W dobie powszechnego dostępu do internetu i możliwości, jakie dają nam media społecznościowe – szerzenie wiedzy i dzielenie się swoimi doświadczeniem staje się ...
Wytwory naszego umysłu są równie dobrze chronione co składniki naszego majątku osobistego, takie jak np. mieszkanie czy samochód. Możemy skutecznie i bez przeszkód domagać się przed sądem chociażby zaniechania naruszeń, których dopuściła się druga strona sporu czy też odszkodowania. Ochrona własności intelektualnej to bardzo ciekawy i przydatny temat, który w dniu dzisiejszym postaram się omówić.
--------
7:16
Odcinek #24 - Zasiedzenie nieruchomości.
W mojej dotychczasowej pracy zawodowej wiele razy spotkałem się z przeświadczeniem, że jedyną drogą do nabycia własności nieruchomości jest jej zakupienie. Jest to niestety błędna teza, albowiem istnieją jeszcze inne sposoby, dzięki którym możemy stać się jej właścicielami. Jedną z nich jest zasiedzenie nieruchomości, o czym w dniu dzisiejszym sobie opowiemy.
--------
7:54
Odcinek #23 - Odwołanie darowizny.
Niejednokrotnie w pracy prawnika spotykam się z pytaniami, które dotyczą bezpośrednio kwestii związanych z darowaniem nieruchomości. Najczęściej zadają je rodzice, którzy jeszcze za życia przekazują poszczególne składniki swojego majątku dzieciom. Niekiedy bywa jednak tak, że dobre relacje rodziców z dziećmi zaczynają się psuć zaraz po tym, gdy dojdzie do sfinalizowania całego przedsięwzięcia. Wówczas to darujący zaczynają rozmyślać nad cofnięciem swojej decyzji, kierując swe starania na odwołanie darowizny, którą poczynili.
--------
5:54
Odcinek #22 - Ochrona dóbr osobistych.
Niekiedy spotykamy się ze stwierdzeniem, że jakieś postępowanie danej osoby może naruszać dobra osobiste innych osób. Czym są w ogóle dobra osobiste? Jakie zachowania ludzkie mogą je naruszać? Kiedy możemy czuć się pokrzywdzonymi? Jak wygląda ochrona dóbr osobistych? Na te wszystkie pytania odpowiemy sobie w niniejszym odcinku.
--------
9:46
Odcinek #21 - Umowa zawarta przez Internet.
Żyjąc w dzisiejszym świecie, Internet stanowi podstawę naszej egzystencji. Nieustanna komunikacja, wymiana informacji czy też wszelkie usługi będące na wyciągnięcie ręki i kilku stuknięć palcem po ekranie smartfona to już norma. Rzadko jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele czynności przez nas dokonywanych są umowami cywilnoprawnymi o niekoniecznie błahym charakterze. W dzisiejszym odcinku dowiemy się, jaki charakter prawny ma umowa zawarta przez Internet i jakie niesie ona dla nas konsekwencje.
W dobie powszechnego dostępu do internetu i możliwości, jakie dają nam media społecznościowe – szerzenie wiedzy i dzielenie się swoimi doświadczeniem staje się znacznie prostsze. Poniższy Prawniczy Podcast powstał po to, aby nie tylko edukować, ale także pomóc tym osobom, które chciałyby lepiej zrozumieć zagadnienia prawne.Moim zadaniem jest sprawić, aby prawo nie kojarzyło się tylko i wyłącznie z niezrozumiałymi formułami, skomplikowanymi zapisami i ustawami, co do których mamy wątpliwości. Chcę zachęcić innych do bliższego poznania zagadnień, które tylko pozornie wydają się być trudne. Prawo pracy, karne, gospodarcze… wszystko to bezpośrednio dotyczy naszego życia lub ma na nie wpływ. Dlatego zachęcam do przesłuchania dostępnych podcastów, zgłębienia tematu i zrozumienia prawa na nowo.