej akcji zaczęły pojawiać się informacje dopiero po upadku ZSRR. W najnowszym odcinku opowiadam drogę Gruzji do wielkich protestów 1956 roku oraz ich przebieg.
--------
24:58
Polskie misje pokojowe podczas Zimnej Wojny: Korea, Wietnam i reszta świata. ONZ na straży pokoju.
Cześć, w najnowszym odcinku mojej serii opowiadam o polskich misjach pokojowych na przestrzeni Zimnej Wojny. Polscy żołnierze pojawiali się na całym świecie, zarówno w Azji jak i w bliższej okolicy. Wykonywali swoje zadania w związku z funkcjonowaniem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Razem z wojskowymi na drugi koniec globu podróżowali zawsze szpiedzy monitorujący nastroje panujące wśród Polaków za granicą. Podobnie jak w kraju nie można było opowiadać antysystemowych żartów i działać w zgodzie z sojusznikami ze Związku Radzieckiego. Polskie działania za granicą były nagłaśniane przez władze PRL i przedstawiane jako ogromny międzynarodowy sukces.
--------
16:17
Jak Breslau stał się Wrocławiem. Polacy przejmują miasto po wojnie. Osadnicy, Sowieci i Niemcy.
Cześć, w najnowszym odcinku serii Powojnie kontynuuję wątek zniszczonych miast w 1945 roku. Była Hiroszima i Warszawa. Teraz przyszła pora na Wrocław. Niemiecka metropolia po II wojnie światowej zgodnie z ustaleniami Wielkiej Trójki w Poczdamie przeszła w posiadanie Polaków. W czasie, gdy do miasta zaczęli przybywać polscy osadnicy wciąż przebywały w nim dziesiątki tysięcy Niemców. Nowa administracja nie spieszyła się z ich wywózką. We Wrocławiu brakowało bowiem specjalistów. Na przykład obsługą większości linii tramwajowych oraz poczty zajmowali się Niemcy. Polacy tymczasem zajmowali kierownicze stanowiska. W powojennym Wrocławiu przebywali też Sowieci, którzy za nic mieli prawo często dopuszczając się przestępstw. Więcej na ten temat w najnowszym odcinku.