#BEZPIECZNIK to podcast dedykowany POCZUCIU BEZPIECZEŃSTWA w CIELE, DUSZY i PRZESTRZENI.
W ramach audycji będę opowiadać o tym, czym jest zmysłowy odbiór rzec...
W trzecim, ostatnim odcinku cyklu „Empirycznie – o zmysłach” poruszamy zagadnienie odpoczywania – czy można się tej umiejętności nauczyć albo przyjąć ją dożylnie? Zastanawiamy się, jak wspierać swój odpoczynek i przy akompaniamencie jakiej muzyki najlepiej to robić. Mówimy o ciszy i spacerach z psem. Zaglądamy też do SPA, rozmawiamy o rytuałach i roli oddechu przed wyjściem z domu. Dobrego, relaksacyjnego słuchania!menu wiedzy:płyta "Osokins Plays Chopin"Georgijs Osokinsksiążka “Jak robić nic? Manifest przeciw kultowi produktywności”Odell Jennyksiążka “Cisza. Siła spokoju w świecie pełnym zgiełku”Nhat Hanh Thich
--------
30:52
S04E09 Pięć zmysłów to jedno. I wszystkie są przedłużeniem skóry.
W drugim odcinku cyklu "Empirycznie – o zmysłach" rozmawiamy o tym, jaka jest rola czasu i skóry w naszym życiu. Rozpatrujemy cierpliwość pod różnymi kątami – zaczynając od dbania o siebie, poprzez tworzenie marki slow, po skuteczność kosmetyków. Zahaczamy o saunę, (auto)masaż i postać Galena – rzymskiego lekarza greckiego pochodzenia, który odcisnął swoje piętno nie tylko na życiu gladiatorów, ale także na marce Alba1913. Odcinek kończymy rozmową o tym jak opakowywać kosmetyki i jak ich używać by służyły nam zgodnie z przeznaczeniem. Dobrej konsumpcji!
menu wiedzy:
książka o brudzie “Historia brudu” Katherine Ashenburg
książka o saunach “Sauna: The Power of Deep Heat” Maija Astikainen
--------
32:42
S04E08 Złamać kod - o tworzeniu kosmetyków, nosie i aromaterapii.
W pierwszym odcinku cyklu “Empirycznie - o zmysłach” rozmawiamy o sile wiekowych receptur, roli aromaterapii w tworzeniu dobrostanu, potędze kreatywności i kontynuowaniu rodzinnych tradycji. Przemieszczamy się nosem po mapie, śledząc historię olejków eterycznych i samej marki Alba1913. Poruszamy tematy dotyczące duszy i ciała, aby przybliżyć znaczenie jakości, potęgę węchu i rolę sztuki w tworzeniu kosmetyków. Dobrego słuchania!
menu wiedzy:
książka: “Co wnosi nos? Nauka o tym, co nam pachnie” Gilbert Avery
książka: “Akt twórczy. Nowy sposób bycia” Rick Rubin
--------
33:27
S04E07 Strzelać czy nie strzelać - hałas nasz powszechny.
W siódmym odcinku tego sezonu rozmawiam z Alanem Grinde, twórcą Instytutu Ekologii Akustycznej, społecznikiem z 30 letnim stażem, założycielem Fundacji ORION oraz Techya. Alan jest researcherem, edukatorem, szkoleniowcem i autorem ponad 1000 materiałów edukacyjnych z zakresu zdrowia, przemocy, praw człowieka, hałasu i ekologii. W ostatnim odcinku w tym roku rozmawiamy o tym czym jest hałas, co nam odbiera i dlaczego ten niewidzialny bodziec jest tak szkodliwy dla dobrostanu. Rozmowa dotyczy także ważnego w kontekście Sylwestra problemu fajerwerków i tym samym jest naszym apelem aby NIE STRZELAĆ, dla zdrowia własnego oraz innych istot żywych. Zapraszamy do ściszenia odbiorników i spokojnej konsumpcji naszej rozmowy!
--------
42:47
S04E06 Doświetl się (o roli światła w naszym życiu).
W szóstym odcinku rozmawiam z Kamą Muchą o roli światła w naszym życiu. Zastanowimy się, dlaczego światło jest ważne, jak wpływa na nasze zdrowie psychofizyczne i co możemy zrobić, aby lepiej oświetlić naszą przestrzeń. Przyjrzymy się zarówno samym oprawom oświetleniowym, jak i psychologii światła, aby zaprowadzić dobrostan w naszym otoczeniu. Moja rozmówczyni jest osobą interdyscyplinarną: projektantką, brand managerką marki oświetleniowej Labra, edukatorką i propagatorką idei Light Thinking. Zapraszam do słuchania!
Menu wiedzy:
Linda Geddes "W pogoni za słońcem" - dotyczy światła słonecznego ale fajnie tłumaczy jego wpływ na nasze zdrowie, hormony, rytm dobowy.
Matthew Walker "Dlaczego śpimy" - wyjaśnia dlaczego światło wpływa na sen a co za tym idzie na zdolność uczenia się, zapamiętywania i podejmowania logicznych decyzji.
T.S. Willey, Bent Formby "Lights out: sleep, sugar and survival" - ekploruje jak sztuczne światło wpłyneło na zdrowie człowieka m.in. na choroby cywilizacyjne
Jun’ichirō Tanizaki "In Praise of Shadows" – Japońskie spojrzenie na grę światła i cienia w architekturze i kulturze.
#BEZPIECZNIK to podcast dedykowany POCZUCIU BEZPIECZEŃSTWA w CIELE, DUSZY i PRZESTRZENI.
W ramach audycji będę opowiadać o tym, czym jest zmysłowy odbiór rzeczywistości, neuroarchitektura i proksemika, czyli jak odbieramy otaczający nas świat i co możemy zrobić, by żyło nam się lepiej.
Za przykłady posłużą mi skrajne lokalizacje, takie jak habitaty kosmiczne czy stacje polarne, oraz problemy z bezsennością, stanami lękowymi i depresją. Obiecuję dostarczać Wam solidnej porcji wiedzy, okraszonej anegdotami i odniesieniami do tego, gdzie szukać konkretnych rozwiązań.
www.joannajurga.com