Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach...
Co to jest ornitologia terapeutyczna? Jakie są problemy współczesnych ludzi i w jaki sposób obserwowanie ptaków pomaga sobie z nimi radzić? W jaki sposób wnikliwa obserwacja upierzenia dzwońca może pomóc radzić sobie z codziennością? Czym różni się zaliczanie gatunków od spokojnego, medytacyjnego przyglądania się ptakom? Jak spokojnie przetrwać święta i jak zacząć rok w duchu ptakoterapii? Z dr. hab. Sławomirem Murawcem, psychiatrą i psychoterapeutą rozmawiał Staszek Łubieński.
--------
42:56
Bocian biały: fakty i mity o ukochanym ptaku Polaków
Czy bocian je żaby? Czy ukochane ptaki Polaków rzeczywiście wracają co roku do swoich gniazd? Jakie korzyści może im dawać życie blisko człowieka? Jak wyglądają ich trasy migracyjne i czy zmieniają się wraz z klimatem? Czym różnią się populacje w różnych zakątkach Europy? Ile jest naszych bocianów w świetle ustaleń 8 Międzynarodowego Spisu Bociana Białego, który odbył się w tym roku? O tym z dr Marcinem Tobółką, przewodniczącym Grupy Badawczej Bociana Białego rozmawia Staszek Łubieński.
--------
45:20
Od czego zaczynamy... rysowanie ptaka?
Jak wygląda warsztat ilustratora i rysownika ptaków? Jakie części ptasiego ciała najtrudniej uchwycić? Co daje rysowanie w terenie i jak się do niego zabrać? Jakie są najlepsze, najciekawsze i najlepiej namalowane atlasy ornitologiczne? Jak się prezentuje wystawa Józefa Chełmońskiego w Muzeum Narodowym? Które obrazy robią największe wrażenie i faktycznie świadczą o ptasiarskim oku malarza? W audycji "Księstwo Ptaków" z ilustratorką Zosią Frankowską rozmawiał Staszek Łubieński.
--------
45:32
Odkrywanie tajemnic trzcinowisk i mokradeł
Co bąk zwyczajny robi w trzcinach i w jaki sposób wydaje jeden z najdonośniejszych głosów polskiej przyrody? O czym rozmawiają ze sobą ptaki z rodziny chruścieli? Dokąd wędrują polskie żurawie i jaka rysuje się przed nimi przyszłość? Co pokazują nagrania z instalowanych na bagnach fotopułapek? Jak wykorzystać drony do badań w niedostępnym terenie? Jak się bada skryte ptaki trzcinowisk i mokradeł? – z dr. hab. Marcinem Polakiem, ornitologiem, specjalistą od gatunków tajemniczych rozmawia Staszek Łubieński.
--------
43:31
Co to jest pióro, jak jest zbudowane i jak się je zbiera?
Od czego zaczyna się pasja zbieracza piór i jakie są największe skarby domowych kolekcji? Ja zadbać o znalezione lotki czy sterówki? Co zagraża zbiorom i jakie organizmy ostrzą sobie zęby na dutki, stosiny, promienie i promyki? Do czego służy czubek dudka i jakie były najcenniejsze przedmioty w ładowniach Titanica? Z Dominiką Koprowską, biolożką, obserwatorką ptaków i zbieraczką piór rozmawia Staszek Łubieński.
Stanisław Łubieński jest dziennikarzem, autorem książek i miłośnikiem ptaków. Jego opublikowana w 2016 roku książka "Dwanaście srok za ogon", opowieść o ptakach z perspektywy humanisty, została doceniona i dostała Nike Publiczności. A przede wszystkim przekonała liczne grono czytelników i czytelniczek do przyglądania się ptakom. Zwłaszcza, że ptaki przyglądają się nam!