Dr Oliwia Karpińska-Zegarek opowiada o tym w jaki sposób rudziki potrafią oszukiwać ornitologów. Dlaczego zwyczaje gniazdowe tych niedużych ptaków są tak trudne do obserwowania, że pozostają niemal niezbadane? Do czego służyły białowieskim naukowczyniom długie wędki i kamerki samochodowe? Dlaczego puszczańskie rudziki są wiernymi mężami, a większość podobnych ptaków wróblowych jest raczej rozwiązła? Co mają wspólnego jelenie z dziuplami i dlaczego grab jest ważnym gatunkiem Puszczy?
--------
35:09
Księstwo Ptaków gościnnie w Królestwie Roślin!
Audycja specjalna wokół książki Stanisława Łubieńskiego "Drugie Życie Czarnego Kota”. Jak budować wrażliwość na dostrzeganie przyrody w mieście? Które rośliny uczą nas życia po życiu? Jak wyglądała przyroda na terenie dzisiejszej Warszawy w czasach prehistorycznych, a jak tuż po wojnie?
--------
46:24
Po co jest noc?
Karolina Skorb, ornitolożka, prezeska Górnośląskiego Koła Ornitologicznego opowiada o ALAN (Artificial Light at Night) czyli zanieczyszczeniu światłem. W jaki sposób światło dnia steruje życiem przyrody? Dlaczego sztuczne oświetlenie zmienia zwyczaje i zachowania ptaków? Jak reagują na świecące w nocy latarnie miejskie drzewa? Dlaczego oświetlone w nocy miasta nie są wcale bezpieczniejsze, a wpływają negatywnie na nasze zdrowie i jakość snu? Co możemy zrobić by sztuczne światło nie marnowało naszych pieniędzy i nie szkodziło przyrodzie wokół nas.
--------
35:11
Jajko, czyli skąd pochodzi nasz świat
Paweł Pstrokoński, badacz jaskółek oknówek opowie o jajku - niezwykłym wehikule, w którym rozwija się ptasi zarodek. O znaczeniu białka i żółtka, skorupki, a także błon pergaminowych i komory powietrznej, w której pisklę bierze pierwszy oddech. O niezwykłej różnorodności nieprzypadkowych kolorów i kształtów. Te największe produkują oczywiście strusie afrykańskie, ale jak się ma masa samicy małego raniuszka do masy złożonych przez nią jajek? Jakie miejsce zajmowały jaja w wierzeniach aborygeńskich, greckich czy egipskich?
--------
35:41
Gdzie zimują rybitwy?
Jan Rapczyński, kierownik Terenowej Stacji Ornitologicznej “Obóz Wisła” opowie o ptakach naszych dolin rzecznych. Zaczniemy od podstaw – czym się różni mewa od rybitwy? O trudnym życiu gniazdujących na plażach sieweczek obrożnych, które są nieustannie płoszone przez miłośników opalania. Jak bada się wędrówki ptaków i co robią na wiślanych wyspach ornitolodzy? Dlaczego niektóre gatunki mew dobrze się poczuły na dachach bloków mieszkalnych i czy powinniśmy się z tego cieszyć.
Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!