W czasach bezwzględnej ekspansji social mediów, natarczywego zarzucania nas treściami potrzebujemy filtra w postaci rozmów z tymi, którzy potrafią oddzielić fak...
Przestępcy mogą się posłużyć twoim głosem. Wystarczy kilkusekundowa próbka
Prawie wszyscy wrzucamy do mediów społecznościowych filmiki, albo wysyłamy do znajomych czasówki, czyli krótkie wiadomości głosowe. - A kilkusekundowe nagranie może posłużyć przestępcom do przygotowania deepfake'a. W ten sposób będą chcieli oni oszukać bliskie nam osoby - ostrzegła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Grabowska, specjalistka ds. budowania świadomości cyberbezpieczeństwa w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.
--------
25:51
Technologia 5G i fake newsy. "W szerzeniu dezinformacji to emocje są kluczowe"
- Dla osób czy podmiotów, którym zależy na szerzeniu dezinformacji, sieć 5G była idealnym tematem. Ludzie wiedzieli, że coś ma się wydarzyć, ale zupełnie nie rozumieli, co. Wokół tego było pole do zbudowania całej masy mitów, nieprawdziwych informacji - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Prus (Fundacja Instytut Zamenhofa). Gościem audycji był również Roberto Romański (Ministerstwo Cyfryzacji).
--------
25:43
Dezinformacja żywnościowa. "Uwaga na tzw. influencerów"
- Żywność jest bardzo wdzięcznym polem dla dezinformacji. Zwłaszcza że jest to dobro, z którego korzysta każdy z nas - zwracają uwagę w Polskim Radu 24 dr Przemysław Rzodkiewicz, główny inspektor sanitarny jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych oraz Izabela Jarka, główny analityk danych w dziale przeciwdziałania dezinformacji NASK-BIP.
--------
18:52
Czujnie chronić pieniądze. Eksperci radzą, jak nie dać się okraść na zakupach
W związku z sezonem wyprzedaży i nadchodzącym szaleństwem zakupów prezentów, oszuści internetowi i złodzieje stają się coraz bardziej aktywni. Bandyci wykorzystują coraz doskonalsze narzędzia, jak sztuczna inteligencja, dlatego szczególnie teraz warto zachować czujność - radzili w Polskim Radiu 24 Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich i Rafał Pikuła ze Spider's Web.
--------
27:15
Klimatyczne fake newsy. Jak dziś wygląda dezinformacja ws. ochrony środowiska?
Dezinformacja dotycząca zmian klimatycznych może służyć różnym celom. Niektórzy wprowadzają w błąd ludzi po to, żeby zachować swoją uprzywilejowaną pozycję lub zarabiać pieniądze, bądź zachować zyski - wyjaśniał w Polskim Radiu 24 dr Michał Troczyński z WWF Polska.
W czasach bezwzględnej ekspansji social mediów, natarczywego zarzucania nas treściami potrzebujemy filtra w postaci rozmów z tymi, którzy potrafią oddzielić fake newsa od rzetelnej informacji. Będziemy przyglądać się najbardziej istotnym kwestiom, które mają ogromny wpływ na nasze postrzeganie rzeczywistości. Będziemy weryfikować, będziemy sprawdzać i uświadamiać. Pomogą w tym nasi goście - wybitni eksperci i autorzy programu: Ewa Wasążnik i Paweł Trzaskowski.