Autorski podcast Basi Stareckiej, dziennikarki, podcasterki, podróżniczki. Je zawodowo od lat. Konsumuje podróże w poszukiwaniu przepisu na smaczne życie. Potem...
Kończymy podróże po wielkim świecie w pierwszym sezonie podcastu „Starecka od kuchni”. Symbolicznie wracamy „do domu", by w polskim krajobrazie kulinarnym dalej uprawiać brawurową turystykę spożywczą. Naszą przewodniczką jest Olga Drenda, antropolożka, etnolożka, tłumaczka, dziennikarka i pisarka. Autorka popularnej „Duchologii polskiej”, „Wyrobów” czy wydanego niedawno „Słowa humoru”. Olga zaczyna dzień od tostu hawajskiego z serem i ananasem z puszki doprawionego przyprawą do kebaba, śniadania typowego dla lat 90. To właśnie ta dekada ma być głównym trendem 2024 roku pod nośnym hasłem „nostalgia”. Tyle, że smak lat 90., bez względu na obowiązuje mody, i tak w naszej kuchni jest niezmiennie wyczuwalny. Co zatem decyduje o jego ponadczasowym fenomenie skoro inne artefakty lat transformacji zanikają?
--------
56:11
Portugalia z Weroniką Wawrzkowicz
Lizbona to miasto idealne na wypady solo. Można się w nim bezpiecznie zgubić, pozwolić sobie na gapiostwo oraz niespieszną naukę czekania na korzystny wiatr. Weronika Wawrzkowicz, twórczyni kanału „Rozmawiam, bo lubię”, dziennikarka Radia Nowy Świat i współautorka książki „Lizbona. Miasto, które przytula” w Portugalii osiąga „Werostan”. Ten błogostan wzmaga spożywanie obłędnie słodkich deserów. Na obiad będzie jeszcze cataplana de marisco, rybny gulasz podawany w wielkiej muszli, oraz caldo verde, lekka i kojąca jarzynowa zupka. „Zupka”, bo tu wszystko się zdrabnia, używając słów, przy których usta układają się jak do pocałunku.
--------
1:04:09
Meksyk z Maurycym Gomulickim
Na dzień dobry pocałunek słońca, a potem już tylko same brutalne i intensywne przyjemności. Meksykański chaos pełen jest zmysłowych rozkoszy. Podążamy ich tropem za doświadczonym przewodnikiem, hedonistą konsekwentnie propagującym Kulturę Rozkoszy, artystą żyjącym pomiędzy Polską a Meksykiem – Maurycym Gomulickim. Poda nam przepis na parę prostych meksykańskich potraw, które da się zrobić w polskiej kuchni, ale i zaprowadzi w fascynujące miejsca, które są jej bardzo odległe i budzą wielki apetyt na przygodę.
--------
1:04:18
Podróż w czasie z Natalią Mętrak-Rudą
Zamek Królewski to nie tylko dawna siedziba władców Polski. To także kuchnia zamkowa z długą, fascynującą i pełną światowych wątków historią. Uchylamy do niej drzwi i szukamy w niej inspiracji. Które z przepisów szefa kuchni Stanisława Augusta stałyby się dzisiaj viralami na TikToku? Naszą przewodniczką po historii kuchni Zamku Królewskiego w Warszawie jest dziennikarka kulinarna Natalia Mętrak-Ruda – autorka książki o historii wegetarianizmu „Warzywa zjedz, mięso zostaw” i bloga o historii kulinariów „Przeszłość od kuchni”, tłumaczka literatury anglojęzycznej i włoskiej, doktorka kulturoznawstwa. Partnerem tego odcinka podcastu jest Zamek Królewski w Warszawie. Rozmowa odbyła się w ramach świętowania jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku
--------
59:35
Włoskie święta z Flavią i Cosimą
Potrzebne będą kolorowe i najlepiej jedwabne skarpetki, pomarańczowy płaszczyk, łyk gorącej czekolady, parmezan i wreszcie słynna baba panettone. Nieprawdą jest, że im droższa, tym lepsza. Po czym zatem poznać tą najlepszą? Naszymi przewodniczkami po włoskiej kulturze świątecznej są siostry Flavia Borawska-Bromska, szefowa kuchni, oraz Cosima Borawska, projektantka mody – reprezentantki słynnego florenckiego rodu Capponich w Polsce. Jak wyglądają święta w ich wielopokoleniowej i wielokulturowej rodzinie? Polecane świąteczne adresy we Florencji: jarmark świąteczny pod kościołem Santa Croce, Caffè Gilli, Caffe Concerto Paszkowski i Rivoire.
Autorski podcast Basi Stareckiej, dziennikarki, podcasterki, podróżniczki. Je zawodowo od lat. Konsumuje podróże w poszukiwaniu przepisu na smaczne życie. Potem szlifuje receptury w domu i tak poszerza swoje kulinarne horyzonty. Wpuśćcie ją do swojej kuchni i cały ten wielki smakowity świat.