Prof. Antoni Dudek, wraz z zaproszonymi gośćmi – znakomitymi ekspertami, zabiera słuchaczy w fascynującą podróż przez najnowsze dzieje Polski. Zagląda za kulisy...
Masakry ludności cywilnej, gwałty i deportacje. 80 lat temu rozegrały się zdarzenia, które z czasem zyskały miano Tragedii Górnośląskiej. Stały za nią Armia Czerwona i NKWD.
--------
37:25
Marian Jurczyk - "szczególnie niebezpieczny" opozycjonista
Był legendą szczecińskiej "Solidarności". W 1981 roku stanął do walki o fotel przewodniczącego związku jako kontrkandydat Lecha Wałęsy. Zyskał poparcie jednej czwartej delegatów.
--------
40:03
Jak rodziła się polska państwowość?
W audycji "Rzeczypospolite" mówiliśmy o powstaniu państwa wczesnopiastowskiego jako skomplikowanym splocie świadomych decyzji i historycznych przypadków.
--------
40:29
Księża, którzy wybrali lojalność wobec władz PRL
Byli duchownymi, ale bardziej lojalnymi wobec władz PRL-u niż hierarchii kościelnej. W audycji opowiadaliśmy o tzw. księżach patriotach.
--------
42:00
Wędrówka ludów po II wojnie światowej
Wojna się kończy. Sowieci na nowo wytyczają granice Europy Wschodniej. Rozpoczyna się wielka wędrówka ludów. Oficjalnie to "dobrowolna ewakuacja".
Prof. Antoni Dudek, wraz z zaproszonymi gośćmi – znakomitymi ekspertami, zabiera słuchaczy w fascynującą podróż przez najnowsze dzieje Polski. Zagląda za kulisy polityki i naświetla mało znane fakty z dziejów II Rzeczpospolitej, okresu II wojny światowej, PRL, aż po świt III RP. Dlaczego Polska nie została 17. republiką ZSRR? Czy przewrót majowy uratował II RP? Dlaczego w Polsce Ludowej nastąpiła eksplozja pijaństwa? Jak wyglądała praca seksualna w PRL? Jakie tajemnice skrywała bezpieka? Tego wszystkiego dowiedzą się słuchacze „Rzeczypospolitych”.