Powered by RND
PodcastyHistoriaKroniki paryskie
Słuchaj Kroniki paryskie w aplikacji
Słuchaj Kroniki paryskie w aplikacji
(4 676)(250 137)
Zapisz stacje
Budzik
Sleep timer

Kroniki paryskie

Podcast Kroniki paryskie
Kara Becker, Vogue Polska
„Kroniki paryskie” Kary Becker to podcast, przybliżający słuchaczom fascynujące historie z miasta świateł: o ludziach, zjawiskach, miejscach. Co działo się za m...

Dostępne odcinki

5 z 24
  • Christian Dior, kreator marzeń
    Christian Dior. Słynny projektant, kreator marzeń, krawiec snów, który w najczarniejszym dla Paryża momencie rzucił na miasto światło. Cecil Beaton twierdził, że już samo nazwisko Dior – w języku francuskim połączenie słów „Bóg” i „złoto” – było skazane na sukces. Ubierał największe gwiazdy i koronowane głowy swoich czasów. Marlena Dietrich powiedziała jasno: „No Dior, no Dietrich”, gdy wielki Alfred Hitchcock zaproponował jej rolę w filmie. Ale dlaczego jego debiutancka kolekcja New Look zrobiła takie wrażenie? I dlaczego została skrytykowana przez Coco Chanel? Jaka historia kryje się za słynnym nazwiskiem?Podcastu „Kroniki paryskie” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    45:41
  • Haussmann i wielka przebudowa Paryża
    Jedno z najważniejszych wydarzeń urbanistycznych w historii – jak i dlaczego Paryż stał się jednym z najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej podziwianych miast świata. To nie wydarzyłoby się, gdyby nie baron Georges-Eugène Haussmann, który w połowie XIX wieku zrównał miasto z ziemią. Zburzono prawie 20 tys. budynków, wybudowano 30 tys. nowych. Miasto zaprojektowano na nowo. Jak wyglądał Paryż, zanim ze średniowiecznego miasta stał się nowoczesną metropolią? Wcześniej miał opinie brudnego, cuchnącego i szalenie niebezpiecznego miejsca. Dlaczego „nowy” Paryż zaprojektowano właśnie w ten sposób? Podcastu „Kroniki paryskie” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    37:36
  • Edith Piaf. Czy nie żałowała niczego?
    Edith Piaf. We Francji stała się legendą, na świecie symbolem Francji. Królowa francuskiej piosenki, „wróbelek" o wyjątkowo silnym głosie i równie niezłomnym charakterze. Jej życiem była scena, największą miłością publiczność. Mierzyła zaledwie 147 cm, napisała ponad 80 piosenek, miała mieć 50. kochanków. Z życia czerpała pełnymi garściami, nie myśląc o tym, że kiedyś będzie musiała za to zapłacić najwyższą cenę. Jednak była na to gotowa – przed śmiercią wyśpiewała przecież: „niczego nie żałuję”. Ale jaka naprawdę była Edith Piaf? I jak rzeczywiście wyglądało jej życie, skoro sama zadbała, by obrosło mitami?
    --------  
    40:59
  • Czarne kruki – jak japońscy projektanci podbili Paryż
    Architekci mody, mistrzowie awangardy, czarne kruki – japońscy projektanci, którzy w Paryżu przełomu lat 70. i 80. XX wieku dokonali prawdziwej rewolucji, na głowie stawiając dotychczasowy system i konwenanse. Ich wizja odzieży wstrząsnęła Francją. Krytycy początkowo nazywali ją „Post-Hiroshima” albo po prostu „zaniedbaną”. Czym się wyróżniali Kenzo Takada, Issey Miyake, Yohji Yamamoto i Rei Kawakubo? Jak zachodni system przyjął ich nowoczesną wizję? I który z nich wjechał na swój pokaz na słoniu?Podcastu „Kroniki paryskie” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    33:28
  • Mojżesz Kisling – Książę Montparnasse’u
    Dusza towarzystwa, stały bywalec paryskich kawiarni, wybitny malarz. Pochodzący z Krakowa Mojżesz Kisling, reprezentant szkoły paryskiej, stał się ikoną artystycznej dzielnicy francuskiej stolicy. Nazywany Księciem Montparnasse’u, przyjaźnił się z największymi artystami tamtych czasów – Pablem Picassem, Amadeem Modiligianim czy Maxem Jacobem. Jego odważne akty i hipnotyzujące portrety przyniosły mu nie tylko sławę i rozgłos, ale też całkiem spory majątek. Doskonale wiedział, jak budować swój wizerunek i nierzadko wykorzystywał do tego skandal. Jaki naprawdę był słynny malarz? I dlaczego to właśnie on zyskał przydomek Księcia Montparnasse’u?Podcastu „Kroniki paryskie” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
    --------  
    48:06

Więcej Historia podcastów

O Kroniki paryskie

„Kroniki paryskie” Kary Becker to podcast, przybliżający słuchaczom fascynujące historie z miasta świateł: o ludziach, zjawiskach, miejscach. Co działo się za murami słynnego Ritza, o którym śpiewał Fred Astaire i który to hotel był świadkiem rywalizacji Marleny Dietrich i Ingrid Bergman, alkoholowych przygód Ernesta Hemingwaya, modowych popisów Coco Chanel i markizy Luisę Casati czy spacerów dzie-dzica fortuny Woolworthów z pumą na smyczy? Kto w imię piękna był gotowy na kąpiel w arszeniku? I dlaczego kawiarnie, jak Cafe de Flore czy Le Deux Magots, stały się centrum miejskiego życia i stałymi punktami w grafiku dnia paryżan? To miedzy innymi tematy moich paryskich kronik w formie audio.
Strona internetowa podcastu

Słuchaj Kroniki paryskie, Podcast Muzeum Historii Polski i wielu innych podcastów z całego świata dzięki aplikacji radio.pl

Uzyskaj bezpłatną aplikację radio.pl

  • Stacje i podcasty do zakładek
  • Strumieniuj przez Wi-Fi lub Bluetooth
  • Obsługuje Carplay & Android Auto
  • Jeszcze więcej funkcjonalności
Media spoecznościowe
v7.2.0 | © 2007-2025 radio.de GmbH
Generated: 1/15/2025 - 8:42:31 PM