Sława Imhotepowi! Wielkiemu architektowi i twórcy innowacyjnej formy architektonicznej. Przestronne blisko centrum, idealne dla faraona. Dziś zajmiemy się tematem symbolem starożytnego Egiptu - piramidami!Jak to się w ogóle stało, że powstała pierwsza piramida? Po co zmarłym piwo? Jak wyglądał egipski trip przez zaświaty? W jaki sposób wykonać mumię? Te tematy pokryjemy w dzisiejszym odcinku.
--------
37:45
Podróż do kraju faraonów
Zapinajcie pasy, pakujcie papirusy i zakładajcie sandały. Czas na kolejną wycieczkę w przeszłość tym razem odwiedzić Pana Faraona i starożytne królestwo Egiptu.W dzisiejszym zapytamy sami siebie czy egipski makijaż był śmiertelny? Dlaczego Ramzes II był dziwny? Co łączy oko Horusa i matematyków? Jak zostać starożytnym kapłanomedykiem? Zapraszamy do wspólnej eksploracji tej pełnej piasku krainy!
--------
37:31
Od jajek po rakiety. Od mrówek po hipopotamy - Nauka w 2024
Ledwo człowiek mrugnie, a tu miesiąc minął. My mrugnęliśmy kilka razy i okazało się, że 2024 też już minął. Nie chcieliśmy być jednak gorsi i dziś postanowiliśmy Wam dostarczyć naszą własną kolekcję osiągnięć ludzi nauki ostatniego roku!Chcielibyście się dowiedzieć, jak ugotować idealne jajko na twardo? Jak podpiąć muszkę owocówkę po VR? Czy hipopotamy mogą latać? A może zastanawiacie się przed snem czy jesteście już zbyt starzy aby zostać najmłodszym człowiekiem na spacerze komicznym? Naukowcy i inżynierowie zaserwowali nam odpowiedzi na te pytania!
--------
45:25
Wino, kapusta i szpital - medycyna po rzymsku
Rzymianie raczej słyną z odbierania życia niż ratowania, ale medycynę też mieli niezgorszą. Co prawda pomysły to może bardziej podkradzione od Greków, ale przynajmniej zrobili z niej dobry pożytek i jeśli już gdzieś chorować to w Cesarstwo Rzymskie nie byłoby najgorszym wyborem.
Jak leczyć za pomocą kapusty? Co zrobić by być szczupłym aż do ślubu? Czy rzymska biedna p... piechota była aż tak biedna? Kto wymyślił protoplastę NFZtu?
O tym dowiecie się w naszym dzisiejszym odcinku :)
--------
31:12
Co dali nam Rzymianie?!
A oprócz nawodnienia, bezpieczeństwa, wina, kanalizacji, medycyny, edukacji, łaźni, akweduktów i porządku publicznego, co ci cholerni Rzymianie dla nas zrobili?! To pytanie zadają sobie nie tylko starożytni spiskowcy w Ziemi Świętej, ale również wielu z nas przed snem.
Dziś porozmawiamy na temat jednego z największych imperiów antyku, skupiając się na ówczesnej wiedzy technicznej i naukowej. Co łączy papieża z budowaniem mostów? Dlaczego rzymskie cyfry były takie sobie? Jak duże kroki robili starożytni? Czemu rzymski beton jest taki fajny? Chcecie wiedzieć więcej? Zapraszamy!
Podcast popularnonaukowy od nauk ścisłych przez biologiczne aż po humanistyczne prowadzony przez dynamiczną grupę przyjaciół z różnych środowisk naukowych.
W skład zespołu Nauka po głębszym wchodzą:
- Arek, zawodowo związany z technologiami medycznymi. Pasjonat lotnictwa i kosmosu, zainteresowany historią
- Maciek, doktorant, młody naukowiec, pasjonat nanotechnologii i mikroskopii.