Jak ubierały się polki w PRL? Historia Domu Mody Telimena
Dziś już nie myślimy zupełnie o ubraniach jako towarze luksusowym, przeciwnie - są one na całym świecie głównym odpadem i większość z nich kończy na wielkich hałdach śmieci. Nie myślimy też o PRL jako epoce dziejach Polski, w której moda była ważna, a wielkie domy mody kreowały trendy i ściągały na swoje pokazy tysiące fanek gotowych stać godzinami, by kupić wymarzony ciuch. Niesłusznie - dowodzi gościni "Brakującej Połowy Dziejów" - Katarzyna Jasiołek, autorka wielu książek poświęconych wzornictwu i modzie w powojennej Polsce. W najnowszym dziele "Dom Mody Telimena. Co nosiły Polki" opowiedziała o tym, jak wyglądała rywalizacja z drugą modową potęgą PRL - Modą Polską oraz jakich projektów Telimeny warto dziś poszukać na serwisach mody vintage, bo nadal zachwycają.
--------
24:11
Ewolucja jest kobietą
Tak przynajmniej twierdzi gościni dzisiejszej "Brakującej Połowy Dziejów" - Cat Bohannon, badaczka z Uniwersytetu Columbia i autorka głośnej książki "Ewa. Kobiece ciało i 200 milionów lat naszej historii”. Ta książka właśnie ukazała się po polsku. Cat Bohannon opowiedziała Annie Kowalczyk dlaczego uważa, że największe wynalazki ludzkości zawdzięczamy kobietom oraz co współczesna nauka mówi o biologicznych różnicach pomiędzy płciami.
--------
22:52
Zgiełk serca. Biografia Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej
Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, patronka roku 2025, jeszcze nie gościła w cyklu "Brakująca Połowa Dziejów", a to już najwyższa pora. I mamy dobrą okazje, bo właśnie ukazała się nowa biografia poetki zatytułowana "Zgiełk serca. Opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej", z której autorką, Małgorzatą Czyńską, rozmawiała w dniu premiery Anna Kowalczyk.
--------
28:35
Stanisława Umińska i miłość, która zabiła
Są historie tak filmowe, że scenariusz napisać mogło tylko życie. Są też takie herstorie - a jedną z nich Anna Kowalczyk opowie dziś wraz ze swoją gościnią Martą Sztokfisz, autorką książki „Umińska. Miłość, która zabiła".
--------
17:49
Skłodowska-Curie i Einstein listy piszą... Ale o czym?
Spotkanie dwojga geniuszy jest wydarzeniem samym w sobie i aż chciałoby się podsłuchać, o czym tak rozmawiali…Nie zawsze jest to możliwe, ale w tym wyjątkowym przypadku mamy wiele szczęścia, bo dzięki zachowanej korespondencji możemy zajrzeć za kulisty niezwykłej przyjaźni Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina. Właśnie ukazał się tom ich listów – po raz pierwszy nie tylko w Polsce, ale i na świecie. A w dzisiejszym odcinku Brakującej Połowy Dziejów Anna Kowalczyk rozmawia z dr Ewą Łabno-Falęcką z Fundacji Rozwoju Edukacji dla Przemysłu, dzięki której skompletowano i wydano tę korespondencję.
Historia bez kobiet byłaby niemożliwa, a jednak tak rzadko słyszymy o bohaterkach naszych dziejów. W podcaście "Brakująca połowa Dziejów” przypominamy i przedstawiamy kobiety, które wpływały na losy Polski i świata oraz wpływają na nie do dziś.