Autorska audycja Pawła Sztarbowskiego, na co dzień wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie. Wymyślił dla Trójki program, którego celem jest jak najszerzej...
Jak stworzyć projekt ogrodu dla zapracowanych osób? Jak godzić intensywne życie zawodowe z zajmowaniem się ogrodem? Od jakich roślin najlepiej zacząć przygodę z ogrodnictwem? Jakie rośliny są proste w uprawie i szybko dają spektakularny efekt? Z Elżbietą Sielaczek, urzędniczką i pasjonatką ogrodnictwa rozmawia Paweł Sztarbowski.
--------
38:55
Jak dbać o philodendrony?
Dlaczego tak chętnie zapraszamy philodendrony do naszych mieszkań? Jak o nie dbać? Jakie są najpopularniejsze gatunki? Które z nich najłatwiej uprawiać? Dlaczego warto mieć rośliny w domu? Z Anną Zielińską, autorką książki "Jungle Boogie, czyli jak żyć z roślinami" rozmawia Paweł Sztarbowski.
--------
43:07
Fotografowanie drzew i natury
Czy drzewa są naszymi drzewami? Czy to bardziej my jesteśmy ludźmi naszych drzew? Jak fotografować drzewa, by uchwycić ich siłę i piękno? Na czym polega dobra fotografia przyrody? Dlaczego akurat drzewa tak inspirują artystów? Z Łukaszem Woźniakiem, ogrodnikiem i dendrologiem rozmawia Paweł Sztarbowski.
--------
46:01
Klonowanie pomnikowych drzew
Na czym polega klonowanie prastarych, pomnikowych dębów? Co to jest hodowla roślin in vitro? Czy klon 800-letniego dębu to nadal ten sam dąb? Dlaczego ochrona zasobów genowych jest tak ważna i jak może nas zabezpieczyć w obliczu zmian klimatycznych? Z prof. Pawłem Chmielarzem, dendrologiem z Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk, a prywatnie również zapalonym ogrodnikiem rozmawia Paweł Sztarbowski.
--------
43:44
Gwiazdy współczesnej sztuki ogrodowej
Z Magdaleną Kłos-Podsiadło, redaktorką wydawnictwa Wytwórnia i Małgorzatą Kiedrzyńską, projektantką ogrodów i inicjatorką projektu Garden Masterclass Polska, rozmawiał Paweł Sztarbowski. Opowieść o dwóch współczesnych twórcach ogrodów naturalistycznych - Piecie Oudolfie i Nigelu Dunnecie. Jakie są najnowsze tendencje w projektowaniu ogrodów? Jak projektować w reakcji na zmiany klimatyczne? Co możemy zrobić we własnych ogródkach dla promowania bioróżnorodności.
Autorska audycja Pawła Sztarbowskiego, na co dzień wicedyrektora Teatru Powszechnego w Warszawie. Wymyślił dla Trójki program, którego celem jest jak najszerzej rozumiana promocja życia wśród roślin, zarówno w sensie praktycznym, poradnikowym – ich uprawy w ogrodach, na balkonach, w domach, na działkach, ale też w sensie filozoficznym i psychologicznym – jako potężnego, niedocenianego przez nas królestwa, dzięki któremu żyjemy i możemy przetrwać, a także w sensie kulturowym – jako motywu dla historii sztuki i kultury.